Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Opuchnuté nohy a bolesti hlavy? Telo vás upozorňuje na dôležitý problém

reklama:
Opuchnuté nohy
Opuchnuté nohy Foto: depositphotos.com

Lymfatický systém patrí medzi najdôležitejšie súčasti ľudského tela, pretože plní zásadnú úlohu pri preprave živín a obrane pred škodlivými látkami. Tento systém pomáha odstraňovať z tela toxíny, odpadové látky, vírusy, baktérie a ďalšie patogény. Ak lymfatický systém správne nefunguje, môže to viesť k mnohým zdravotným problémom. Preto je dôležité podporovať jeho funkčnosť a udržiavať ho v dobrom stave.

Podľa Národného zdravotníckeho informačného portálu lymfatické cievy denne odvedú viac než dva litre medzibunkovej tekutiny z tkanív, prefiltrujú ju a vrátia späť do krvi. Lymfa, alebo miazga, má podobné zloženie ako krvná plazma a jej hlavnou úlohou je zbavovať tkanivá odpadových látok, ako sú mŕtve bunky, bielkoviny a cudzie telesá. Na rozdiel od krvného obehu, ktorý neustále koluje v uzavretom systéme, lymfatický systém tekutinu z tkanív zbiera a následne ju vracia späť do krvného riečišťa. Na trase lymfatických ciev sa nachádza vyše stovka lymfatických uzlín, ktoré pôsobia ako malé filtračné stanice. Tieto uzliny čistia lymfu od toxínov a mikroorganizmov. Ak sa v nich usídli infekcia, uzliny môžu opuchnúť a byť bolestivé.

Ako sa vyšetruje lymfatický systém?

Funkciu lymfatického systému je možné vyšetriť pomocou lymfoscintigrafie, ktorá ukáže, akým spôsobom a akou rýchlosťou sa lymfa pohybuje. Toto vyšetrenie je bezpečné a vhodné pre všetky vekové kategórie, bez ohľadu na hmotnosť či pohyblivosť. Okrem toho môže lekár využiť aj ďalšie diagnostické metódy, ako sú CT alebo magnetická rezonancia.

Príznaky, že lymfatický systém nefunguje správne

Jedným z hlavných varovných signálov problémov s lymfatickým systémom sú opuchy, ktoré sa najčastejšie objavujú na končatinách – rukách, nohách, členkoch či zápästiach. Opuchnuté a bolestivé uzliny môžu naznačovať zápalový proces v tele. Nesprávne fungovanie lymfatického systému tiež oslabuje imunitu, čo vedie k častejším infekciám, ako sú zápaly močových a dýchacích ciest. Ďalšími znakmi môžu byť neustála únava, bolesti hlavy, tráviace ťažkosti, suchá a svrbiaca pokožka. „Lymfatický systém je citlivý na stres, nezdravú životosprávu a zlú stravu s nadbytkom sladkostí, priemyselne spracovaných potravín, chemických prísad, tučných jedál, červeného mäsa a mliečnych výrobkov. Nedostatok času na odpočinok a zotavenie, napríklad počas choroby, môže lymfatickému systému veľmi ublížiť,” upozorňuje certifikovaná výživová poradkyňa Petra Henychová pre Český rozhlas Hradec Králové.

Ako podporiť lymfatický systém?

Základom správneho fungovania lymfatického systému je dostatočný pitný režim. Denne by ste mali vypiť približne 30–45 ml vody na každý kilogram telesnej hmotnosti, čo pomôže udržať optimálny tok lymfy a podporí metabolické procesy. Okrem dostatku tekutín je nevyhnutná aj vyvážená a pestrá strava, ktorá pozitívne vplýva na celkové zdravie vrátane lymfatického systému. Dôležitú úlohu má aj správne hlboké dýchanie do hrudníka a brucha, ktoré pomáha rozprúdiť lymfu a podporuje činnosť pľúc a bránice.

Pravidelná fyzická aktivita je ďalším spôsobom, ako zlepšiť funkčnosť lymfatického systému. Aktivity ako beh, chôdza, nordic walking, jazda na bicykli, bežkovanie či joga sú ideálne na udržiavanie správneho prúdenia lymfy. Striedanie teplého a studeného sprchovania pomáha stimulovať lymfatický systém – teplá voda rozširuje cievy, zatiaľ čo studená ich sťahuje, čím sa zlepšuje prietok krvi aj lymfy. Úľavu môžu priniesť aj lymfatické masáže či prístrojová lymfodrenáž, ktoré prispievajú k lepšiemu odtoku lymfy. „Je však rozdiel medzi ručnou a strojovou lymfatickou masážou. Prístroj funguje na základe prednastavených intervalov nafukovania a vyfukovania, no nikdy nenahradí individuálny prístup maséra. Ak máte kŕčové žily alebo iné poranenia, môže byť strojová masáž dokonca riziková. Masér dokáže vidieť problémové miesta, ktoré treba obísť, čo prístroj nedokáže zabezpečiť,“ varuje masérka Jaroslava Krištofová pre Český rozhlas Pardubice.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Autor Dátum 4. októbra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.