- Žena
- Články
- Nezaradené
- Prečo sú fermentované potraviny kľúčom k zdravšiemu životnému štýlu?
Prečo sú fermentované potraviny kľúčom k zdravšiemu životnému štýlu?
Fermentované potraviny podporujú správnu činnosť čriev a prispievajú k našej celkovej pohode – o ich účinkoch vedeli už naši predkovia, proces fermentácie je totiž jedným z najstarších spôsobov uchovávania potravín.
Niektorí ani len netušia, aké benefity pre naše zdravie môžu mať kyslé produkty. Patríte medzi nich? Potom pre vás máme prehľad dôvodov, prečo si ich dopriať každý deň!
Fermentované potraviny zaraďujte do svojho jedálnička ideálne niekoľkokrát týždenne a cez zimu každý deň v rámci zdravého životného štýlu. Hodia sa ako prevencia, ale aj pomocník v prípade, keď sú vaše črevá oslabené.
Ako spoznať, že črevá sú oslabené?
Trápi vás jeden alebo viac z nižšie uvedených príznakov? Potom je pravdepodobné, že vaše črevá nie sú úplne v poriadku a zaslúžia si podpornú starostlivosť.
Medzi najčastejšie signály oslabených čriev patria:
- bolesť a kŕče brucha,
nadúvanie,
zápcha alebo hnačka,
pocit plnosti,
zhoršená kvalita pleti a pokožky,
pálenie záhy,
migrény,
únava,
úzkosti a psychická nepohoda.
Čo je to fermentácia?
Fermentácia je známa už od pradávna a naši predkovia ju používali predovšetkým na uchovávanie potravín. Najstaršia zmienka o riadenom kvasení pochádza z Číny, kde takto upravovali potraviny už 7 000 rokov pred naším letopočtom. Kyslé produkty sa ale objavovali aj neskôr v starovekom Egypte či Babylone.
Fermentácia stojí aj za objavením dnes populárneho pokrmu sushi. Na uchovanie čerstvosti sa naporciované a nasolené ryby nakladali medzi ryžou a kameňmi. Tlak kameňov a vznikajúca teplota a vlhkosť udržovali mäso čerstvé až po dobu niekoľkých mesiacov. Môže za to práve prebiehajúci proces kvasenia. V súvislosti s ním vznikol aj názov sushi (kyslá ryža).
Ktoré sú to?
Fermentovanými produktmi sa myslia tie, ktoré za účasti mikroorganizmov prešli procesom kvasenia. Patria sem napríklad jogurty, kefíry, mliečne kyslá zelenina, niektoré druhy syrov, salám alebo fermentované dojčenské mlieko.
Dnes sú známe predovšetkým ako zdraviu prospešné potraviny, ktoré sú pre náš organizmus dobre stráviteľné, napomáhajú dostať do čriev priateľské baktérie a prispievajú k ich správnej činnosti. Podľa prieskumu si je benefitov kyslých potravín mnoho respondentov vedomých, avšak je tu stále až 30% Čechov, ktorí nevedia, prečo by tieto produkty mali konzumovať a aký vplyv majú na ich zažívanie.
Dajte im šancu
S koncom leta sa mnoho ľudí snaží odľahčiť jedálniček a prejsť na zdravší životný štýl. Fermentované produkty môžu byť dobrým štartom pre túto zmenu. Fermentácia je prirodzená chemická reakcia, ktorú nájdeme všade okolo nás. Konzumácia produktov, ktoré prešli týmto procesom, nám umožňuje dostať do čriev priateľské baktérie pomáhajúce s trávením, a je to určitá cesta, ako pozitívne ovplyvniť celkový stav zažívania a docieliť našu celkovú pohodu.
Kyslé produkty sú vhodnou zložkou potravy nielen dospelých, ale aj detí. Pre nich sú veľmi dobre stráviteľné, môžu zmierniť zažívacie ťažkosti, ako je napríklad nadúvanie, a tým celkovo prispievajú k ich spokojnosti. Zvlášť malým deťom ale nemôžeme väčšinu fermentovaných produktov podávať, pretože ešte nemajú dostatočne vyvinutý zažívací trakt. Jedinečným riešením sú pre nich špeciálne fermentované dojčenské mlieka, ktoré sú už bežne dostupné v niektorých európskych krajinách a čoskoro by mali byť dostupné aj u nás.
Zdroj: zenysro.cz, www.vitalvibe.eu