Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

3 spôsoby, ako zmierniť príznaky reumatoidnej artritídy

reklama:
Reumatoidná artritída
Reumatoidná artritída Foto: depositphotos.com

Reumatoidná artritída je pretrvávajúce zápalové ochorenie, ktoré dokáže človeka výrazne obmedzovať v každodennom živote. Postihuje najmä kĺby a ich priľahlé tkanivá, pričom prináša bolesti, stuhnutosť a nemalé ťažkosti pri pohybe. Hoci sa nedá celkom vyliečiť, existuje množstvo odporúčaní, ako jej prejavy obmedziť. Tento článok vám prinesie detailný pohľad na to, ako reumatoidná artritída vzniká, aké sú jej typické príznaky, a predstaví tri osvedčené spôsoby na zmiernenie ťažkostí: úpravu stravy, vhodnú fyzickú aktivitu a podporu pomocou byliniek a doplnkov výživy.

Čo je reumatoidná artritída?

Reumatoidná artritída (RA) je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém človeka vytvára protilátky proti vlastným bunkám. Tento proces vedie k dlhodobému zápalu, ktorý sa zvyčajne začína v menších kĺboch (zápästia, prsty, kolená) a môže sa rozšíriť aj na okolité tkanivá, šľachy či svaly. Postihnutí ľudia zvyčajne pociťujú:

  • Bolesť kĺbov – tá môže byť pulzujúca, pichľavá alebo tupá.
  • Stuhnutosť – najmä v ranných hodinách, keď telo bolo dlhšie v pokoji.
  • Opuchy kĺbov – zápal spôsobuje opuch a jemné napnutie kože v postihnutej oblasti.
  • Obmedzená pohyblivosť – v dôsledku zápalu a opuchu je ťažšie kĺb ohýbať či otáčať.
  • Začervenanie kože – koža v okolí postihnutého kĺbu môže byť sfarbená do ružova až do červena.

Pri niektorých pacientoch sa artritída vyvíja na základe infekcie, u iných zas bez zjavného infekčného pôvodu, čo sa označuje ako neinfekčná artritída. V niektorých prípadoch sa môže pridružiť anémia alebo zvýšená telesná teplota. Typickým sprievodným znakom pri reumatoidnej artritíde môže byť aj celková únava, malátnosť či pokles chuti do jedla.

Častý omyl: artritída vs. artróza

Reumatoidná artritída sa niekedy zamieňa s ochorením zvaným artróza. Napriek podobnému názvu však ide o odlišné diagnózy. Kým reumatoidná artritída postihuje predovšetkým menšie kĺby (prsty, zápästia, kolená) a ide o autoimunitný proces, pri artróze sa jedná o degeneratívne ochorenie spôsobené opotrebovaním chrupavky. Artróza sa zvykne prejavovať vo väčších kĺboch – najčastejšie v bedrách, kolenách, ramenách alebo chrbtici.

Prečo sa reumatoidná artritída objavuje?

Presná príčina reumatoidnej artritídy nie je vždy jasná. Niekedy sa spúšťa infekciou alebo dedičnou predispozíciou. Imunitný systém sa však z neznámych dôvodov „obráti“ proti vlastným tkanivám a vytvára zápalový proces, ktorý postupne ničí kĺbové tkanivo. Vplyv môžu mať aj životný štýl, nedostatok kvalitnej výživy, fajčenie či nadmerné užívanie alkoholu.

Existuje však viacero spôsobov, ako čeliť týmto nepríjemným prejavom, od bežných protizápalových liekov (napr. nesteroidné antiflogistiká, kortikoidy) až po úpravu jedálnička, bylinné preparáty a vhodne zvolené cvičenie, ktoré dokáže udržať kĺby funkčné a zároveň zmierniť bolesť.

1. Význam stravy pri liečbe a prevencii artritídy

Vedci aj lekári zdôrazňujú, že spôsob, akým sa stravujeme, výrazne ovplyvňuje stav kĺbov a celkovú mieru zápalu v tele. Nie je to síce jediný faktor, no správne zloženie jedálnička môže pomôcť predchádzať ďalšiemu zhoršeniu príznakov a posilniť organizmus.

Čomu sa vyhnúť?

Pri reumatoidnej artritíde sa odporúča obmedziť potraviny, ktoré môžu prispievať k zápalom a negatívne vplývať na kĺby. Najmä:

  • Trans tuky a stužené tuky – nachádzajú sa často v priemyselne spracovaných jedlách, fast-foodoch či lacných cukrovinkách.
  • Biela múka a rafinovaný cukor – nadmerná konzumácia sladkostí a pečiva z bielej múky môže podporovať zápaly v tele.
  • Lepok – citliví jedinci môžu pozorovať zhoršenie prejavov, keď konzumujú lepok (nachádza sa v pšenici, jačmeni, raži).
  • Chemické prísady – všetky formy konzervantov či umelých farbív môžu zaťažovať organizmus.
  • Kvasnice – u niektorých ľudí môžu dráždiť trávenie i zápalové procesy.
  • Mlieko a mliečne výrobky – pre niektorých pacientov môžu byť problematické, najmä pri intolerancii laktózy alebo alergii na mliečnu bielkovinu.
  • Kofeín – vysoké dávky kávy môžu zhoršovať zápal a prispievať k odvodneniu organizmu.
  • Biele víno a pivo – alkohol obecne zvyšuje zápal v tele a môže dráždiť kĺby.
  • Tabak – fajčenie priamo zasahuje do imunitného systému a je rizikovým faktorom pri rozvoji zápalov.
  • Kyselina fosforečná – nájdeme ju najmä v sýtených nealkoholických nápojoch, ktoré okrem iného vyplavujú vápnik z kostí.

Ktoré potraviny pomáhajú?

Strava bohatá na čerstvé, ideálne organické potraviny je pre ľudí s artritídou veľkým prínosom. Dr. Frej na svojom webe (zdroj: dr.frej.cz) odporúča najmä:

  • Ovocie a zeleninu – najmä listová zelenina (špenát, kel, rukola), brokolica, bobuľové ovocie (jahody, čučoriedky), ananás či papája. Tieto potraviny sú bohaté na antioxidanty, ktoré chránia bunky pred voľnými radikálmi a zmierňujú zápalové reakcie.
  • Obilniny a pseudoobilniny – celozrnné produkty, pohánka, quinoa či hnedá ryža, ktoré poskytujú vlákninu, minerály a prispievajú k regenerácii kĺbov.
  • Orechy a semienka – vlašské orechy, mandle, ľanové semienka, tekvicové či slnečnicové semienka, bohaté na zdravé tuky a bielkoviny.
  • Zelené bylinky – petržlenová vňať, koriander, bazalka, rozmarín. Obsahujú protizápalové látky a navyše vylepšujú chuť jedla.
  • Zásadité potraviny – napríklad aloe vera, čerešňová šťava či zelené smoothie. Pomáhajú udržať acidobázickú rovnováhu v tele.

Tip na prevenciu: Okrem stravy je dôležité udržiavať si primeranú telesnú hmotnosť, nefajčiť a znížiť na minimum konzumáciu alkoholu. Tieto opatrenia znižujú riziko rozvoja zápalových procesov a udržujú kĺby v lepšej kondícii.

2. Pravidelný pohyb a cvičenie ako cesta k úľave

Pacienti trpiaci reumatoidnou artritídou sa často boja akéhokoľvek aktívneho pohybu či intenzívnejšieho tréningu. Dôvodom je strach, že by mohli zhoršiť stav kĺbov alebo zosilniť bolesť. Avšak viaceré lekárske štúdie a názory odborníkov potvrdzujú, že práve pravidelná fyzická aktivita prináša významnú úľavu a zlepšuje celkovú pohyblivosť.

Prečo je pohyb dôležitý?

  • Zlepšuje krvný obeh – tým sa živiny a kyslík ľahšie dostávajú ku kĺbovým tkanivám.
  • Posilňuje svaly a šľachy – silnejšie priľahlé tkanivá dokážu kĺb lepšie stabilizovať.
  • Znižuje stuhnutosť – pri miernom cvičení sa kĺby rozcvičia a získajú väčší rozsah pohybu.
  • Pomáha regulovať hmotnosť – udržiavať si zdravú váhu je pri artritíde kľúčové, aby sa kĺby nepreťažovali.
  • Podporuje dobrú náladu – fyzická aktivita je spojená s vyplavovaním endorfínov, ktoré zmierňujú vnímanie bolesti.

Ktoré športy sú vhodné?

Je dôležité voliť také druhy cvičenia, ktoré príliš nezaťažujú kĺby a nevystavujú ich nárazom či prudkým rotačným pohybom. Nevhodné môžu byť napríklad kontaktné športy (futbal, hokej), intenzívny beh, tenis či akékoľvek aktivity s tvrdými dopadmi na kĺby. Namiesto toho sa odporúča:

  1. Posilňovacie cvičenia
    – Používanie ľahkých činiek, posilňovacích gúm alebo strojov v posilňovni. Zamerajte sa na spevnenie svalov, ktoré podopierajú kĺby, aby sa eliminoval ich nadmerný tlak.
  2. Aeróbne a kondičné tréningy
    – Rýchla chôdza, jazda na bicykli alebo rotopede, plávanie či pokojné formy aerobiku. Tieto aktivity zlepšujú funkciu srdca, pľúc a krvného obehu bez výrazných nárazov na kĺby.
  3. Cvičenie vo vode
    – Aquaaerobik alebo jednoduché cviky v bazéne. Voda nadľahčuje telo, takže kĺby nie sú vystavené nadmernému tlaku, a zároveň získavate priaznivé účinky fyzickej aktivity.
  4. Protahovacie a rehabilitačné cvičenia
    – Jóga, pilates, špeciálne rehabilitačné programy pod vedením fyzioterapeuta. Pomáhajú rozprúdiť kĺby, zlepšujú ich pružnosť a posilňujú vnútorné svaly.

Odporúčanie odborníkov: Podľa Amerického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) by ľudia s reumatoidnou artritídou či inými zápalovými ochoreniami kĺbov mali vykonávať cvičenie so strednou intenzitou aspoň 30 minút, 5× do týždňa. Ak zvolíte intenzívnejší tréning, postačí 30 minút, 3× do týždňa.

3. Bylinky a doplnky výživy ako podpora pri reumatických ťažkostiach

Okrem liekov predpísaných reumatológom alebo ortopédom je možné využiť aj silu liečivých rastlín, ktorá sa už celé stáročia osvedčuje pri rôznych zápalových a bolestivých stavoch.

Ktoré bylinky môžu pomôcť?

  • Angelika (archangelika) – podporuje prekrvenie a uvoľňuje svalové napätie okolo kĺbov.
  • Púpava – má močopudný účinok a pomáha vyplavovať toxíny, čím môže uľahčovať prácu kĺbov.
  • Zázvor – známy silnými protizápalovými a analgetickými účinkami, môže znižovať bolestivosť a opuch.
  • Majoránka, rozmarín – bylinky s hrejivými vlastnosťami, vhodné na obklady a masáže postihnutých kĺbov.
  • Rebríček obyčajný, harmanček či jalovec – často sa používajú pri výrobe bylinných mastí a obkladov na uľavenie od bolesti.
  • Čierne korenie – má protizápalové látky, ktoré zlepšujú trávenie a môžu prispieť k lepšiemu vstrebávaniu živín.

Upozornenie: Pri výbere byliniek je vhodné poradiť sa s odborníkom (lekárom, lekárnikom či fytoterapeutom), najmä ak užívate predpísané lieky. Niektoré bylinky môžu interagovať s liekmi alebo môžu byť pre konkrétneho pacienta nevhodné.

Doplnky výživy

Vedci a lekári čoraz častejšie poukazujú na dôležitosť podpornej suplementácie – najmä ak je strava chudobná na určité vitamíny či minerály. Pri reumatoidnej artritíde môžu byť užitočné:

  • Glutatión – silný antioxidant, ktorý pomáha bojovať proti voľným radikálom a môže prispieť k znižovaniu zápalu.
  • Vitamín C – okrem toho, že posilňuje imunitný systém, zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe kolagénu. Kolagén je základná bielkovina v chrupavkách, šľachách a kostiach.

Ako vitamín C podporuje zdravie kĺbov?

  1. Antioxidačný účinok
    – Vitamín C chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré sú spájané so zápalmi.
  2. Tvorba kolagénu
    – Bez dostatočného príjmu vitamínu C telo nedokáže syntetizovať kolagén, ktorý je nevyhnutný na udržiavanie elastickej a zdravej chrupavky.
  3. Podpora imunity
    – Keďže RA je autoimunitné ochorenie, správne fungujúci imunitný systém je kľúčový. Vitamín C mu v tom pomáha.

Zhrnutie a záverečné odporúčania

Reumatoidná artritída nepochybne predstavuje náročnú diagnózu, ktorá môže človeku značne komplikovať život. Napriek tomu existujú možnosti, ako nepríjemné príznaky potlačiť či aspoň zmierniť:

  1. Zdravý jedálniček – vyhnúť sa priemyselne spracovaným potravinám, bielej múke, rafinovanému cukru, trans tukom a nadmernému príjmu alkoholu či kofeínu. Naopak, zaradiť do stravy čerstvú zeleninu, ovocie, celozrnné produkty, orechy a bylinky.
  2. Primeraná fyzická aktivita – pravidelné cvičenie vhodného charakteru (plávanie, rýchla chôdza, cvičenie vo vode, rehabilitačné cvičenia, ľahké posilňovanie) napomáha zlepšiť pohyblivosť a znížiť bolesť.
  3. Doplnenie bylín a vitamínov – napríklad zázvor, majoránka, púpava, harmanček či vitamín C a glutatión môžu mať pozitívny vplyv na zmiernenie zápalov a podporu imunitného systému.

Ak vám bola diagnostikovaná reumatoidná artritída alebo máte podozrenie na toto ochorenie, vždy sa najskôr obráťte na odborníka. Reumatológ či iný špecializovaný lekár dokáže nastaviť potrebnú liečbu a poradiť, ako upraviť životný štýl. V kombinácii s odporúčanými krokmi – zdraviu prospešnou stravou, vhodným pohybom a prírodnými doplnkami – máte šancu dosiahnuť lepšiu kvalitu života a výrazne zredukovať komplikácie sprevádzajúce toto ochorenie.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Autor Dátum 16. februára 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.