Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Alkohol a diabetes. Aj malé množstvo alkoholu môže mať vážne následky!

reklama:
Alkohol a diabetes. Aj malé množstvo alkoholu môže mať vážne následky!
Alkohol a diabetes. Aj malé množstvo alkoholu môže mať vážne následky! Foto: www.freepik.com

Konzumácia alkoholu je v našej republike naozaj vysoká, pričom priemerný Slovák vypije ročne až 169 litrov alkoholických nápojov. Zatiaľ čo je všeobecne známe, že nadmerná konzumácia alkoholu škodí zdraviu, diabetici by mali byť obzvlášť opatrní, pretože aj malé množstvo alkoholu môže mať vážne následky.

Prečo je alkohol nebezpečný pre diabetikov

Alkohol ovplyvňuje nielen funkciu pečene, ale aj hladinu cukru v krvi. Pre diabetikov je to mimoriadne riskantné. „Alkohol vo väčších množstvách môže spôsobiť dramatický pokles hladiny glukózy, čo vedie k hypoglykemickému šoku. Tento efekt je obzvlášť nebezpečný, ak je alkohol kombinovaný s fyzickou aktivitou,“ upozorňuje doktorka Denisa Janíčková Žďárská z Ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe.

Čo sledovať pri pití alkoholu

Hoci niektorí diabetici si môžu občas dopriať pohárik, je dôležité dodržiavať niekoľko zásad:

  • Monitorovanie glykemie: Pred a po konzumácii alkoholu by mali diabetici sledovať svoju hladinu cukru v krvi, ako aj pred spaním a okolo tretej hodiny v noci. Týmto spôsobom sa znižuje riziko hypoglykemického záchvatu. K monitorovaniu môžu využiť klasické glukomery alebo moderné senzory, ako FreeStyle Libre či Dexcom, ktoré varujú pred nebezpečnými výkyvmi.
  • Typ alkoholu: Je lepšie uprednostniť suché víno (červené alebo biele) pred miešanými nápojmi a likérmi. Je dôležité piť aj dostatok vody a vyhnúť sa konzumácii alkoholu na prázdny žalúdok.
  • Informovanosť: Pri pití alkoholu by mal byť niekto blízky informovaný o diabetickej diagnóze, aby bol schopný rozpoznať príznaky hypoglykemie, ktoré môžu pripomínať opilosť (napr. potenie, bledosť, zrýchlený pulz, tras, nervozita, únava a zmätok).
  • Prvá pomoc: V prípade hypoglykemického záchvatu je dôležité poskytnúť pacientovi hroznový cukor alebo sladký nápoj (diabetici väčšinou majú tieto zásoby pri sebe). Ak osoba upadne do bezvedomia, je nevyhnutné zavolať záchrannú službu.
  • Fyzická aktivita: Diabetici by sa mali vyhýbať kombinácii alkoholu s fyzickou námahou, napríklad aj s tancom.

Nebezpečenstvo kombinácie alkoholu a liekov

Pre diabetikov je obzvlášť riziková kombinácia alkoholu s niektorými liekmi, ktoré pomáhajú udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi. Napríklad metformin, ktorý znižuje absorpciu glukózy z potravy a jej produkciu v pečeni, môže pri kombinácii s alkoholom vyvolať závažnú hypoglykemiu. Preto by sa diabetici užívajúci tieto lieky mali alkoholu vyhýbať. Abstinovať by mali aj tí, ktorí trpia vážnymi komplikáciami, ako sú neuropatia alebo retinopatia, alebo majú vysoký krvný tlak.

Nielen diagnostikovaní diabetici

Mnoho ľudí o svojom ochorení nemá ani tušenia. „Diabetes sa často diagnostikuje náhodne, napríklad pri preventívnych prehliadkach v lekárňach. Je dôležité, aby sa ochorenie odhalilo čo najskôr, pretože včasné zahájenie liečby môže znížiť riziko komplikácií. Ak pocítite príznaky ako nadmerný smäd, úbytok hmotnosti alebo časté močenie, neváhajte a vyhľadajte lekársku pomoc. Hlavne si dávajte pozor, ak máte v rodinnej anamnéze diabetes,“ radí doktor Aleš Krebs, prezident Českej lekárnickej komory.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 23. októbra 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.