Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Žena
  • Články
  • Zdravie
  • Dávajte si pozor na prudké zmeny teploty. Ružovka môže nenápadne zaútočiť

Dávajte si pozor na prudké zmeny teploty. Ružovka môže nenápadne zaútočiť

reklama:
Hormonálna rovnováha a pleť: Prečo pokožka starne a ako ju omladiť?
Hormonálna rovnováha a pleť: Prečo pokožka starne a ako ju omladiť? Foto: depositphotos.com

Keď sa pokožka na tvári nečakane sfarbí dočervena, určite vám to život neohrozí. Napriek tomu vás dokáže takáto nežiadaná červeň poriadne zaskočiť a zamávať aj vaším sebavedomím. Takzvanou rosaceou, po slovensky ružovkou, podľa odborníkov trpí až desatina populácie, hoci si to mnoho ľudí vôbec neuvedomuje. Dobrou správou však je, že jej príznaky sa dajú zmierniť, a dokonca do určitej miery aj efektívne kontrolovať.

Nenápadný začiatok, ktorý si ľahko pomýlite

Ružovku neraz spočiatku prehliadneme alebo si ju zamieňame s citlivou pleťou či dokonca s akné. Je celkom bežné, že sa občas začervenáme – veď človek sčervenie pri športe, v rozpakoch či pri prechode zo zimy do tepla a naopak. Pri rosacei sa však takéto návaly červenania stávajú čoraz častejšie a intenzívnejšie. Typicky sa objavujú medzi tridsiatym a päťdesiatym rokom života, pričom najnáchylnejšími oblasťami bývajú líca, spodná časť nosa, brada a čelo. Postupne sa červeň môže stať trvalou a často to pritom vôbec nie je jediný problém – nezriedka sa pridávajú aj rozšírené žilky, zapálené vyrážky alebo dokonca hrubnutie pokožky.

„Úplne prvé príznaky bývajú nenápadné. Pokožka je precitlivená, môže svrbieť alebo jemne páliť. Mnohí ľudia to pripíšu iba podráždeniu či alergickej reakcii. Začervenanie sa síce spočiatku objavuje len chvíľkovo a zase mizne, no neskôr môže nastať dlhšie pretrvávajúca a intenzívnejšia fáza, ktorá vedie až k zhrubnutiu kože,“ vysvetľuje dermatológ Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Prečo sú ženy ohrozenejšie

Postihnutí môžu neskôr bojovať nielen so stále sa vracajúcou červeňou, ale aj s viditeľnými žilkami a zapálenými pupienkami. V najťažších prípadoch dochádza k zhrubnutiu kože, najmä na nose, a u niektorých pacientov sa vyskytuje aj zápal očí. Takéto príznaky dokážu človeka psychicky vyčerpať a nepriaznivo ovplyvniť jeho spoločenský, pracovný či osobný život.

Pre bežnú prax je typické, že najmä ženy siahajú v prvom rade po silnej vrstve make-upu, aby nepríjemné začervenanie aspoň čiastočne prekryli. Žiaľ, aj kvalitné prípravky môžu mať problém s tým, aby pokožka vyzerala prirodzene. Keď sa k červeni pridajú aj hrbolčeky alebo vyrážky, nenápadné maskovanie je ešte ťažšie. Navyše to býva mimoriadne únavné a časovo náročné.

Ženy sú vo všeobecnosti náchylnejšie na vznik ružovky než muži, pričom rolu zrejme zohráva aj hormonálny systém a citlivejšia pleť. Veľkou psychickou záťažou je okrem samotného vzhľadu aj fakt, že ženy sú často viac fixované na svoj zovňajšok. Dermatológovia preto radia, aby sa spolu s kožnými prejavmi začala riešiť aj psychická stránka a aby sa v prípade potreby neváhalo vyhľadať psychoterapeutickú pomoc.

Nepríjemné dohady okolia

U pacientov s viditeľným začervenaním tváre a nosa sa často stáva, že ich okolie bezdôvodne podozrieva z nadmernej konzumácie alkoholu. Zvedavé či odsudzujúce pohľady dokážu človeka veľmi rýchlo vyviesť z rovnováhy. Ľudia jednoducho o rosacei veľa nevedia, a preto si ju zvyknú zamieňať s inými prejavmi.

Takéto negatívne reakcie okolia môžu nepriaznivo vplývať na sebavedomie a viesť až k spoločenskej izolácii. Nie je teda prekvapujúce, že ľudia s ružovkou často bojujú s pocitmi hanby a menejcennosti. Aj z týchto dôvodov je dôležité dbať nielen na fyzickú, ale aj psychickú stránku liečby.

Existuje účinné riešenie?

Ak máte podozrenie, že vás trápi ružovka, určite neváhajte a navštívte dermatológa. Špecialista určí, v akom štádiu sa vaše ochorenie nachádza, a odporučí vám vhodnú liečbu. Základom bývajú preventívne opatrenia: vyhýbajte sa horúcim nápojom, pikantným jedlám a alkoholu, pretože práve tie môžu návaly červenania zhoršiť. Ďalším krokom je cielená dermatokozmetika určená pre citlivú a začervenanú pleť.

V mnohých prípadoch môžu pomôcť aj lieky, ktoré účinne obmedzujú začervenanie a zápaly, čím sa pleť stáva znesiteľnejšou na pohľad aj na dotyk. Pri ružovke sprevádzanej rozšírenými cievkami je dobrou voľbou ošetrenie pomocou cievneho lasera. Ak už došlo k hrubnutiu pokožky, lekári často používajú ablačný laser alebo dermabráziu, pri ktorých sa odstraňujú zhrubnuté vrstvy kože a obnovuje sa jej jemnejšia štruktúra.

Chráňte sa pred slnkom a sledujte rodinné predispozície

Mnoho odborníkov prízvukuje dôležitosť ochrany pred slnkom. Nadmerné vystavovanie sa UV žiareniu totiž môže zhoršiť prejavy ružovky a zapríčiniť jej rýchlejšie zhoršovanie. Netreba však zabúdať ani na ďalšie faktory, ako je dedičnosť, mikrobiálna nákaza či niektoré druhy liekov.

„Ak sa v rodine toto kožné ochorenie už objavilo, je pravdepodobnejšie, že sa prenesie aj na ďalšie generácie,“ vysvetľuje Barbora Procházková, vedúca vedeckého tímu spoločnosti Chromozoom. Príznaky teda môžete čiastočne predvídať a zachytiť v skoršom štádiu.

Zhrnutie: čo môžete urobiť sami

  1. Všímajte si varovné signály: citlivá, začervenaná a svrbivá koža môže byť prvým náznakom ružovky.
  2. Vyhnite sa spúšťačom: minimalizujte konzumáciu horúcich nápojov, alkoholu a štipľavých jedál.
  3. Doprajte pokožke šetrnú starostlivosť: preferujte kozmetiku určenú na citlivú a problematickú pleť.
  4. Zvoľte si správnu ochranu pred slnkom: používajte krémy s dostatočne vysokým ochranným faktorom.
  5. Nehanbite sa požiadať o odbornú pomoc: dermatológ vám pomôže nájsť riešenie a v prípade potreby vás nasmeruje aj na psychoterapeutickú podporu.

Ružovka je síce nepríjemný spoločník, no určite nejde o neriešiteľný problém. Ak máte pocit, že sa vás týka, netreba sa vzdávať – dôležitá je včasná a správna diagnostika, dôsledná starostlivosť o pleť a trpezlivosť. V kombinácii s odbornou liečbou môžete dosiahnuť viditeľné zlepšenie stavu pokožky a opäť získať potrebnú sebadôveru.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Autor Dátum 8. marca 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.