Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Svokra a nevesta: Ako nastaviť zdravé hranice pre dobré vzťahy v rodine

reklama:
Svokra a nevesta: Ako nastaviť zdravé hranice pre dobré vzťahy v rodine
Svokra a nevesta: Ako nastaviť zdravé hranice pre dobré vzťahy v rodine Foto: depositphotos.com

Svokra, žena, ktorá je často stredom vtipov a stereotypov, a pritom, podobne ako akákoľvek iná osoba, môže mať veľmi odlišné vlastnosti. Možno ju poznáte pod menom „svokrin jazyk“ – rastlina s tuhými, ostrými listami, ktorá symbolizuje ostrý a kritický prístup. Ale ako to skutočne je? Sú všetky svokry skutočne také, ako naznačuje tento obraz? O tomto sa zamýšľa Iva Hadj Moussa v článku pre časopis Marianne.

Môj vzťah k svokrám: Ako som sa vyrovnala s predsudkami

Mala som dve svokry, každá z nich bola milá a vždy sa ku mne správala s rešpektom. Zaujímavé je, že som nikdy nepochopila vtipy o tom, ako je svokra najlepším darčekom letenka na Mars alebo že s ňou nie je možné vyjednávať, zatiaľ čo s teroristom by to šlo. Aj keď musím priznať, že ak by som chcela, nejaké malé výhrady by som našla.

Pri prvých rokoch vzťahu s mojou súčasnou svokrou som mala pocit, že „tá predchádzajúca“ bola v jej očiach lepšia ako ja. Bola to doba, kedy stále hovorila o manželovej bývalej priateľke – dosť často. A tak som sa rozhodla, že si svoju svokru trochu „vydobijem“: zaobstarala som jej mačku, po ktorej už dlho túžila. Hoci to nie je recept, ktorý by som odporúčala každému, u mňa to fungovalo – a dnes si nielen vážime jedna druhú, ale napísali sme spoločne jej knihu spomienok (v mojom prípade, samozrejme, o svokre, nie o mačke).

Niekedy je ťažké nastaviť hranice so svokrou

Skúsenosti mojich priateľov ukazujú, že nie všetky svokra sú tak ľahko prijateľnými osobami. Jedna z mojich blízkych kamarátok má svokru, ktorá je nesmierne láskavá, čo ale môže byť až príliš. Táto svokra pravidelne navštevuje ich domácnosť, pomáha so všetkým – či už ide o zalievanie kvetov, upratovanie alebo žehlenie – než sa manželia vrátia z práce. Po celom dni sa posadí pri stole, pije kávu a hovorí: „Mňa si nevšímajte.“ Aj keď by to pre niekoho mohlo byť vítaným pomocníkom, kamarátka to vníma ako narušenie súkromia. Ďalší známe sa sťažujú, že ich svokra neustále zasahujú do výchovy detí a posielajú im články o tom, ako deťom škodí liberálny prístup.

Keď sa veci začnú komplikovať: Kľúčom je rešpekt

Aké sú teda hlavné príčiny konfliktov medzi nevestami a svokra? Podľa psychoterapeutky Moniky Zajíčkovej je to predovšetkým nevyžiadané miešanie do života druhých, rozdielne pohľady na výchovu detí, ale aj boj o priestor a rešpekt. Svokra môžu mať pocit, že nová rodina je pre nich príležitosťou na odovzdanie cenných skúseností, ale mnohé mladé ženy sa už dnes rozhodujú samostatne. Čítajú knihy, zúčastňujú sa kurzov a konzultujú s priateľmi, ako na to. Často sa teda ich očakávania odlišujú.

Najväčšie napätie však prichádza kvôli generačným rozdielom, odlišnej komunikácii a nepochopeniu. Niektoré svokry majú tendenciu klásť na svoje nevesty veľké nároky, napríklad čo sa týka upratovania domácnosti alebo prípravy jedla.

Pokiaľ sa vám vo vzťahu so svokrou nedarí vyhnúť konfliktom, je zásadné, aby ste si vzájomne nastavili hranice. „Obe strany by mali mať jasno v tom, čo očakávajú. Napríklad niektoré ženy si myslia, že svokra by mala automaticky strážiť deti, keď je to potrebné. Ale čo keď sama chce tráviť čas inak, napríklad na cestách alebo sa vzdelávať v nejakej oblasti, ktorá ju vždy zaujímala?“ uvádza Monika Zajíčková. Je dôležité mať pochopenie pre vlastné potreby každej strany.

Na druhej strane niektoré svokry majú na svoje nevesty nerealistické požiadavky. Napríklad si môžu myslieť, že ich synovo obľúbené jedlo musí vedieť pripraviť každá žena, ktorá sa stane jeho manželkou, aj keď ona to nikdy nepožiadala. „Ak ma manželka môjho syna o niečo také nepožiada, nemala by som jej to vnucovať,“ hovorí psychoterapeutka.

Otvorená komunikácia: Ako prekonať napätie

Niektoré ženy premýšľajú, či by do vyjasnenia sporu mali zapojiť svojho manžela, aby sa postavil na ich stranu a riešil problém s jeho matkou. Monika Zajíčková to však neodporúča, pokiaľ to nie je skutočne nevyhnutné. „Muž by mal vedieť, že jeho prioritou je jeho manželka a nová rodina, ktorú si vytvoril. Má zodpovednosť za svoje voľby, ktoré musí obhajovať samostatne, s rešpektom a asertivitou,“ vysvetľuje psychoterapeutka.

Vo vzťahoch nevesta-svokra, rovnako ako v iných konfliktoch, platí pravidlo: kľúčová je komunikácia. Keď máte problém alebo niečo na srdci, porozprávajte sa o tom. Tým, že budete svoje pocity ignorovať, prispievate k tomu, že problémy pretrvávajú.

Mali by sme mať rady svoje svokre a ony nás?

V ideálnom prípade by vzťah medzi nevestou a svokrou mal byť harmonický, ale nie je to podmienkou. Rešpektovanie hraníc a vlastnej identity je pre obe strany nevyhnutné. Nemusíte sa navzájom bezpodmienečne milovať, ale vzájomný rešpekt by mal byť základom dobrého vzťahu.

Čo znamená byť ideálnou svokrou?

Za pár rokov sa aj ja stanem svokrou, ale aká budem? Sľubujem si, že nebudem zasahovať do života svoje nevesty, jej rozhodnutia a výchovy detí, aj keď nikdy neviete, ako sa veci môžu vyvinúť. Podľa Moniky Zajíčkovej je ideálnou svokrou tá, ktorá dôveruje svojmu synovi a podporuje jeho rozhodnutie. Ak sa chcete stať dobrou svokrou, aktívne sa za

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. januára 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.