- Žena
- Články
- Nezaradené
- Krvácanie a bolesti po interrupcii: Ako rozpoznať komplikácie
Krvácanie a bolesti po interrupcii: Ako rozpoznať komplikácie
Interrupcia prináša isté riziká a komplikácie. Čo je po klinickom potrate normálne a čo už nie? Takto je to s krvácaním a bolesťami chrbta!
Za klinický potrat sa považuje chirurgický zákrok vykonaný so zámerom ukončenia tehotenstva. Komplikácie po takom zákroku sú vzácne, ale zdraviu nebezpečné. Preto je potrebné poznať všetky riziká, ktoré so sebou umelé prerušenie tehotenstva nesie. Čo všetko sa aj vám môže stať?
Aké komplikácie môžu nastať?
- Infekcia maternice – jedná sa však často o banálnu infekciu, ktoré môžu byť ľahko zvládnuté podávaním antibiotík.
Zanechanie zvyškov plodu v maternici – pri nedokonalom odstránení môžu v maternici zostávať zvyšky výstelky maternice, plodu aj jeho obalov. Často sa tento stav prejaví ako krvácanie a vyžaduje opakovanie procedúry s dočistením maternicovej steny a dutiny.
Pretrvávanie tehotenstva – aj napriek chirurgickej interrupcii môže tehotenstvo naďalej trvať. Procedúru je v tomto prípade nutné opakovať.
Krvácanie – a to rôzneho stupňa závažnosti, môže vyžadovať aj hospitalizáciu na lôžkovom oddelení s podávaním infúzií a krvných náhrad.
Poškodenie krčka maternice – pri vniknutí nástroja cez krčok maternice môže dôjsť k jeho poškodeniu.
Poškodenie steny maternice – jedná sa predovšetkým o jej pretrhnutie pri kyretáži, pričom toto riziko rastie s dĺžkou tehotenstva. Pokiaľ k nemu dôjde, náprava vyžaduje operačný zásah.
Prečítajte si bližšie komplikácie:
Silné vaginálne krvácanie
Všeobecne platí, že rovnako ako po pôrode, aj po interrupcii je nutné dodržiavať šestonedelie, počas ktorého sa telo po zákroku vracia do pôvodného stavu, hojí sa a čistí. Určitá miera krvácania je po potrate normálna av skutočnosti môže trvať dva až tri týždne. Pokiaľ však krvácate neprimerane dlho a silne (meníte si teda napríklad dve až tri vložky počas hodiny), jedná sa o jeden z varovných signálov, že niečo nie je v poriadku. Možno, že maternica utrpela nejaký druh poranenia alebo zadržiava placentárne tkanivo. Takýto problém si vždy žiada lekársku pomoc.
Pretrvávajúca bolesť chrbta
Asi poznáte natiahnutý chrbát. Toto je však niečo iné. Nejedná sa o obvyklú bolesť, ale skôr stav, ktorý dlhšiu dobu neumožňuje pohyb, na ktorý je človek zvyknutý. To môže naznačovať, že v maternici sú zrazeniny, ktoré sa z tela nemôžu dostať von. V hre je aj vnútorná infekcia. (Medzi tie najčastejšie patrí bakteriálny útok.) Okamžite navštívte svojho gynekológa. Čo sa týka sexuálnej aktivity, tak tu je dobré odložiť až do doby po prvej menštruácii. Myslite na to, že otehotnieť je možné takmer okamžite, takže zbytočne neriskujte.
Neustupujúca horúčka
Horúčka sama o sebe nemusí byť známkou nebezpečenstva. Ak sa vás však urputne držia už nejakú tú dobu, a navyše ju sprevádzajú bolesti chrbta, pravdepodobne sa taktiež jedná o vnútornú infekciu. Opäť sa poraďte so svojím lekárom o ďalšom postupe.
Nadúvanie, nevoľnosť či citlivosť pŕs
Existujú pomerne normálne „vedľajšie“ príznaky klinického potratu. Medzi tie patrí nadúvanie, citlivosť pŕs, náladovosť, plačlivosť či nevoľnosť. Pozor si však dajte v prípade, že niečo z toho trvá dlhšie ako 14 dní až 3 týždne. Také signály neignorujte, pretože pri tom najhoršom scenári ste stále gravidný, pričom je nevyhnutné zvyšné časti plodových obalov či placenty odstrániť. Konečný verdikt však pochopiteľne stanoví váš lekár, neváhajte ho kontaktovať.
Zdroj: zenysro.cz, www.ulekare.cz