
Aloe vera: Krása a zdravie z kvetináča

Aloe vera – rastlina, ktorú si vo svojom domove ešte len plánujete zaobstarať, alebo ju už nadšene pestujete, právom patrí medzi najpopulárnejšie prírodné zdroje na podporu zdravej a krásnej pokožky. V starovekom Egypte ju považovali za výnimočný dar prírody, pričom jej číry gél sa využíval na liečbu rán, ako aj na zlepšenie vzhľadu pokožky a vlasov. Odtiaľ sa jej sláva rozšírila do Európy a dnes si bez nej mnohí nevedia predstaviť svoju kozmetickú poličku či domácu „lekárničku“. Aloe vera sa môže pochváliť obsahom vyše dvesto prospešných látok, medzi ktoré patria napríklad polysacharidy, aminokyseliny, minerály, vitamíny a dokonca aj protizápalovo pôsobiace saponíny.
Vďaka tomu má široké spektrum účinkov – urýchľuje regeneráciu tkanív, pomáha pri hojení a dodáva pokožke vlahu aj potrebnú výživu. Ak sa vám doteraz do domácnosti nejakým spôsobom „nezmestila“, nastal ten správny čas zmeniť to. Postačí vám pritom pokojne aj jedna rastlina v kvetináči: poskytne dostatok čerstvej šťavy, ktorú môžete využiť či už ako prvú pomoc pri drobných poraneniach, alebo ako skvelý kozmetický doplnok v starostlivosti o pleť a vlasy. Ak však záhradkárske nadšenie nie je nič pre vás, dobrou voľbou budú kozmetické prípravky s obsahom aloe vera – dnes sa nachádzajú v šampónoch, krémoch, maskách či výrobkoch po opaľovaní.
Krátka exkurzia do histórie a zloženia
V starovekom Egypte sa aloe vera pestovala a starostlivo spracovávala na získavanie priezračnej gélu podobnej šťavy z jej dužinatých listov. Používala sa pri rôznych zdravotných ťažkostiach, napríklad pri horúčke, no dôležitú úlohu zohrávala aj v skrášľovacích rituáloch. V stredoveku jej popularita síce na chvíľu upadla, no moderná doba ju znovu „objavila“, a tak sa stala jednou zo základných prírodných zložiek v liečivách a najmä v kozmetike.
A prečo si stále drží takú výnimočnú pozíciu? Dôvodom je neobyčajne bohaté zloženie. Nachádza sa v nej vyše 200 aktívnych látok: aminokyseliny, vitamíny, minerály, enzýmy, fytosteroly, polysacharidy a iné. Veľká väčšina z nich má silný hydratačný a upokojujúci účinok na pokožku a sliznice a pôsobí tiež protizápalovo.
1. Regeneračné a hojivé vlastnosti
Ak rozrežete čerstvý list aloe vera, na mieste rezu sa po chvíli vytvorí tenký priesvitný film. Ten rastline slúži ako prirodzená ochrana pred stratou vlhkosti a pred škodlivými mikroorganizmami. Podobne môže pôsobiť aj na ľudskú pokožku: urýchľuje hojenie a podporuje tvorbu kolagénu. Kolagén je kľúčová bielkovina, ktorá udržiava pleť pružnú a pevnú, no s pribúdajúcim vekom sa jeho produkcia spomaľuje. Aloe vera však dokáže činnosť buniek (fibroblastov) zodpovedných za tvorbu kolagénu podporiť, a to dokonca niekoľkonásobne.
Vďaka stimulácii kolagénových vlákien pomáha zjemňovať jemné linky a vrásky, podporuje svieži vzhľad pleti a urýchľuje hojenie rôznych nedokonalostí, ako sú jazvičky či akné. Priaznivo vplýva tiež na pokožku postihnutú popáleninami – napríklad od slnka alebo tepla – kde okrem urýchlenia regenerácie zároveň prináša príjemný chladivý pocit a úľavu od nepríjemného pálenia.
Niektorí odborníci uvádzajú, že pri pravidelnom používaní má šťava z aloe výrazný prínos aj pri liečbe akné či ťažšie hojacich sa raniek. Slúži totiž ako jemný dezinfekčný prostriedok, ktorý pomáha eliminovať škodlivé baktérie zodpovedné za zápal.
2. Intenzívna hydratácia
Aloe vera je z 99,5 % tvorená vodou, a predsa dokáže vo svojom vnútri udržať obrovské množstvo prospešných látok. Jej dužina navyše preniká do pokožky niekoľkonásobne rýchlejšie než obyčajná voda. To znamená, že hydratačný efekt cítiť takmer okamžite – a čo je ešte dôležitejšie, trvá dlho.
Polysacharidy obsiahnuté v aloe vera dokážu viazať vodu v hlbších vrstvách pleti, čím chránia pokožku pred vysúšaním a pred stratou pružnosti. Ak je teda vaša pleť suchá, unavená či podráždená, výrobky s obsahom aloe vera môžu byť doslova malým zázrakom – hoci samozrejme treba brať do úvahy aj iné faktory, ako je pitný režim, životný štýl alebo vplyvy prostredia. Vďaka vysokej koncentrácii vitamínov a minerálov dokáže aloe vera podporiť zdravú štruktúru pleti, ktorá je potom odolnejšia aj voči každodenným negatívnym vplyvom, ako je vietor, chlad či znečistenie ovzdušia.
3. Upokojenie a chladivý efekt
Pri rôznych formách podráždenia pokožky sa aloe vera často stáva prvou voľbou prírodnej starostlivosti. Rýchlo zmierni svrbenie, pálenie, začervenanie a vďaka chladivému pocitu poskytne okamžitú úľavu. Preto sa jej výťažky pridávajú do prípravkov po opaľovaní či po depilácii, kde sa veľmi dobre osvedčili. Šťava z aloe je tiež užitočná pri ekzémoch, lupienke či pri veľmi citlivej pokožke, náchylnej na alergické reakcie.
Jej dezinfekčné vlastnosti oceníte aj pri malých rankách, odreninách či po hmyzom uštipnutí. Jednoducho odrežte list, nechajte vytekať gél a potrite ním postihnutú oblasť. Zíde sa to aj pri domácich prácach, keď ste v kontakte s agresívnymi čistiacimi prostriedkami, ktoré môžu narušiť ochrannú bariéru kože. Aloe vera totiž napomáha navrátiť pokožke prirodzenú acidobázickú rovnováhu (pH), čo je nevyhnutné pre zdravý stav kožného filmu.
Pestovanie aloe vera v domácich podmienkach
Rastlina aloe vera (nazývaná aj aloe pravá) je sukulent, ktorý v prirodzených podmienkach Afriky dorastá do výšky okolo jedného metra. Vďaka nepriaznivým horúcim podmienkam, v ktorých sa vyvinula, sa naučila zadržiavať vlahu a narábať s ňou mimoriadne efektívne. Pre domácich pestovateľov to znamená, že je veľmi odolná a postačí jej aj menej časté zalievanie. Nemusíte sa báť, že by sa jej nedarilo – treba jej len dopriať dostatok svetla a priepustný substrát, pričom koreň nesmie dlhodobo stáť vo vode.
Hoci môže aloe vera dorásť do úctyhodnej výšky, na odrezávanie listov kvôli ich šťave nemusíte čakať, kým bude mať meter. Liečivé zložky obsahuje už pri dĺžke listov približne 30 cm. Mladšie rastliny mávajú o niečo nižšiu koncentráciu účinných látok, optimálny účinok býva najmä u starších kusov vo veku štyroch a viac rokov. Výhodou je, že táto rastlina rýchlo „vyháňa“ nové listy, čím sa prirodzene rozmnožuje. Ak teda po čase zistíte, že vám doma pribúda malých odnoží, ktoré vznikajú pri hlavnej rastline, môžete ich jednoducho presadiť do iného kvetináča a mať tak zásobu aloe vera pre seba či pre známych.
Kozmetika s obsahom aloe vera
Nie každý si potrpí na domácu výrobu kozmetiky, a presne preto existuje široký výber hotových produktov obohatených o výťažky z aloe. Vo vašej kúpeľni sa tak môžu objaviť krémy, telové mlieka, šampóny a vlasové masky, ktoré využívajú hydratačné, hojivé a regeneračné schopnosti tejto rastliny. Mimoriadne žiadané sú prípravky na tvár, pretože pomáhajú zjednotiť tón pleti, zmierňovať začervenanie, vyživovať suché miesta a zároveň pleť chrániť.
Ak trpíte nadmerne suchou pokožkou, vyskúšajte hydratačné sérum s aloe vera a kyselinou hyalurónovou. Výborne sa osvedčuje aj pri unavenej alebo zrelej pleti, ktorá ocení extra vlahu. Pre mastnejší typ pokožky, ktorý občas sužuje akné, môže byť aloe vera nápomocné pri znižovaní nadmernej tvorby kožného mazu, pretože pôsobí protizápalovo a zmierňuje podráždenie.
Praktický tip na domáce použitie
Ak sa rozhodnete využiť čerstvú šťavu z aloe vera priamo z listu, vždy najprv list dôkladne umyte a odstráňte prípadné nečistoty či žltkastú latexovú vrstvu tesne pod šupou, ktorá môže u niektorých ľudí spôsobiť podráždenie. Gél nanášajte na pokožku jemnými krúživými pohybmi. Zvyšok gélu môžete uzavrieť do vzduchotesnej nádobky a uložiť do chladničky, no neskladujte ho príliš dlho – najúčinnejší je čerstvý.
Zhrnutie
Aloe vera má takmer legendárnu povesť vďaka viac ako dvom stovkám látok, ktoré prospievajú regenerácii, hydratácii a upokojeniu pokožky. Pomáha pri rôznych formách podráždenia, pri drobných ranách a popáleninách, aj pri suchosti pokožky či vo vlasovej kozmetike. Výborne sa jej darí v domácich podmienkach, kde nevyžaduje veľa starostlivosti. Ak však netúžite po vlastnej minizáhradke, siahnite po produktoch s jej obsahom – výber je široký a účinky sú nepopierateľné.
Vyskúšajte aloe vera aj vy, či už v podobe živej rastliny, alebo ako súčasť obľúbenej kozmetiky. Za relatívne málo úsilia získate výnimočne všestranného „pomocníka“, ktorý môže byť pre vašu pleť i vlasy doslova darom z nebies. Navyše, pestovanie aloe je aj malým koníčkom, vďaka ktorému sa môžete naučiť viac o prírodnej starostlivosti a radovať sa z toho, že si doma vypestujete svoju vlastnú „zelenú lekáreň“.