Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

7 najlepších olejov, ktoré pomôžu zdravej kuchyni

reklama:
Používanie kvalitných olejov môže byť prínosom pre naše zdravie
Používanie kvalitných olejov môže byť prínosom pre naše zdravie Foto: depositphotos.com

Varenie s kvalitnými olejmi môže byť výrazným prínosom pre naše zdravie. Tieto tuky obsahujú nielen dôležité vitamíny či esenciálne mastné kyseliny, ale pomáhajú nám chrániť sa pred civilizačnými ochoreniami. Dokonca sa im nemusíte vyhýbať ani vtedy, keď práve držíte diétu – postačí, ak si dáte jednu malú lyžičku kvalitného oleja do zeleninového šalátu alebo si ho občas pridáte do varenia namiesto menej vhodných tukov. Pripravili sme pre vás prehľad siedmich najlepších olejov, ktoré môžete zaradiť do svojho jedálnička. V texte zároveň nájdete aj tipy, ako ich využiť pri starostlivosti o pokožku či vlasy.

1. Olivový olej: Každý deň aspoň 1 lyžičku

Pre zdravie:
Olivový olej je známy tým, že pomáha znižovať hladinu „zlého“ cholesterolu, a tým prispieva k ochrane pred srdcovými chorobami. Rovnako môže prospieť ľuďom, ktorí majú problémy so zápchou, pretože má mierne laxatívne účinky, a pozitívne ovplyvňuje aj krvný tlak. Nutričná terapeutka Ivana Jungová z centra Yogata odporúča používať panenský olivový olej a pridávať ho do hotových jedál až na záver, aby sa zbytočne neprehrial. Pokojne si doprajte jednu lyžičku denne, prípadne aj viac, podľa chuti.

Pre krásu:
Olivový olej robí zázraky s pokožkou, vlasmi a nechtami. Ak si doprajete kúpeľ s pridaním pár kvapiek olivového oleja, suchá koža sa vám krásne zjemní. Pri lámavých a suchých nechtoch je výborné vmasírovať do nechtového lôžka teplý olivový olej. Pomôže aj suchým končekom vlasov, ktoré takto ožijú a získajú hebkosť.

Tip:
Vyskúšajte olivový olej namiesto masla na pečive. Stačí pokvapkať chlieb a pridať zeleninu, prípadne kúsok syra. Je to jednoduchý spôsob, ako získať zdraviu prospešné látky a zároveň si vychutnať skvelú chuť.

2. Sezamový olej: 1–2 lyžičky aspoň 3× do týždňa

Pre zdravie:
Sezamový olej vie účinne znižovať hladinu zlého cholesterolu v krvi. Vďaka vysokému obsahu karoténov, horčíka, vápnika a zinku prispieva k zdraviu slizníc, pokožky, vlasov a nechtov. Podľa slov nutričnej terapeutky Jungovej pôsobí preventívne aj pri osteoporóze a môže pomôcť pri hojení zlomených kostí. Sezamový olej okrem toho priaznivo ovplyvňuje nervové poruchy, pomáha pri depresívnych stavoch, psychických problémoch a podporuje imunitný systém.

Pre krásu:
V kozmetike sa využíva ako jemný olej pre detskú pokožku či ako prevencia proti striám. Veľmi dobre sa aplikuje aj na masáž jaziev, ktoré dokáže zjemniť a prispievať k ich lepšiemu hojeniu.

Tip:
Sezamový olej dodá neodolateľnú chuť a arómu najmä ázijským jedlám, no pokojne ho pridajte aj do šalátov, kaší či do polievok. Vždy ním však pokrm len zľahka zakvapkajte, aby vynikla jeho intenzívna chuť.

3. Arašidový olej: 1–2 lyžičky 2× do týždňa

Pre zdravie:
Arašidový olej je bohatý na vitamíny skupiny B, ako aj na minerálne látky typu draslíka, vápnika, horčíka, fosforu a síry. Podporuje zdravie nervovej sústavy, pomáha pri krvotvorbe a znižuje kazivosť zubov. Ak ho chcete pravidelne užívať, Jungová odporúča dvakrát týždenne pridať 1–2 lyžičky napríklad do šalátov alebo do hotových jedál.

Pre krásu:
Je známy svojimi hydratačnými účinkami na suchú pokožku a na vlasy s lupinami. Môžete ho vmasírovať do vlasovej pokožky pred umývaním. Výborne sa hodí aj na masáž stuhnutého chrbta. Pokiaľ však trpíte alergiou na oriešky, arašidový olej rozhodne vynechajte.

Tip:
Arašidový olej sa skvele uplatní v ázijskej kuchyni – či už pri stir-fry pokrmoch alebo v arašidovej omáčke. Fritovanie na ňom je tiež možné, ale pamätajte na to, že prudké zahrievanie môže mierne meniť chuť.

4. Olej z hroznových jadier: 1 lyžička denne

Pre zdravie:
Vďaka schopnosti znižovať riziko cievnych ochorení, trombózy a infarktu sa olej z hroznových jadier často spomína ako pomocník pre kardiovaskulárny systém. U mužov môže priaznivo vplývať na prostatu a potenciu, zatiaľ čo ženám zas pomáha pri zvládaní nepríjemných prejavov menopauzy. Podporuje aj hladinu dobrého cholesterolu a funguje ako silný antioxidant. Odporúča sa dávať si jednu lyžičku denne nalačno.

Pre krásu:
Je výborný na zrelú, ale aj problematickú či aknóznu pleť, pretože urýchľuje hojenie drobných rán a zlepšuje pružnosť pokožky.

Tip:
Má jemne orieškovú príchuť, vďaka čomu je skvelý do zeleninových šalátov, najmä ak tam máte horkasté lístky ako rukolu či špenát.

5. Mandľový olej: 1 lyžička raz za 14 dní

Pre zdravie:
Mandľový olej je bohatý na horčík, a tým prispieva k zvládaniu neuróz a psychických ťažkostí, zlepšuje odolnosť organizmu a napomáha činnosti srdca. Má výraznú mandľovú vôňu i chuť, preto je obľúbený aj do dezertov a rôznych sladkých jedál.

Pre krásu:
V kozmetike je to univerzálny pomocník – spevňuje nechty, hydratuje pokožku a vlasy, zmierňuje jej vysušovanie. Je vynikajúci pre jemnú detskú pokožku a často sa pridáva do prípravkov na starostlivosť o suchú alebo citlivú pleť.

Tip:
Pridajte pár kvapiek mandľového oleja do kúpeľa alebo si ním po sprche jemne premasírujte telo. Pokožka bude zamatovo hebká a hydratovaná.

6. Olej z vlašských orechov: 1 lyžička raz do týždňa

Pre zdravie:
Vlašské orechy sú známe vysokým obsahom vitamínov skupiny B a minerálov, ako sú vápnik a fosfor. Tento olej preto priaznivo pôsobí na nervovú sústavu a môže byť skvelým doplnkom pre ľudí v náročnom psychickom období, napríklad pri učení či v práci, kde treba veľa premýšľať. Nutričná terapeutka Jungová radí pridať si jednu lyžičku do jedla týždenne – môžete ňou ochutiť šaláty alebo ju zakomponovať do hotových pokrmov.

Pre krásu:
Hodí sa na ošetrenie vlasov formou zábalu či na regeneračnú kúpeľ pre nechty. Pomáha zlepšovať ich pevnosť a zároveň dokáže pokožku posilniť.

Tip:
Olej z vlašských orechov má lahodnú orechovú chuť. Vynikne najmä v čerstvých zeleninových šalátoch, ale môžete ho použiť aj do nátierok. Ak ho budete pri varení príliš zahrievať, môže získať jemne horkastú príchuť.

7. Sójový olej: 1 polievková lyžica raz do týždňa

Pre zdravie:
Pomáha znižovať hladinu zlého cholesterolu, podporuje nervovú sústavu a chráni cievy pred aterosklerózou. Vďaka vitamínu E, karoténom a nenásyteným mastným kyselinám je tiež prínosom pre pokožku. Podľa nutričnej terapeutky Jungovej si môžete dať raz do týždňa (alebo raz za dva týždne) jednu polievkovú lyžicu, napríklad do šalátu.

Pre krásu:
Sójový olej sa často používa na regeneračné masáže, hodí sa aj pre mastnú a aknóznu pleť, ktorú upokojuje a zvláčňuje.

Tip:
Nehodí sa veľmi na smaženie, pretože pri vysokých teplotách stráca kvalitu. Je však skvelý na nakladanie zeleniny a výborne dochutí aj rôzne šalátové dresingy.

Zhrnutie

Kvalitné rastlinné oleje by mali byť bežnou súčasťou vášho jedálnička. Hoci obsahujú tuk, prinášajú množstvo benefitov pre zdravie aj pre krásu. Pamätajte však, že všetkého veľa škodí – aj pri zdravých olejoch je dôležité dbať na rozumné dávkovanie. Vyskúšajte zaradiť do jedálnička rôzne druhy a sledujte, ako na ne vaše telo reaguje. Rozmanitosť chutí a vôní vám v kuchyni otvorí nové možnosti, či už pri príprave studených jedál, ako sú šaláty, alebo pri iných kulinárskych experimentoch. Navyše budete mať skvelých pomocníkov pri starostlivosti o vlasy, pokožku a nechty.

Nezabúdajte si však vždy overiť, či netrpíte potravinovou alergiou na konkrétny druh orechov, semien či sóje. Ak ste v tomto smere citliví, voľbu oleja radšej dopredu konzultujte s odborníkom alebo zvoľte iný, bezpečnejší variant.

Zaraďte tieto oleje do svojho jedálnička a doprajte si denne aspoň malú dávku kvalitných tukov – vaše telo, pleť a vlasy sa vám za to poďakujú.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Autor Dátum 12. apríla 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.