- Žena
- Články
- Nezaradené
- Papilómy- Ako vznikajú a ako ich odstrániť?
Papilómy- Ako vznikajú a ako ich odstrániť?
Papilómy sú bradavičnaté kožné výrastky, ktoré sú spôsobené ľudským papilomavírusom. Môžu sa objaviť na krku, rukách, v kožných záhyboch, v okolí očných viečok aj inde na tele. Väčšinou predstavujú „iba“ estetický problém, niekedy však spôsobia aj ďalšiu zdravotnú komplikáciu. Ako vznikajú papilómy? Kedy ich treba odstrániť a aké sú možnosti liečby?
Čo je to papilóm?
Papilómy sú nezhubné kožné útvary, ktoré sú – ako napovedá názov – spôsobené ľudským papilomavírusom (HPV, Human Papilloma Virus). Spravidla sa jedná o vystúpené výrastky – špicaté, hráškovité alebo visiace. Farba papilómu môže byť vo farbe kože, rovnako môže byť hnedá alebo červená. Vo väčšine prípadov papilóm nebolí. Komplikácia môže nastať v prípade rozvoja zápalu. Papilómy na krku sa ľahko utierajú o oblečenie s vysokým golierom. Rankami na povrchu výrastku môžu preniknúť baktérie, vyvolať začervenanie, opuch, bolestivosť a krvácanie papilómu.
Kde na tele sa vyskytujú?
Často sa s nimi stretávame na krku, okolo očí, na rukách a v oblasti kožných záhybov (v podpazuší, pod prsiami, v slabinách). Mnohé sú nenápadné a sú skryté bežnému pohľadu, iné môžu negatívne ovplyvniť sebavedomie dotyčného jedinca, obzvlášť pokiaľ sa vyskytujú v blízkosti tváre:
Na krku
Objavia sa ako malé výrastky, bývajú hnedé alebo vo farbe kože. Môžu mať hladký aj hrubý povrch, vyskytujú sa samostatne alebo v skupinách. Obvykle nespôsobujú vážne zdravotné problémy, ale môžu sa trieť o šperky alebo odev.
Na nose
Nosné papilómy sa môžu vytvoriť v nadväznosti na miestne podráždenie alebo poranenia. Obvykle ide o výraznú estetickú komplikáciu, prípadnou komplikáciou je narušenie dýchania alebo čuchu.
Okolo oka
Papilóm okolo oka alebo na očnom viečku môže tlačiť na blízke štruktúry a spôsobiť nepríjemné podráždenie a zhoršené videnie. Vzácnejšou komplikáciou je infekcia spojivky.
Metódy liečby papilómov
Papilóm je často neškodný, nešíri sa, nie je agresívny. Liečba je potrebná iba v niektorých prípadoch alebo sa k nej pristupuje, ak papilóm spôsobuje estetické problémy. Záleží na type, veľkosti, umiestnení papilómu a na prípadných zdravotných komplikáciách plynúcich z jeho prítomnosti. Papilóm môže v niektorých prípadoch aj samovoľne zmiznúť.
Liečba sa vždy rieši v spolupráci s lekárom. V zriedkavých prípadoch môže byť papilóm malígny, jeho neodborným odstránením sa môže dotyčný človek vystaviť zbytočnému riziku vzniku rakoviny kože.
Dostupné metódy:
Kryoterapia (zmrazenie tkaniva)
Zmrazenie tkaniva kvapalným dusíkom
Kauterizácia (odstránenie pomocou vysokofrekvenčného elektrického prúdu)
Spálenie tkaniva elektrickým prúdom, papilóm sa následne zoškrabe (kyretáž).
Laserová terapia
Zničenie papilómu prostredníctvom vysokoenergetického svetla
Chirurgické odstránenie
Odstránenie papilómu
Po odstránení papilómu obvykle vznikne v mieste ošetrenia drobná chrasta, ktorá po niekoľkých dňoch sama odpadne. Strúpok nie je vhodné aktívne odstraňovať. Ošetrené miesto je potrebné prekryť náplasťou na niekoľko dní a chrániť ho pred slnkom počas niekoľkých mesiacov.
Ktoré papilómy je vhodné odstrániť?
- umiestnenie na viditeľných oblastiach tela (estetický problém)
niektoré rizikové umiestnenia (napr. intímna oblasť)
narušovanie odevom, šperky alebo hrebeňom
šírenie sa do okolia, zmeny veľkosti, tvaru či farby
bolesť, svrbenie, krvácanie
Papilómy zvyčajne nespôsobujú ťažkosti. Pokiaľ objavíte na svojom tele podozrivý kožný výrastok, poraďte sa o vhodnosti jeho ponechania alebo odstránenia s kožným lekárom.