- Žena
- Články
- Nezaradené
- Táto potravina by nemala chýbať ženám v jedálničku a to hlavne po päťdesiatke!
Táto potravina by nemala chýbať ženám v jedálničku a to hlavne po päťdesiatke!
Po päťdesiatke sa u žien objavuje menopauza, ktorá so sebou prináša nielen ukončenie reprodukčných schopností, ale aj množstvo iných zmien. Mnohé ženy počas tohto obdobia zažívajú nečakané zdravotné ťažkosti súvisiace s hormonálnymi zmenami. Tieto problémy môžu zahŕňať tráviace ťažkosti či oslabenie imunitného systému. Na prevenciu nepríjemností však môžu pomôcť zdraviu prospešné baktérie, ktoré sa nachádzajú v niektorých potravinách.
Probiotiká sú pre nás veľmi dôležité, pričom pre ženy v menopauze sú ešte zásadnejšie. Tieto živé mikroorganizmy, predovšetkým baktérie a kvasinky, majú pozitívny vplyv na naše zdravie, najmä ak sú konzumované v dostatočnom množstve. Medzi najvýznamnejšie kmene probiotík patrí Lactobacillus a Bifidobacterium, ktoré obývajú naše črevá a podporujú trávenie, vstrebávanie živín, posilňovanie imunitného systému a podľa niektorých štúdií dokonca ovplyvňujú aj psychický stav.
Probiotiká sú dôležité hlavne pre ženy nad 50 rokov
Pre podporu zdravia čriev:
S pribúdajúcim vekom sa mení mikroflóra v črevách a črevná bariéra môže slabnúť, čo zvyšuje riziko zápalov a infekcií. Hormonálne zmeny, ktoré menopauza spôsobuje, robia ženy nad 50 rokov náchylnejšími na tráviace problémy, ako sú zápcha či syndróm dráždivého čreva. Probiotiká napomáhajú udržiavať rovnováhu baktérií v črevách, čím podporujú správnu funkciu tráviaceho systému a predchádzajú zažívacím ťažkostiam.
Dôležitý imunitný systém:
Črevná mikroflóra má priamy vplyv na imunitný systém, keďže väčšina imunitných buniek sa nachádza práve v črevách. S pribúdajúcim vekom sa prirodzene znižuje imunita, a ženy nad 50 rokov sú tak náchylnejšie na infekcie a choroby. Pravidelný príjem probiotík môže zlepšiť imunitnú odpoveď a zvýšiť odolnosť voči patogénom.
Zdravie kostí:
Po menopauze dochádza k poklesu hladiny estrogénu, čo ovplyvňuje hustotu kostí a zvyšuje riziko osteoporózy. Niektoré štúdie naznačujú, že vybrané kmene probiotík môžu prispieť k lepšiemu vstrebávaniu vápnika a iných minerálov dôležitých pre zdravie kostí.
Prospešné pre infekcie močových ciest a vaginálnych infekcií:
Po 50. roku života čelí mnoho žien zvýšenému riziku infekcií močových ciest a vaginálnych infekcií, čo môže byť spôsobené hormonálnou nerovnováhou a oslabením slizníc. Probiotiká, najmä kmene Lactobacillus, sú prospešné pre udržanie zdravej vaginálnej mikroflóry a môžu pomôcť predchádzať infekciám.
Emocionálne výkyvy:
Rôzne výskumy ukazujú, že medzi črevnou mikroflórou a mozgom existuje úzke prepojenie, ktoré sa nazýva osa črevo-mozog. Pre ženy nad 50 rokov, ktoré môžu prežívať emocionálne výkyvy spojené s menopauzou alebo starnutím, môžu probiotiká prispieť k znižovaniu úzkosti a depresie a podporovať celkové duševné zdravie.
Regulácia hmotnosti:
Ženy hlavne po päťdesiatke bijujú s váhou, pretože ide smerom hore a hlavne v oblasti brucha. Je to spôsobené dôsledkom hormonálnych zmien a spomaleného metabolizmu. Niektoré probiotické kmene, ako je Lactobacillus rhamnosus, môžu podporovať reguláciu telesnej hmotnosti ovplyvnením spôsobu, akým telo spracováva tuky.
Ideálna potravina pre ženy po päťdesiatke je kefír
Jedným z najznámejších zdrojov probiotických kultúr je kefír, fermentovaný mliečny produkt pochádzajúci z oblasti Kaukazu. Mliečny kefír sa vyrába s použitím kefírového zrna, zatiaľ čo vodný kefír obsahuje fermentačnú kultúru z kefírových kryštálov. Tento nápoj má jemne kyslú a osviežujúcu chuť a môže obsahovať od 10 do 34 rôznych kmeňov probiotík v jednej porcii. Probiotiká sa nachádzajú aj v nepasterizovanom jogurte bez pridaného cukru a nežiaducich aditív, ktorý je obohatený o zdraviu prospešné probiotické kultúry.
Ďalším príkladom je fermentovaný nápoj kombucha, vyrobený z čierneho alebo zeleného čaju a kombuchovej huby pochádzajúcej z Japonska. Počas fermentácie sa vytvára kyselina octová, ktorá dokáže ničiť škodlivé baktérie v tele. Kombucha priaznivo vplýva na trávenie a metabolizmus, podporuje detoxikáciu pečene a môže prispievať k znižovaniu hladiny cholesterolu a ďalším zdravotným prínosom.
Kde všade sa probiotiká vyskytujú:
Rovnováha črevného mikrobiomu je priamo ovplyvnená tým, čo jeme a pijeme. „Základom je minimalizovať príjem priemyselne spracovaných potravín. Odporúča sa ovocie, zelenina, orechy, ryby a vláknina. Fermentované potraviny, ako sú mliečne výrobky v podobe jogurtov, kefírov alebo srvátky, a fermentovaná zelenina ako kyslá kapusta či kimči, sú úplne úžasné,“ vysvetľuje nezávislý novinár Jan Tuna, ktorý sa téme mikrobiomu a kvalite potravín venuje už dlhé roky. Fermentované potraviny pôsobia ako prírodné probiotiká s obsahom enzýmov, ktoré podporujú trávenie. Sú bohaté na vitamíny skupiny B, vitamín K2, a predovšetkým na vitamíny C a A. Zvyšujú imunitu, majú antibiotické a antikarcinogénne vlastnosti a uľahčujú trávenie ostatných potravín, regulujú vstrebávanie tukov a chuť do jedla. Pomáhajú obnoviť zdravý mikrobiom v črevách, podporujú črevnú peristaltiku a regulujú kyslosť žalúdočných štiav. Kyslé jedlá majú vďaka fermentácii kyslú a slanú chuť. Kyslá kapusta je okrem probiotických vlastností aj bohatým zdrojom vlákniny, vitamínov C, B a K. Obsahuje aj veľké množstvo sodíka, železa a mangánu, ako aj antioxidantov, ako sú luteín a zeaxantín, ktoré sú dôležité pre zrak. Konzumovať môžete aj fermentovaný sójový produkt tempeh alebo populárne kimchi. Nezabudnite ani na podmáslie, ktoré je vedľajším produktom pri stlčenom masle. Hľadajte však také, ktoré je obohatené o živé kultúry a poskytuje prospešné probiotiká.