Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dôležitosť zdravých kostí v priebehu života u žien po štyridsiatke!

reklama:
Dôležitosť zdravých kostí v priebehu života u žien po štyridsiatke!
Dôležitosť zdravých kostí v priebehu života u žien po štyridsiatke! Foto: www.freepik.com

Zdravie kostí zohráva kľúčovú úlohu v každom veku. Nielenže nás podporujú, ale sú aj hlavným zdrojom vápnika, ktorý je pre organizmus nevyhnutný. Po dosiahnutí štyridsiatky je potrebné venovať kostiam osobitnú pozornosť. Prečo je to tak? Po štyridsiatom roku sa začne postupné znižovanie kostnej hmoty, čo zvyšuje riziko osteoporózy. Aké kroky je potrebné podniknúť na ochranu kostí? A prečo by mali byť ženy po menopauze obzvlášť ostražité?

Naša maximálna kostná hmota, známa ako vrchol kostnej hmoty (PBM – peak bone mass), sa zvyčajne dosahuje medzi 25. a 30. rokom života. S pribúdajúcim vekom, najmä po dosiahnutí 40. roku, začíname strácať kostnú hmotu. Môže sa zdať, že sa v kostiach nič nedeje, ale opak je pravdou. V kostiach prebieha neustála obnova, proces známy ako remodelácia, ktorý spočíva v odbúravaní a vytváraní novej kostnej hmoty. S vekom a po menopauze sa však táto rovnováha narušuje a dochádza k väčšiemu úbytku kostí, než sú schopné byť nahradené. Týmto spôsobom sa osteoporóza, tichý nepriateľ kostí, usídľuje v našich kostiach.

Vplyv genetiky na zdravie kostí

Genetické faktory zohrávajú zásadnú úlohu v množstve kostnej hmoty, ktorú máme. Napríklad, veľkosť a štruktúra našich kostí sú určované génmi. Aj keď sú gény hlavným faktorom ovplyvňujúcim maximálnu kostnú hmotu, faktory životného štýlu, ako je strava a fyzická aktivita, môžu mať významný dopad na to, do akej miery dosiahneme svoj potenciál v oblasti kostnej hmoty a ako rýchlo nám bude ubúdať.

Osteoporóza a jej vplyv na ženy

Osteoporóza postihuje ženy približne štyrikrát častejšie než mužov. Podľa dostupných štatistík sa osteoporóza objaví u 33 % žien nad 50 rokov a u 47 % žien nad 70 rokov. Najčastejšie sa vyskytujú zlomeniny krčku stehenného kosti, pričom každý rok je v našej krajine postihnutých približne 12 000 žien.

Toto ochorenie sa vyznačuje rednutím kostného tkaniva a zmenou jej štruktúry. Je takmer nemožné rozpoznať začiatok osteoporózy, pretože pokles kostnej denzity nie je viditeľný a nespôsobuje bolesť. Ako upozorňuje lekárka Alica Anna Szabó, množstvo ženských pohlavných hormónov, najmä estrogénov, má rozhodujúci vplyv na rozvoj osteoporózy. Preto sa najčastejšie vyskytuje u žien v menopauze a po nej. Osteoporóza sa môže rozvinúť aj po operatívnom odstránení vaječníkov alebo v dôsledku iných ochorení, ako sú hypertyreóza či celiakia.

Rizikové faktory pre osteoporózu zahŕňajú nedostatok vápnika a vitamínu D, nedostatočnú fyzickú aktivitu, fajčenie a nadmernú konzumáciu alkoholu. Ak v rodinnej anamnéze existuje osteoporóza, je dôležité venovať zvýšenú pozornosť zdraviu svojich kostí. Diagnóza sa obvykle stanovuje pomocou denzitometrie, neinvazívneho vyšetrenia, ktoré trvá približne 20 minút, a krvných testov na zistenie hladín hormónov, vápnika, fosforu a vitamínu D.

Menopauza a kostná hmota

Ženy zvyčajne prechádzajú menopauzou medzi 42. a 55. rokom. V tomto období dochádza k dramatickému poklesu hladín estrogénu, čo vedie k rýchlejšiemu úbytku kostnej hmoty. To znižuje pevnosť kostí a zvyšuje riziko zlomenín a osteoporózy. Hoci sa predtým používala hormonálna substitučná terapia na ochranu pred stratou kostnej hmoty, dlhodobé užívanie estrogénu môže spôsobiť vážne vedľajšie účinky, ako sú zvýšené riziko krvných zrazenín, mŕtvice, infarktu, a dokonca aj niektorých typov rakoviny.

Starostlivosť o zdravie kostí

Od štyridsiateho roku, a najmä počas menopauzy a po nej, je kľúčové zabezpečiť dostatočný príjem vápnika (približne 1 000 mg) a vitamínu D (okolo 1 000 IU) denne, aby sa minimalizoval úbytok kostnej hmoty. Hlavnými zdrojmi vápnika sú mliečne výrobky a niektoré druhy zeleniny. Dôležitú úlohu hrajú aj vitamíny D3 a K2, ktoré napomáhajú správnej absorpcii vápnika do kostí.

Zdravá strava a pravidelný pohyb

Obmedzenie živočíšnych bielkovín, zníženie alkoholu a skončenie fajčenia sú kroky, ktoré podporia zdravie vašich kostí. Je tiež dôležité obmedziť soľ, kávu a čierny čaj. Zamerajte sa na potraviny bohaté na vápnik, ako sú tvaroh, jogurt, kefír, sójové výrobky, mleté sezamové semienka a rôzne druhy listovej zeleniny. Mak má najvyšší obsah vápnika, a preto by nemal chýbať vo vašej strave.

Pohyb má zásadný význam pre zdravie kostí, pretože podporuje ich rast a pomáha predchádzať osteoporóze. Odporúča sa silové cvičenie, ako sú cviky s činkami, pilates, niektoré druhy jogy a pravidelná chôdza.

Ak máte záujem o ďalšie informácie o zdraví kostí žien, najmä v období menopauzy a po nej, odporúčame knihu „Menopauzou s lehkostí“.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 31. októbra 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.