Ashwagandha: Tradičná bylina s množstvom zdravotných výhod
Ashwagandha, známa aj ako indický ženšen, je bylina, ktorá sa už tisíce rokov využíva v ájurvédskej medicíne. Jej účinky sa zameriavajú na zmiernenie bolesti, zápalu, nespavosti a stresu, a tiež pomáha pri hormonálnych nerovnováhach a iných zdravotných problémoch. V súčasnosti sa čoraz viac presadzuje aj v oblasti zdravého životného štýlu. Skontrolovali sme výskumy, ktoré skúmajú jej účinky.
Zlepšenie kvality spánku
Ashwagandha je často odporúčaná na zlepšenie kvality spánku. V jednej štúdii sa ukázalo, že užívanie 300 mg ashwagandhy dvakrát denne výrazne zlepšilo spánkový režim u ľudí trpiacich nespavosťou. Tieto zistenia potvrdila aj metaanalýza viacerých štúdií.
Zníženie stresu a úzkosti
Tento prírodný prostriedok patrí medzi adaptogény, ktoré pomáhajú telu zvládať stres. V štúdii sa preukázalo, že denne užívanie 300 mg ashwagandhy po dobu ôsmich týždňov vedie k nižším hladinám úzkosti a únavy a zlepšuje schopnosť sústrediť sa. Ďalšia štúdia naznačuje, že tento doplnok znižuje stres a obmedzuje prejavy emocionálneho jedenia. Okrem toho sa zistilo, že užívanie 240 mg denne vedie k poklesu kortizolu, stresového hormónu.
Podpora v boji proti rakovine
Rôzne štúdie naznačujú, že ashwagandha obsahuje zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť pri liečbe určitých typov rakoviny. Hoci vedci ešte presne nevedia, akým spôsobom pôsobí, výťažky z tejto byliny sa zdajú obmedzovať rast rakovinových buniek pri nádoroch prsníka, hrubého čreva, prostaty, vaječníkov a iných oblastiach. Preto ju niektorí lekári odporúčajú ako doplnkovú liečbu k chemoterapii a ožarovaniu, keďže môže zmierniť niektoré vedľajšie účinky týchto terapií.
Prevencia neurodegeneratívnych ochorení
Niektoré výskumy naznačujú, že ashwagandha môže spomaliť alebo dokonca zvrátiť poškodenie nervových buniek, čo by mohlo pomôcť v prevencii ochorení, ako sú Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba. Ashwagandha má neuroprotektívne vlastnosti, avšak všetky štúdie doteraz boli vykonané len na zvieratách.
Úľava pri artritíde
Vedci sa zhodujú, že ashwagandha môže zmierniť príznaky artritídy, ako sú bolesť a opuchy kĺbov. Má tiež protizápalové účinky na chrupavku u pacientov s osteoartrózou a pomáha zmierniť bolesti kolenných kĺbov.
Zlepšenie fyzického výkonu a regenerácie
Doplnky s ashwagandhou môžu mať pozitívny vplyv na fyzickú výkonnosť. Metaanalýza 12 štúdií ukazuje, že táto bylina môže zlepšiť fyzickú výkonnosť. Ďalšia štúdia dokazuje, že užívanie 500 mg ashwagandhy denne počas ôsmich týždňov vedie k zvýšeniu sily a rýchlosti počas cvičenia a zlepšuje dýchanie.
Podpora srdcovej funkcie
Ashwagandha sa niekedy odporúča aj na posilnenie srdcovej funkcie a zmiernenie niektorých srdcových ochorení. Kým existuje málo výskumov priamo na ľuďoch, doterajšie štúdie na zvieratách naznačujú potenciálne výhody.
Hormonálna rovnováha a zlepšenie spermiogramu
Existuje niekoľko malých štúdií, ktoré ukazujú, že ashwagandha môže zlepšiť počet a pohyblivosť spermií. Okrem toho sa zdá, že má pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu. U žien pomáha regulovať menštruačný cyklus a zmierňuje príznaky menopauzy.
Vedľajšie účinky Ashwagandhy
Aj keď je ashwagandha prírodná bylina, jej užívanie môže mať vedľajšie účinky, medzi ktoré patrí:
- žalúdočné ťažkosti
- nevoľnosť alebo zvracanie
- hnačka
- ospalosť
- bolesti hlavy
Je dôležité konzultovať užívanie ashwagandhy s lekárom, najmä ak máte ďalšie zdravotné problémy alebo užívate iné lieky, pretože môže interagovať s niektorými z nich. Dlhodobé účinky užívania ashwagandhy zatiaľ nie sú dostatočne preskúmané, pričom väčšina štúdií sa obmedzila na obdobie troch mesiacov.
Lekári tiež varujú tehotné ženy pred jej užívaním, pretože vysoké dávky môžu spôsobiť riziko spontánneho potratu.