Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Symboly šťastia: Prečo v ne ľudia veria už celé stáročia?

reklama:
Symboly šťastia: Prečo v ne ľudia veria už celé stáročia?
Symboly šťastia: Prečo v ne ľudia veria už celé stáročia? Foto: depositphotos.com

Už odpradávna sa ľudia snažili ovplyvniť svoj osud a pritiahnuť si priazeň šťastia. Miesto toho, aby úspech pripisovali výlučne vlastným schopnostiam, hľadali pomoc vo vyšších silách, ktoré si bolo potrebné „nakloniť“. Práve z tejto potreby vznikli symboly šťastia – predmety, znaky či stvorenia, ktorým sa pripisovala magická moc. Dodnes ich mnohí nosia ako talizmany, zdobia si nimi domácnosti alebo si ich nechávajú vytetovať na telo ako ochranné znamenia.

Podkova – ochranca prahu

Tradícia zavesiť nad dvere podkovu má korene v dávnej minulosti. S týmto zvykom prišli Kelti – majstri práce s kovom, ktorí verili, že železo má silu odohnať temné sily. Keďže podkova bola vyrobená práve z tohto kovu, začala sa považovať za ochranný amulet. Jej tvar, pripomínajúci roh hojnosti, jej zároveň prepožičal význam plodnosti a prosperity. Zaujímavosťou je, že ak sa podkova zavesila otvorenou stranou nahor, „zbierala“ šťastie ako do misky. Stratiť ju sa v minulosti považovalo za smolu, nájsť ju zas za mimoriadne šťastie – veď železo bolo vzácne a užitočné.

Štvorlístok – drobná výnimočnosť z prírody

Nájsť štvorlístok medzi tisíckami bežných lístkov ďateliny je ako trafiť výherný žreb. Šanca je približne jedna ku desaťtisíc, a práve táto výnimočnosť prispela k viere, že prináša šťastie. V skutočnosti ide o genetickú mutáciu rastliny, ktorú vedci v USA dokonca dokázali identifikovať. Napriek tomu, že ide o prírodnú „chybu“, ľudia si štvorlístky cenia ako výnimočné darčeky. Objavili sa už aj päť- či šesťlístky, hoci veľmi zriedkavo. Najväčší unikát našli v Japonsku – ďatelinu so 56 lístkami. Na Slovensku bol rekordný deväťlístok objavený v Mikulčiciach.

Lienka – nežný posol radosti

Tento drobný chrobáčik s typickými červenými krídelkami a bodkami na chrbte má v mnohých jazykoch názvy spojené s nebom či božstvom. Na Slovensku ju poznáme ako lienku sedembodkovú, niekedy aj ako „božiu kravičku“. V detských básničkách často lieta do neba alebo medzi oblaky, a sedem bodiek na jej krovkách je považovaných za symbol šťastného čísla. Okrem symbolického významu má aj praktickú úlohu – v prírode je vítaným pomocníkom, pretože likviduje škodlivé vošky. V mnohých krajinách patrí lienka medzi najobľúbenejšie symboly nežnosti, ochrany a radosti. Vo Francúzsku je považovaná doslova za talizman láskavosti.

Zvieratá, ktoré podľa feng šuej prinášajú šťastie

Vo filozofii feng šuej hrajú zvieracie symboly významnú úlohu. Jedným z najznámejších je trojnohá žaba, ktorá vraj dokáže privolať bohatstvo a priaznivé energie. Má iba tri nohy, pretože číslo štyri sa v čínštine vyslovuje podobne ako slovo „smrť“, a preto sa mu radšej vyhýbajú. Trojka naopak symbolizuje stabilitu a rovnováhu. Podľa legendy túto žabu naučil múdrosti samotný Buddha a odvtedy je známa ako „kráľovná prosperity“.

Ďalším významným ochrancom domova je pes Fu – strážca podľa tradičnej čínskej kultúry. Vždy sa vyskytuje v páre a každé zviera má inú úlohu: samček býva zobrazovaný s guľou, ktorá chráni priestor, zatiaľ čo samička drží mláďa – symbol starostlivosti o rodinu. Umiestnenie týchto sôch má svoje pravidlá – samec patrí na ľavú stranu od vstupu a samica na pravú. Dôležité je tiež, aby sa sochy nepozerali priamo do očí. Ak sú umiestnené správne, majú za úlohu ochraňovať obydlie a podporovať rovnováhu. Tieto psy sú populárne nielen v Číne, ale aj v ďalších ázijských krajinách, napríklad v Japonsku či Malajzii.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 22. mája 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.