Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Intenzívne bolesti hlavy u mužov: Skryté prejavy migrény a ich vplyv na život

reklama:
Intenzívne bolesti hlavy u mužov
Intenzívne bolesti hlavy u mužov: Skryté prejavy migrény a ich vplyv na život Foto: www.freepik.com

Intenzívna bolesť v oblasti spánku, ktorá sa zhoršuje pri každom pohybe. Závraty pri zmene polohy tela, rozmazané videnie, nevoľnosť a strata koncentrácie. Tieto príznaky sa objavujú náhle a bez zjavného dôvodu. Je to situácia, ktorú poznáte aj vy?

„Dnes nemôžem, mám migrénu…“ Takto často znie známa výhovorka žien, avšak pre mnohých je to skutočná realita. Migréna sa však netýka iba ženskej populácie; aj muži môžu trpieť týmto ochorením, hoci je u nich menej časté. Dôvodom môže byť aj to, že mnohí muži migrenózne záchvaty jednoducho neidentifikujú.

Bolesť hlavy sa vyskytuje aspoň raz ročne u každého dospelého jedinca. Avšak prístup k diagnostike a liečbe sa medzi mužmi a ženami líši. Muži majú tendenciu bolesti ignorovať, potláčať ich alebo ich zle interpretovať ako iné zdravotné problémy.

Neskorá diagnostika migrény u mužov

U mužov je často diagnostika migrény stanovená až po dlhšom období, niekedy až vtedy, keď sa bolesti hlavy objavujú tak často, že narušujú ich pracovnú výkonnosť alebo zhoršujú kvalitu života. Ak muž trpí len miernymi ťažkosťami, zvyčajne nevníma bolesť ako niečo vážne. Nízka informovanosť o migréne medzi mužmi môže viesť k zmeškaniu včasnej diagnostiky.

Zamieňanie s inými ochoreniami

Muži často trpia nižším prahom bolesti, ale ich prístup k bolestiam hlavy sa líši od žien. Často si migrenóznu bolesť zamieňajú za iné zdravotné problémy. Hľadajú príčiny v napätí chrbtice po športe, stresujúcej práci, následkoch osláv s alkoholom, preťaženiu očí alebo nesprávne nastavených dioptriách okuliarov. Opatrnejší muži môžu mať obavy z cévnych príčin a rizika mozgovej príhody, alebo dokonca z možnosti nádorového ochorenia.

Niektorí sa rozhodnú svoje ťažkosti ignorovať a snažia sa ich „utopiť“ v analgetikách. Iní sa spoliehajú na silnú kávu, ktorá v kombinácii s liekmi niekedy pomôže, ale nie vždy. To zhoršuje ich schopnosť uvedomiť si trvalosť opakovaných záchvatov.

Stres ako významný spúšťač migrény

Migréna je komplexné ochorenie, ktoré nie je dedičné, ale určité predispozície môžu existovať. Hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú rozvoj migrény, zahŕňajú únavu, psychický stres, nedostatok alebo nekvalitný spánok, nadmerné užívanie analgetík a kofeínu, kombináciu stimulantov a nedostatok minerálov.

Stres patrí medzi najčastejšie a najčastejšie podceňované spúšťače migrény. U ambicióznych manažérov, ktorí sa snažia ignorovať bolesť hlavy, sa stres môže stať primárnou príčinou. Títo muži môžu považovať bolesť za slabosť a zameriavajú sa na prekonanie bolesti pomocou liekov. Ak sa bolesti zhoršia, môžu sa stať chronickými alebo sa objavovať aj niekoľkokrát do mesiaca, čím narúšajú každodenný život. Navyše, nadmerné užívanie liekov môže samo o sebe vyvolať bolesti hlavy.

Diagnostika migrény: dôležité faktory

Kľúčom k úspešnému diagnostikovaniu a liečbe migrény je vedomie o príznakoch, súvislostiach so stresom, frekvencii a priebehu bolesti, ako aj iných sprievodných symptómoch. Jednostranné bolesti nie sú vždy pravidlom; existujú aj kombinované formy bolesti hlavy.

Tip pre pacientov:

Predtým, ako navštívite lekára, vedieme si denník bolestí hlavy. Uvádzajte čas nástupu bolesti, súvislosti s jedlom, užité lieky, úroveň stresu a iné faktory. Tieto informácie vám nielen pomôžu, ale aj lekárovi uľahčia diagnostiku.

Možnosti liečby migrény

Migréna je dobre známe ochorenie, ktoré nie je úplne vyliečiteľné, ale je veľmi dobre liečiteľné. Na zmiernenie príznakov sa používajú lieky ako paracetamol a ibuprofen. Na potlačenie migrenóznych príznakov sa ukazujú ako účinné aj lieky na bolesti chrbta, známe ako NSAID. Prevencia migrény zahŕňa aj lieky ako amitriptylín, ktoré sú veľmi účinné. V posledných rokoch sa na trhu objavili aj nové lieky, ako sú monoklonálne protilátky, ktoré sú schopné znížiť počet migrenóznych záchvatov na jeden až dva mesačne alebo ich úplne eliminovať na dlhý čas. Tieto lieky sú predpísané vo špecializovaných centrách a zvyčajne sa podávajú po neúspechu inej liečby.

Zmeny životného štýlu ako prevencia

Žiť s migrénou si vyžaduje určité prispôsobenie. Dôležité je spomaliť, naučiť sa správne dýchať, uvoľniť stres a zlepšiť spánkový režim. Pravidelná konzumácia magnézia, buď z potravín, alebo ako doplnok, sa osvedčuje ako efektívna prevencia.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 16. októbra 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.