- Žena
- Články
- Nezaradené
- Tajomstvo dokonalého zraku? Odhaľte potraviny, ktoré by ste mali mať na tanieri!
Tajomstvo dokonalého zraku? Odhaľte potraviny, ktoré by ste mali mať na tanieri!
Už naše babičky nám hovorili aká je mrkva zdravá, hlavne na naše oči. Je síce naozaj prínosná, zázraky ale predsa len nevie. Našťastie je tu aj množstvo ďalších potravín pre lepší zrak bohatých na vitamíny, ktoré vašim očiam prospejú. Keď k tomu ešte pridáte správnu starostlivosť o oči zvonku, budete na tej najlepšej ceste.
Čo zaradiť do jedálnička pre lepší zrak?
Starostlivosť o oči každý deň
Správna životospráva má na naše zdravie obrovský vplyv. Výnimkou nie sú ani naše oči a slzný film. Existuje niekoľko vitamínov a živín, ktoré sú pre zrak kľúčové, a ich nedostatok sa môže prejavovať množstvom očných problémov. Často sa jedná o zhoršujúce sa videnie alebo šeroslepota. Nezdravá strava a nedostatočná starostlivosť môže spôsobovať aj zvýšenú citlivosť na svetlo, suché a podráždené oči alebo rôzne zápaly a očné vady.
O oči by sme sa mali starať podobne, ako sa staráme napríklad o pleť. Zatiaľ čo skincare rutina je pre veľa ľudí samozrejmosťou a obsahuje nespočetné množstvo produktov, o samotné oči sa príliš nestaráme. Pritom umelé slzy dokážu uľaviť v akútnych prípadoch a zároveň poskytovať preventívnu starostlivosť. Napríklad zvlhčujúce očné kvapky Hylo Fresh s obsahom kyseliny hyalurónovej a svetlíka lekárskeho podporujú prirodzený slzný film, zvlhčujú povrch oka, a tým pomáhajú na upokojenie podráždených očí a na zvlhčenie suchých očí. Kvapky navyše môžete používať s tvrdými aj mäkkými kontaktnými šošovkami.
Strava ako prevencia očných problémov
Pre zdravie našich očí a slzného filmu je kľúčový vitamín A (a jeho látka betakarotén), ktorý zaisťuje dostatok očných tekutín a pomáha nám vidieť pri slabom osvetlení. Vyskytuje sa napríklad v pečeni, rybom tuku, mrkve, paradajkách, červenej repe a mliečnych výrobkoch. Betakarotén obsahujú vo veľkej miere zelené druhy zeleniny, napr. špenát, zelené fazuľky, brokolica a valeriánka, ale aj mrkva a paradajky.
Hoci je vitamín A veľmi prospešný pre zrak, naše oko ho nedokáže absorbovať bez zinku. Tento stopový prvok je pre ľudské telo dôležitý pre telesný rast, správne fungovanie imunitného systému alebo chuť do jedla a vnímanie chuťových vnemov. Vyskytuje sa v pečeni, mlieku, vajciach, strukovinách, celozrnných výrobkoch, orechoch a ustriciach.
Vitamínov nie je nikdy dosť
„Dôležitými prvkami sú okrem iného antioxidanty, tj potraviny bohaté na vitamíny C a E, luteín a zeaxantín. Antioxidanty pomáhajú chrániť oči pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Ďalej je v strave dôležitá prítomnosť omega-3 mastných kyselín obsiahnutých v rybách a ľanovom semienku. Tieto „zdravé tuky“ sú dôležité pre zdravie sietnice a môžu pomôcť pri prevencii suchého oka,“ opisuje očný lekár Tomáš Mňuk. Rovnako ako Vitamín A, je aj vitamín E rozpustný v tukoch a pôsobí ako antioxidant. Nájdeme ho v rastlinných olejoch – dobrým zdrojom je olej z pšeničných a kukuričných klíčkov, slnečnicový alebo repkový olej. Aspoň jednu z týchto potravín má väčšinou každý doma. Pozor ale na nevhodné skladovanie, ktorým sa obsah vitamínu E rýchlo znižuje. Uchovávajte preto rastlinné oleje v tme a mimo dosahu svetla.
Vitamín C sa radí medzi základné živiny, a to úplne oprávnene. Je nevyhnutný aj pre naše oči, konkrétne pre funkčný slzný film a ochranu pred oxidačným stresom. Okrem citrusov ho nájdeme v paprike, čiernych ríbezliach, rakytníku, keli alebo brokolici. Väčšie množstvo vitamínu C by mali prijímať fajčiari, a to kvôli zvýšenému oxidačnému stresu spôsobenému cigaretovým dymom.
Dôležitý vitamín B
Naše oči potrebujú aj zásobu vitamínov B, a to B2, B6 a B12. Tie sú dôležité na zvlhčovanie očí a funkčný slzný film. Medzi potraviny bohaté na tieto „béčka“ sa radí mäsové a mliečne výrobky, vajcia alebo ryby. Vitamín B6 nájdeme aj v celozrnných výrobkoch, zelenine, banánoch alebo zemiakoch. Na nedostatok vitamínu B12 by si mali dať predovšetkým ľudí, ktorí sa stravujú vegánsky. Tí by ho mali zaradiť do jedálnička vo forme doplnkov stravy. Deficit tohto dôležitého vitamínu sa často prejaví až po niekoľkých rokoch a dokáže napáchať škodu v tráviacom a nervovom systéme.
Zdroj: HYLO, NZIP, Oftalmed, zenysro.cz