Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dýchanie: Kľúč k zdraviu a vnútornému pokoju. Rozdýchajte stres aj nervozitu!

reklama:
Dýchanie: Kľúč k zdraviu a vnútornému pokoju. Rozdýchajte stres aj nervozitu!
Dýchanie: Kľúč k zdraviu a vnútornému pokoju. Rozdýchajte stres aj nervozitu! Foto: www.freepik.com

Dýchanie je niečo, čo väčšina ľudí berie ako samozrejmosť. Je to automatický a prirodzený proces, ktorý však môže mať aj liečebné účinky. Tí, ktorí sa venovali meditácii alebo praktizovali jogu, vedia, akú dôležitú úlohu dýchanie hrá. Nielenže nám poskytuje život, ale tiež nám pomáha čeliť ťažkým situáciám, zvládať bolesť a upokojovať emócie. Je to univerzálny liek? Možno nie, ale jeho schopnosti sú pozoruhodné. Poďme sa pozrieť na spôsoby, ako môžeme dýchanie lepšie využiť.

Už po stáročia sa ľudia sústredia na svoj dych a jeho cvičenie, ktoré má silné korene v joge. Základná myšlienka spočíva v uvoľnení toxínov a stresu pri výdychu, zatiaľ čo pri nádychu poskytujeme telu a mysli živiny. Každý z nás si určite aspoň raz uvedomil silu hlbokého dýchania, keď potreboval nabrať odvahu alebo sa upokojiť po nejakej nepríjemnosti. Dych dokáže povzbudiť prekrvenie, zlepšiť náladu a celkovo ovplyvniť náš pohľad na život. Tiež pomáha znižovať pocity úzkosti a depresie, má protizápalové účinky, posilňuje imunitný systém a reguluje centrálny nervový systém. Ďalej nás môže doviesť do stavu pokoja a iného vedomia.

Dych ako pomocník pri bolestiach chrbta

Pokiaľ vás bolí chrbát, pravdepodobne ste už počuli odporúčanie: „Musíš zmeniť spôsob, akým dýchaš.“ Ako ale začať s úpravou našich dychových návykov? Prvým krokom je uvedomiť si, že je dôležité umožniť lepší priechod vzduchu do pľúc, čo znamená znížiť tlak na hrudník. Ako to dosiahnuť? Zväčšením priestoru. Podľa Václava Rázla z Fyziofitness Černošice, osobného trénera a autora unikátnej cvičebnej metódy, je kľúčové rozšíriť hrudnú dutinu.

„Keby sme počas dýchania neexpandovali hrudník, mohli by sme sa udusiť. Našťastie si náš nervový systém nájde spôsob, ako to vyriešiť aj v prípade, že máme stuhnutý hrudník a obmedzený pohyb rebier. Je dobré, že nezomierame, ale vytvárame si nevhodné dychové vzorce, ktoré môžu spôsobiť zdravotné problémy,“ vysvetľuje Rázl.

Ako sa teda dostať z tejto situácie? „Určite nie je dobré tlačiť rebrá dole do brušnej dutiny, kde by nemali byť, alebo sa snažiť vytvárať vnútrobrušný tlak pomocou brušných svalov bez vyrovnania chrbtice a bez zapojenia bránice a panvového dna. Je dôležité, aby dych mohol voľne plynúť,“ dodáva Rázl.

Skúste si predstaviť, že vaše pätové kosti sú kolmé k zemi, a ľahko zdvihnite členkovú kosť nad pätu. Robte to bez námahy; už samotná myšlienka na zdvihnutie týchto kostí môže aktivovať celotelové vzorce. Hrudná kosť by mala klesať k zemi svojou vlastnou váhou. Pozrite sa mierne za seba, ale nezakláňajte hlavu. Môžete tiež zdvihnúť paže, ako by ste chceli niečo dosiahnuť, ale nezabudnite, aby ste nedvíhali ramená.

Dýchanie a jeho vplyv na emócie a stres

Keď sme malí, dýchame prirodzene a hlboko. S pribúdajúcim vekom sa naše dýchacie návyky menia a často začíname dýchať plytkým spôsobom. V stresových situáciách zadržiavame dych, čo môže viesť k ďalším problémom. Mnoho cvičení zameraných na dýchanie sa sústredí na uvoľnenie stresu a traumy, ktorá sa hromadí v tele. Vďaka dýchaniu tak môžeme uvoľniť napätie, ktoré sme si dlho uchovávali. Tento proces môže pomôcť liečiť našu psychiku.

Odstraňovanie starých tráum pomocou dýchania môže zmierniť účinky depresie a úzkosti, pomôcť prekonať letargiu a tvorivé bloky a prehĺbiť naše vedomie a sebareflexiu. Ako kouč, ktorý sa zameriava na terapeutické aspekty dýchania, vidím, ako veľmi môžu dýchacie techniky pomôcť v praxi. Tieto techniky vám môžu odovzdať lekcie jogy, meditácie, rôzne aplikácie, alebo váš fyzioterapeut.

Techniky dýchania pre pokoj a uvoľnenie

Hlboké brušné dýchanie: Táto technika zahŕňa dlhý a hlboký nádych. Pri nádychu si predstavte, ako sa vaše telo plní vzduchom; brucho a hrudník sa pri nádychu zväčšujú, zatiaľ čo pri výdychu sa hrudník uvoľňuje a pupok sa vracia k chrbtici. Opakujte to niekoľkokrát za sebou.

Upokojujúce dýchanie: Túto techniku ​​použite, keď potrebujete zostať pokojní v nervóznych a stresových situáciách.

Technika 4-7-8: Pri tejto metóde sa počíta. Nadýchnite sa na štyri, zadržte dych na sedem a potom vydychujte na osem. Dlhší výdych napomáha dôkladnému vyprázdneniu pľúc.

Striedavé dýchanie nosnou dierkou: Zakryte pravú nosnú dierku pravým palcom, nadychujte sa iba ľavou a potom, keď meníte strany, vydychujte pravou nosnou dierkou. Tento spôsob dýchania pomáha dosiahnuť rovnováhu v tele a mysli, upokojuje roztržitú myseľ a zmierňuje stres.

S týmito technikami môžete začať ihneď a zlepšiť tak svoju pohodu a zdravie.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 19. októbra 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.