Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nečakané účinky kávy na toalete: Kedy je čas vyhľadať pomoc

reklama:
Žena s kávou
Žena s kávou Foto: depositphotos.com

Pre mnohých z nás je ranná šálka kávy neoddeliteľnou súčasťou štartu do nového dňa. Možno ju pijete aj po obede či popoludní, a niekedy si ešte nájdete čas na ďalšiu dávku kofeínu. Aj keď tri šálky denne nemusia byť problémom, pri vyššom množstve môže vaše telo reagovať skôr negatívne. Okrem množstva je dôležité aj načasovanie konzumácie, pretože nesprávny čas môže spôsobiť problémy.

Nevhodné chvíle na pitie kávy

Nataly Komova, odborníčka na výživu a fitness zo spoločnosti JustCBD, varuje, že konzumácia kávy nalačno môže viesť k nepríjemným zažívacím problémom. Ranné pitie kávy na prázdny žalúdok môže oslabiť ochrannú vrstvu žalúdka, spôsobiť pálenie záhy a narušiť proces trávenia. Kofeín síce zvyšuje energiu, no zároveň stimuluje črevnú peristaltiku, čo môže byť dôvod, prečo máte po káve pocit nutnosti ísť na toaletu.

Ak zaznamenáte dlhodobé tráviace problémy, ako sú bolesti brucha, časté hnačky, nadúvanie alebo naopak zápchu po pití kávy, mali by ste sa poradiť s lekárom. Ak sa váš stav zlepší po vynechaní kávy ráno, je dobré sledovať, ako vaše telo reaguje a kávu obmedziť.

Treba tiež upozorniť, že účinok kofeínu sa u fajčiarov líši od nefajčiarov. Fajčiari spracúvajú kofeín rýchlejšie, čo môže viesť k tomu, že potrebujú viac kávy. Osoby so srdcovými problémami alebo vysokým krvným tlakom by tiež mali byť opatrné.

Ďalšie zdroje kofeínu, na ktoré treba dávať pozor

Podľa doktora Johna Hopkinsa z Arizony sa neodporúča konzumovať kávu či iné kofeínové nápoje, ak trpíte syndrómom dráždivého čreva (IBS). Medzi tieto nápoje patrí čierny a zelený čaj, cola, kofola, čokoláda a podobne. Stimulujúce účinky kofeínu môžu zhoršiť symptómy, no je dôležité mať na pamäti, že každé telo reaguje inak. Zatiaľ čo káva, ktorá je bohatá na kofeín, môže niekomu spôsobovať problémy, čokoláda alebo zelený čaj, kde je kofeínu menej, môže byť bez ťažkostí.

Ak máte problém so spánkom, odporúča sa konzumáciu kávy ukončiť niekoľko hodín pred spaním. Niektorí ľudia tvrdia, že si môžu dopriať poslednú šálku okolo piatej večer, ak idú spať o desiatej. Iní však zaznamenávajú problémy so spánkom, ak si kávu doprajú po tretej hodine popoludní. Telo každého človeka reaguje inak, preto je potrebné sledovať, čo vám najviac vyhovuje.

Ako ovplyvňuje káva vás?

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Autor Dátum 6. októbra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.