Teenageri a prvá láska? Ako romantické vzťahy ovplyvňujú kvalitu ich spánku
Medzi štrnástim a sedemnástim rokom sa prvý krát teenageri zamilujú. Snívanie o partnerovi, či prvý rozchod alebo aj začatie reálneho romantického vzťahu má negatívny vplyv na spánok. Aspoň to tvrdia vedci.
Určite si na dobu vlastnej prvej zamilovanosti či rozchodu spomínate tiež. Hormonálna smršť. Nepoznané emócie pôsobili na váš organizmus ako najsilnejší energy drink. Do noci ste snívali o tom, kam sa bude vaša láska uberať, čo všetko spolu zažijete a aké skvelé všetko bude. Prvá láska je totiž väčšinou sprevádzaná presvedčením, že ide o vzťah celoživotný.
A všetko toto snívanie často vedie k tomu, že dospievajúci v dôsledku nedostatku spánku postupne začnú byť viac a viac unavení.
Čo potvrdil aj výskum amerických vedcov, ktorí študovali 7000 študentov najskôr v 7. a 8. triede a následne v prvom ročníku na strednej škole. Z ich zistení vyplynulo, že na začiatku vzťahu trpí takmer 50 % dospievajúcich nespavostí. U 35 % opýtaných došlo k nárastu nespavosti pri rozchode a nárast zlého spánku zaznamenalo aj 45 % respondentov, ktorí sa v uplynulom roku stihli zamilovať aj rozísť.
„Pri opätovnom vyšetrení dospievajúcich o rok neskôr sa zistilo, že tí, ktorí vstúpili do vzťahu, mali o 61 % vyššiu pravdepodobnosť nových príznakov nespavosti, a tí, ktorí zažili rozchod, mali o 43 % vyššiu pravdepodobnosť vzniku nových príznakov nespavosti,“ uviedol jeden z autorov výskumu Jay Croft pre webmd.com.
Podľa neho je to spôsobené tým, že romantické vzťahy ovplyvňujú kvalitu a kvantitu spánku, a to aj rok po začiatku vzťahu. Na nespavosti sa však podieľa aj stres, hormóny a psychosociálny vývoj.
Podľa odborníka štúdia preukazovala, že väčší problém s nespavosťou majú mladšie dievčatá, všeobecne deti pod vekovou hranicou pätnástich rokov, ktoré nedokážu svoje citové zážitky správne uchopiť a analyzovať.
„Zamilovanosť v dospievaní sa odchyľuje od spoločenských noriem, čo môže viesť aj k väčšiemu stresu na začiatku aj po ukončení vzťahu, a to sa odráža aj na kvalite spánku,“ dodáva odborník.
Podceňovať nedostatok spánku u dospievajúcich sa nemusí vyplatiť. Keďže práve nedostatok spánku dlhodobo ovplyvňuje aj ďalšie aspekty života tínedžera. Jeho školské aj športové výsledky. Všeobecne radosť zo života.
Navyše v prípade problémov s láskou sa teenager môže uzatvárať pred svetom, a hrozí tak uňho nástup depresie, zvlášť pokiaľ sa v tejto oblasti príliš nedarí, čo je na začiatku vzťahového života bežné.
Zdroj: www.novinky.cz, www.webmd.com