Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Žena
  • Články
  • Magazín
  • Úprava mysle podľa metódy Marie Kondo: Ako sa zbaviť negatívnych myšlienok a viac sa usmievať?

Úprava mysle podľa metódy Marie Kondo: Ako sa zbaviť negatívnych myšlienok a viac sa usmievať?

reklama:
Úprava mysle podľa metódy Marie Kondo: Ako sa zbaviť negatívnych myšlienok a viac sa usmievať?
Úprava mysle podľa metódy Marie Kondo: Ako sa zbaviť negatívnych myšlienok a viac sa usmievať? Foto: depositphotos.com

Marie Kondo, expertka na organizáciu, je známa tým, že dokáže zmeniť spôsob, akým pristupujeme k upratovaniu našich domácností. A čo ak by sme sa inšpirovali jej metodikou aj pri „úprave“ našich myšlienok? Ak máte svoj domov perfektne usporiadaný, je čas pozrieť sa na to, čo sa deje vo vašej mysli. Rovnako ako sa zbavujeme nepotrebných vecí v domácnosti, môžeme sa zbaviť aj tých myšlienok, ktoré nám neprospievajú. Poďme sa teda pozrieť na to, ako si upratať v hlave.

Aké myšlienky sa vám preháňajú hlavou? Máte pocit, že sa vám na začiatku dňa hromadia povinnosti, ktoré nechcete robiť, a k tomu si ešte vyčítate niečo zo včerajška? Možno to bolo aj s vašou skriňou, ktorá bola preplnená vecami, ktoré ste si kúpili s nádejou, že ich budete nosiť, keď schudnete, alebo vecami, ktoré jednoducho nemôžete vyhodiť, pretože vám pripomínajú minulosť. Riešenie je jednoduché – upratať. A tak ako to šlo so skriňou, dá sa to aplikovať aj na myšlienky, ktoré vám bránia žiť naplno. Začnime teda tým, ktoré myšlienky by ste mali v hlave upratať ako prvé.

Hnev a nahnevané myšlienky

Niekedy nás nejaké poznámky od druhých dokážu zasiahnuť viac, než by sme chceli. Napríklad keď vám niekto povie, že by ste mali schudnúť, alebo vám niekto vyčíta, že ste sa niečomu nevenovali dostatočne. Tento hnev môže v nás zastať a prerastať do dlhodobého stresu. Aj keď možno máte pocit, že ste na niekoho oprávnene nahnevaní, nosíte si to v sebe, čo vám len spôsobuje viac napätia.

Ako na to?

Ak máte v sebe hnev, ktorý vás zaťažuje, skúste ho vyjadriť. Niekedy pomôže aj napísať o tejto situácii list, ktorý si potom môžete pokojne zahodiť. Mozog potrebuje uzavretie situácie, a často nezáleží na tom, či vám druhý človek odpovie. Pomôže to oslobodiť sa od zbytočného napätia.

Predpokladáte, že všetko dopadne zle

Často sa stáva, že očakávame najhorší možný scenár. Každý malý problém nám pripadá ako veľká katastrofa a máme pocit, že situáciu nezvládneme. Napríklad: „Ak to nestihnem, šéf bude nahnevaný, a ak bude nahnevaný, stratím prácu…“ Takto si vytvárame negatívne predpoklady, ktoré nás obmedzujú a zbavujú nás pokojného myslenia.

Ako si pomôcť?

Namiesto toho, aby ste sa ponáhľali so stresujúcimi myšlienkami, skúste si na danú situáciu vytvoriť plán, ako sa s ňou vyrovnáte. Riešením môže byť aj to, že si predstavíte najhorší možný scenár, ale zároveň si pripravíte kroky, ako to zvládnete, a to vám môže pomôcť zmierniť strach. Pomôže to zmeniť katastrofický pohľad na praktické riešenie.

Preťažený zoznam úloh

Všetci to poznáme – úlohy sa hromadia, a my máme pocit, že ich nikdy nebudeme schopní zvládnuť. Tento neustály tlak nás vyčerpáva, pretože náš mozog neustále pripomína, čo všetko treba urobiť. Tento pocit preťaženia nám bráni sústrediť sa na to, čo je skutočne dôležité.

Ako upratať v hlave?

Začnite si zoznam úloh zapisovať. Keď si zapíšete, čo všetko musíte urobiť, uvoľníte si tak myseľ. Zároveň sa snažte obmedziť úlohy len na tie najdôležitejšie. Snažte sa nebrať na seba zodpovednosť za úlohy, ktoré nesúvisia priamo s vašimi potrebami, aby ste sa zbavili nadbytočného stresu.

Pocit, že nie ste dosť dobrí

Impostor syndróm je pocit, že si nezaslúžite úspech, ktorý máte, a že čoskoro niekto odhalí, že ste len šťastní alebo že ste niečo urobili omylom. Tento vnútorný hlas vás môže presvedčiť, že nie ste dosť schopní.

Ako na to?

Pripomeňte si, že nie ste sami, kto robí chyby. Každý má svoje slabé chvíle. Namiesto toho, aby ste sa sústredili na svoje nedostatky, pozrite sa na konkrétne úspechy, ktoré ste dosiahli, a pripomeňte si, že si ich zaslúžite. Nezabudnite, že každý má svoje momenty neúspechu, ale to neznamená, že ste nekompetentní.

Potreba kontrolovať každé jedlo

Stále sledujete kalórie, obmedzujete sa v jedle a cítite vinu za každý kúsok, ktorý nebol „dokonale zdravý“? Tento neustály tlak na seba môže vytvoriť frustráciu, pretože miesto toho, aby ste sa sústredili na skutočné zdravie, ste zameraní len na čísla.

Ako si upratať v hlave?

Zamerajte sa na dlhodobý zdravý prístup k stravovaniu, ktorý vás nebude psychicky zaťažovať. Skúste nájsť rovnováhu, ktorá vám bude vyhovovať, a nepreťažujte svoju myseľ neprirodzenými obmedzeniami. Namiesto neustáleho sebakritizovania sa snažte vnímať vďačnosť za to, čo máte.

Pomalé a dôkladné zlepšovanie duševného zdravia môže trvať, ale výsledok stojí za to. Ak si upracete svoju myseľ, začnete si užívať každý deň a objavíte nové spôsoby, ako sa usmievať.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 30. decembra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.