Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Žena
  • Články
  • Zdravie
  • Účinné spôsoby na odstránenie čiernych bodiek: Krok za krokom k zdravšej pleti

Účinné spôsoby na odstránenie čiernych bodiek: Krok za krokom k zdravšej pleti

reklama:
Účinné spôsoby na odstránenie čiernych bodiek: Krok za krokom k zdravšej pleti
Účinné spôsoby na odstránenie čiernych bodiek: Krok za krokom k zdravšej pleti Foto: www.freepik.com

Čistá a bezproblémová pleť je snom takmer každej ženy, bez ohľadu na vek. Aj keď sa niektorým z nás tento cieľ podarí, často sa objavuje ďalší problém – čierne bodky. Prečo vznikajú a ako sa ich zbaviť?

Čo sú čierne bodky?

Akokoľvek dobre sa o svoju pleť staráte, aj vám sa môže stať, že sa na niektorých miestach objavia. Drobné bodky, ktoré bežne bývajú biele, hnedé či čierne, sa najčastejšie vyskytujú na miestach s najvyššou koncentráciou mazových žliaz – teda na nose, ale aj na čele, brade či tvárach.

Otvorené komedóny reagujú s povrchom kože a práve oxidácia po kontakte so vzduchom podmieňuje ich typicky čierne sfarbenie.

Rizikovým faktorom vzniku čiernych bodiek sú hormonálne zmeny:

  • puberta
    u žien obdobie ovulácie
    užívanie hormonálna antikoncepcia
    liečba kortikosteroidmi alebo preparátmi s obsahom lítia.

Faktorom, ktorý najčastejšie podporuje vznik čiernych bodiek na nose, je nadmerná aktivita mužského pohlavného hormónu v kožných bunkách. Okrem toho sú problémom aj molekuly bielkovín, tzv. cytokíny. Tie sú zodpovedné za prenášanie informácií medzi bunkami a majú vplyv na ich delenie, rast alebo zápal. Častejšie sa tiež čierne bodky na nose objavujú u fajčiarov.

Okrem tváre sa môžu objavovať aj na ďalších miestach s väčšou produkciou mazu, napríklad na ramenách, chrbte alebo hrudníku.

Aké sú príčiny vzniku čiernych bodiek

Príčiny vzniku čiernych bodiek môžu byť rôzne. Okrem nadprodukcie kožného mazu môže ich tvorbu ovplyvňovať hormonálna nerovnováha, napríklad počas puberty alebo počas tehotenstva. Veľkú úlohu zohráva aj nesprávna starostlivosť o pleť, používanie nevhodných kozmetických prípravkov, stres alebo nezdravá strava. Skrátka a jednoducho, rovnako ako v prípade, že vás trápi akné, nemusí byť príčina na prvú dobrú jasná. Práve preto treba skúšať rôzne metódy, ktoré by mohli čierne bodky redukovať, prípadne ich vzniku úplne zabrániť.

Ako sa ich zbaviť?

Ak ste niekedy tento problém riešili, určite viete, že úplné zbavenie čiernych bodiek je pomerne náročný a zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje dávku trpezlivosti. Či už bojujete s akoukoľvek problematikou pleti, je to beh na dlhú trať. To ale neznamená, že je to nemožné. Kľúčové je nájsť vhodné čistiace produkty a pleť pravidelne a dôkladne čistiť. Veľa ľudí žije v mylnej domnienke, že je pleť ráno čistá, pretože na nej nie je žiadny make-up. To ale nie je pravda. Ráno je potrebné pleť čistiť rovnako dôkladne ako večer a zbaviť ju tak prebytočného mazu a nečistôt. Do svojej skincare rutiny určite zaraďte aj exfoliáciu alebo peeling. Zvoľte predovšetkým také produkty, ktoré obsahujú kyselinu salicylovú alebo glykolovú. Práve tie totiž pomáhajú odstrániť odumreté kožné bunky a uvoľniť upchaté póry.

Dajte šancu aj pravidelným parným kúpeľom. Pomáhajú otvoriť póry, čo uľahčuje odstránenie čiernych bodiek. Pokiaľ chodíte na kozmetiku, určite poznáte vychytávku menom ultrazvuková špachtľa. Tú si môžete zaobstarať aj domov, jej použitie je totiž veľmi jednoduché. Ultrazvukové vlny z pleti dokážu odstrániť prebytočný maz a nečistoty tak ako žiadne iné hĺbkové čistenie. V neposlednom rade nezabúdajte ani na pravidelné používanie masiek na tvár. Konkrétne napríklad tie s ílom alebo aktívnym uhlím vedia veľmi efektívne z pórov vytiahnuť všetky nečistoty. Pri výbere produktov sa vždy zamerajte na to, aby boli označené ako nekomedogénne, čo znamená, že neupchávajú póry.

Nie len starostlivosť o pleť

Tvorba čiernych bodiek nezáleží iba na starostlivosti o pleť. V tomto prípade je potrebné sa zamerať na viacero faktorov, ktoré by problematiku pleti mohli ovplyvňovať. Celkové zdravie pleti vo veľkom ovplyvňuje strava a životný štýl. Pokiaľ napríklad pravidelne cvičíte, nečakajte so sprchou až do chvíle, než dôjdete domov. Práve pot po zaschnutí zanáša póry viac ako čokoľvek iné. Ak skúšate nový rad produktov na tvár, buďte trpezlivá. Viditeľné výsledky sa dostavia najskôr za 12 týždňov. Akonáhle teda po pár dňoch používania neuvidíte žiadne zmeny, nezúfajte. Všetko chce čas, starostlivosť a hlavne trpezlivosť.

Zdroj: www.marianne.cz, www.bioderma-cz.com

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. októbra 2024
K téme ,

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.