- Žena
- Články
- Nezaradené
- Trápi vás predmenštruačný syndróm? Čo potrebujete vedieť o príznakoch a liečbe?
Trápi vás predmenštruačný syndróm? Čo potrebujete vedieť o príznakoch a liečbe?
Predmenštruačný syndróm alebo ako ho ženy poznajú pod skratkou PMS, je nepríjemnou súčasťou ženského menštruačného cyklu. Aj keď je považovaný za bežný jav, ženám prináša množstvo obmedzujúcich fyzických i psychických ťažkostí. Prečo sa PMS objavuje, v akom veku a existuje pomoc, ako si od problémov pred nástupom menštruácie uľaviť?
Čo je PMS?
Je to nepríjemný stav, ktorý ženy trápia pred začiatkom menštruácie a objavuje sa každý mesiac. Nepríjemné zdravotné problémy prichádzajú niekoľko dní až dva týždne pred začiatkom krvácania. Tento stav má fyzické aj psychické prejavy, ktoré obvykle so začiatkom menštruácie vymiznú (niekedy pretrvajú až dva dni po nástupe menštruácie). Udáva sa, že predmenštruačným syndrómom trpí každý mesiac až 80 % žien. Zhruba 15 – 25 % z nich má také závažné a silné prejavy, že nie sú schopné robiť bežné činnosti a normálne fungovať. Pozitívum je, že sa PMS nevyskytuje u žien počas tehotenstva ani po menopauze.
Aké sú príčiny PMS
Presné príčiny vzniku PMS neboli doteraz jednoznačne určené. Lekári tvrdia, že príčinou je celý rad rôznych vplyvov, a jedná sa teda o multifaktoriálnu poruchu. S veľkou pravdepodobnosťou môže za PMS hormonálna nerovnováha v druhej polovici cyklu (po ovulácii) spoločne s nastupujúcou menštruáciou. Hlavnú úlohu tak zohráva progesterón, ktorý je vo väčšej miere vylučovaný do krvného obehu v druhej polovici menštruačného cyklu.
Tiež dochádza k prirodzenému zvýšeniu hladiny prolaktínu, čo môže mať za následok rozvoj typických telesných a psychických zmien (napríklad zadržiavanie vody v tkanivách alebo zvýšenú citlivosť pŕs). Ženské pohlavné hormóny majú vplyv na niektoré neurotransmitery, konkrétne serotonín, čo by mohlo viesť k zmenám duševného rozpoloženia. Svoju úlohu určite zohráva aj rodinná predispozícia, konzumácia alkoholu, fajčenie a stres. Podrobnosti o menštruačnom cykle a jeho fázach sa môžete dočítať v samostatnom článku.
Príznaky PMS
Jednotlivé prejavy a ich intenzita môžu byť u každej ženy iné. Podľa lekárov existuje viac ako 150 rôznych príznakov, ktoré možno prisúdiť PMS. Môžu byť telesného aj duševného charakteru.
Fyzické príznaky PMS:
- bolesti brucha a kŕče v podbrušku, nevoľnosť, tráviace ťažkosti, zvracanie, plynatosť, zápcha, zadržiavanie vody a pocit nafúklosti,
migréna, bolesti hlavy, svalov a kĺbov,
napätie v prsiach a bolestivé bradavky,
zvýšená teplota a pocit vyčerpania,
neovládateľná chuť na jedlo („žravosť“) alebo naopak strata chuti do jedla,
mastná pleť, zhoršenie prejavov akné a ďalších kožných ťažkostí,
pokles sexuálnej túžby.
Duševné príznaky:
- výkyvy nálad a precitlivenosť, celková podráždenosť
agresivita, zlosť, zlosť, ale aj úzkostné stavy, depresia, bezdôvodné návaly plače (ev. pokles záujmu o bežné činnosti)
znížené sebavedomie
nesústredenosť, zhoršená koncentrácia,
negatívne emócie a psychické vypätie.
Diagnostika PMS
Keďže sa s predmenštruačným syndrómom spája mnoho príznakov, určenie presnej diagnózy nie je vždy jednoduché. U každej pacientky je miera a početnosť symptómov odlišná. V každom prípade, pokiaľ žena pravidelne trpí vyššie spomenutými ťažkosťami, mala by sa poradiť s gynekológom. Na základe anamnestického rozhovoru bude môcť lekár vylúčiť iné ochorenia, ktoré by sa mohli prejavovať rovnako ako PMS (napr. depresia alebo ochorenie štítnej žľazy). Ideálne je, keď si žena aspoň dva až tri mesiace zapisuje všetky príznaky a čo ich prípadne zhoršuje alebo zlepšuje. Časová závislosť na menštruačnom cykle je potom pre lekára dôležitou informáciou. S diagnózou môže tiež pomôcť gynekologické aj ultrazvukové vyšetrenie. Prípadný rozbor krvi môže ukázať, či príznaky súvisia s meniacou sa hladinou hormónov.
Režimové opatrenia pri PMS
Na zmiernenie príznakov predmenštruačného syndrómu môžu pomôcť niektoré režimové opatrenia. Ide napríklad o dostatočný pitný režim, obmedzenie alkoholu a fajčenia, dostatok spánku, pokoj a relaxáciu. Niektorým ženám naopak pomáha šport alebo pravidelná fyzická aktivita, kedy dochádza k vyššiemu prietoku krvi organizmom, a zároveň sa tak môžu zmierniť kŕče v maternici. Tiež zmena jedálnička môže mať blahodarný vplyv. Odporúča sa konzumovať vyvážená strava, ktorá obsahuje dostatok ovocia, zeleniny, vitamínov a minerálov (vitamín B6, E, vápnik). Obmedziť by sa mal príjem cukru, soli a kofeínu. Vyskúšať môžete tiež bylinné prípravky, ako je ľubovník bodkovaný, drmek obyčajný, alchemilka obyčajná či rebríček obyčajný.
Aké lieky sa používajú na PMS?
Ženy, ktoré trpia závažnejšími príznakmi, môžu predmenštruačný syndróm potlačiť pomocou liekov. Použiť možno analgetiká, ktoré slúžia na zmiernenie bolesti (napríklad bolesti hlavy, brucha či chrbta). Príznaky predmenštruačného syndrómu môžu potlačiť lieky brániace ovulácii, teda prostriedky hormonálnej antikoncepcie. Primárnou možnosťou sú kombinované antikoncepčné tabletky. Tie dokážu v ideálnom prípade pomôcť s radom symptómov, napríklad s redukciou menštruačného krvácania a bolestivej menštruácie. Tieto prípravky potláčajú ovuláciu as tým spojené poklesy a zvýšenie hladín hormónov. Ďalším variantom sú diuretiká, teda odvodňujúce lieky. Diuretiká pomáhajú predovšetkým ženám, ktoré trápia zadržiavanie vody v tkanivách, napríklad v prsiach, pažiach alebo dolných končatinách. Ženám, ktoré majú závažné duševné problémy (depresia), môžu pomôcť antidepresíva zo skupiny selektívnych inhibítorov spätného vychytávania serotonínu (SSRI).