- Žena
- Články
- Nezaradené
- Ako emócie ovplyvňujú naše trávenie: Prepojenie medzi duševným a fyzickým zdravím
Ako emócie ovplyvňujú naše trávenie: Prepojenie medzi duševným a fyzickým zdravím
Nervozita, zamilovanosť, stres, strach či dlho potlačovaný hnev a iné. Previazanosť našich emócií, mozgu a oblastí brucha je veľmi silná. Problémy v oblasti duševného zdravia sú veľmi často spojené so žalúdočnými a inými „brušnými“ problémami. Naučte sa ich vnímať spoločne a aj ich tak riešiť.
Keď ste v strese, stiahne sa vám žalúdok a bolesti brucha na seba nedajú dlho čakať. Alebo naopak vplyvom emočného prejedania, kedy zápolíte so svojou sebahodnotou, do seba tláskate hromadu jedla a zlé zažívanie, plynatosť, ťažký žalúdok sú výsledkom. A keď vás jednoducho len bolí brucho, celý deň ste nerudní, nesvoji, bez nálady. Ako malé bábätká, keď bolí bruško prichádza plač, spokojné dieťa s konečne plnou plienkou. Naše črevá a mozog sú úzko prepojené a toto spojenie ide oboma smermi, a preto môže žalúdok ovplyvniť našu náladu a naše emócie môžu ovplyvniť zdravie žalúdka.
Brucho a emócie. Ako spolu súvisia?
Predstavte si črevá ako druhý mozog, ktorý nielen pomáha tráviť jedlo, ale tiež zohráva veľkú úlohu v tom, ako sa cítime. Zaujímať sa o svoj mikróbiom, keď vás čokoľvek, nech psychického alebo fyzického, trápi, je základ. Pokiaľ idete pri liečbe akýchkoľvek ťažkostí cestou tradičnej čínskej medicíny, odborníkov v tejto oblasti vždy zaujíma vaše vyprázdňovanie – farba, intenzita, priebeh, bolesti v žalúdku a začínajú vyrovnávaním vašej črevnej mikroflóry a nasledujú otázky na stres a emócie vo vašom živote. Rovnako tak prepojenie emócií a čriev vidí aj celostná medicína, v ktorej filozofii lieči aj lekárka špecializujúca sa na funkčnú diagnostiku a liečbu hormonálnych porúch Alica Anna Szabó: ,,Naša tráviaca sústava, ktorá spracováva to, čo do nej vkladáme, je pre každého zdravého jedinca rovnaká. A okrem potravy jej prechádza aj už spomínaná sebaláska. My ženy máme na somatizácii emočných prejavov, najmä v oblasti zažívacích orgánov, špeciálny talent! Preto v prípadoch podozrenia na gastritídu, vredové ochorenie žalúdka, reflux, helicobactera, hiátovú herniu (prietrž) alebo inú objektívnu chorobu žalúdka je nutné vziať do úvahy aj momentálny emočný stav a životnú psychosociálnu situáciu, v ktorej sa „podozrivá“ pacientka aktuálne nachádza, a podľa toho pristúpiť k liečbe. Nie je totiž výnimkou, že ak sa spoľahnete iba na riešenie somatické, tzn. telesnej (orgánovej) časti problému, stane sa tento chronickým a budete striedať rôzne lieky, diéty, doplnky stravy, lekárov a terapeutov a pritom sa váš stav bude striedavo zlepšovať a zhoršovať.” opisuje Alica Anna Szabó, v novej knihe Menopauzou s ľahkosťou v kapitole o zmenách na tele, kde sa téme mikrobiomu a previazanosti s psychikou venuje širšie.
Nepomôžu žiadne tabletky ani diéty
Než začnete prehĺtať tabletky, zastavte sa a úprimne si odpovedzte na to, s čím vaše bolesti brucha môžu súvisieť. Je to pracovný tlak? Nezhody v práci? Blížiaca sa dôležitá udalosť? Nepríjemné stretnutia? Rodinné nezhody? Strach? Nedostatok odpočinku? Preplnenosť úlohy? Nočná práca? Zášť voči inej žene? Nespokojnosť sama so sebou? … Vy svoju odpoveď poznáte. Ak problém v týchto oblastiach nie ste schopní zvládnuť sami, rozhodne sa oplatí na jeho riešenie využiť pomoc terapeuta alebo profesionálneho kouča. Zo svojej vlastnej koučovacej praxe môžem potvrdiť, že pokiaľ s klientmi ideme hlbšie k problému pomocou emočných techník, častým miestom na tele, kde „svoj problém“ prežívajú, je oblasť brucha. Pomocou prijímania pocitov, nachádzania základov problému a jeho následným riešením, často miznú aj somatické ťažkosti.
Duševné zdravie a jeho vplyv na zdravie žalúdka
Stres a bolesti brucha
Keď čelíme problémom v oblasti duševného zdravia, ako je stres, naše telo reaguje mnohými spôsobmi, vrátane zvýšenej produkcie stresového hormónu zvaného kortizol. Tento hormón môže ovplyvniť naše črevá tým, že zmení, ako rýchlo sa ním jedlo pohybuje, a tým, že črevná výstelka bude citlivejšia, môže viesť k žalúdočným problémom. Problémy duševného zdravia, ako je úzkosť a depresia, môžu tiež zmeniť rovnováhu dobrých a zlých baktérií v našom čreve, čo vedie k zápalu, a ten je bežnou príčinou mnohých žalúdočných problémov.
Chronický stres je často ukazovateľom nahromadenej energie, ktorá sa zasekne alebo usadí v tele. To môže spôsobiť napätie a kontrakcie, ktoré môžu ovplyvniť naše trávenie a emocionálne zdravie. Toto nahromadenie je možné uvoľniť napríklad prostredníctvom procesu odpočinku, relaxácie, poradenstva alebo psychoterapie a v niektorých prípadoch aj podporou liekov.
Nadváha emócií
Emócie, ako je strach, smútok, stres a hnev, tie všetky môžu ovplyvniť naše črevá. Slovo emócie v preklade z latinčiny doslova znamená energiu v pohybe. Emócie je zážitok energie pohybujúce sa telom a tieto energetické prúdy môžu zvýšiť alebo znížiť pohyby čreva a obsahu v ňom a tak robí tráviaci systém náchylný na nadúvanie a ďalšie typy bolesti. Emočné jedenie môže súvisieť aj s povahou. Záchvaty prejedania sú typické pre príliš dobré ženy. Tieto ženy nedávajú dostatočne najavo svoje emócie, nechcú nikomu ublížiť a snažia sa všetkým zavďačiť. Zajedajú zlosť, strach, bezmocnosť, opustenosť atď. Hrubé ženy si ružovo maľujú predstavu o živote v štíhlom tele, veria, že potom konečne nájdu vysnívaného partnera, budú stredobodom pozornosti, lepšie zapadnú medzi ostatných, bude sa im dariť a budú šťastnejší.
Úzkosť a depresia môžu viesť k príznakom, ako sú žalúdočné kŕče, poruchy trávenia a syndróm dráždivého čreva (IBS). Psychický stres z úzkosti a depresie často vedie k nepohodlie v bruchu v dôsledku zmenenej motility a citlivosti čriev.
Jedinci s poruchami nálady môžu tiež trpieť gastrointestinálnymi problémami, ako je IBS, chronická zápcha alebo hnačka, pretože zmeny nálady môžu ovplyvniť interakciu čreva a mozgu.
ADHD, impulzivita a stres súvisiaci s ADHD môžu prispievať aj k žalúdočným problémom, často zhoršenými vedľajšími účinkami liekov alebo zlými stravovacími návykmi.
Čo môže pomôcť?
Počúvajte svoju intuíciu. Počuť dlhodobé vnútorné volanie cez žalúdočné ťažkosti, že vám situácia nevyhovuje, je toho na vás príliš, niečo je zlé, nevyhovujúce, v nerovnováhe, vám umožní sa ťažkostí zbaviť.
Meditujte. Doprajte si krátke upokojenie počas dňa, odpočinok, vypnutie mysle a naučte sa krátke meditačné a relaxačné techniky, ktoré využijete pri náročnom dni. Meditácia totiž znižuje stres a hladinu kortizolu a zlepšuje celkové zdravie tráviaceho traktu.
Všímajte si signály vášho tela. Kedy varuje, kedy volá, že už je preťažené, kedy je nespokojné, ako reaguje na jednotlivé situácie. To vám pomôže zvládať stres a smerovať vás k spokojnosti.
Upravte svoj jedálniček. Prijatím stravy priaznivej pre črevá bohaté na vlákninu, probiotiká a protizápalové potraviny môžete podporiť svoje zdravie a znížiť príznaky spojené s vaším psychickým stavom, ktorý je ovplyvnený črevným diskomfortom.
Zdroj: Petra Kubalová; Alica Anna Szabó; mindandbodyworks.com; innerspacecounseling.com, zenysro.cz