V minulosti ľudia verili, že kvapky rosy, ktoré sa ráno zachytia na listoch alchemilky, majú magickú moc. Dnes už vieme, že táto bylina, ľudovo nazývaná aj „rosička“, je cenná najmä vďaka obsahu fytohormónov, ktoré dokážu pozitívne ovplyvniť najmä ženský organizmus.
Ako rozpoznať alchemilku
Alchemilka má typické vejárovité tmavozelené listy so zúbkovanými okrajmi, v strede ktorých sa zvyknú zachytávať kvapky rannej rosy. Práve preto ju kedysi ľudia zbierali s presvedčením, že má zázračné účinky. Kvitne drobnými žltozelenými kvetmi od mája do septembra, čo je zároveň ideálne obdobie na zber vňate a listov.
Podľa bylinkárky Lindy Mahelovej si treba dávať pozor, aby ste si nepomýlili voľne rastúcu alchemilku s okrasným druhom, ktorý sa pestuje v záhradách – ten totiž neobsahuje dostatok účinných látok.
Aké látky obsahuje
Alchemilka je bohatá na triesloviny (so sťahujúcim účinkom), silice (protizápalové, napomáhajúce vykašliavaniu a uvoľňovaniu kŕčov), horčiny (podporujúce trávenie), vitamín C a množstvo ďalších aktívnych zložiek. Dôležitou súčasťou sú aj fytohormóny – rastlinné hormóny, ktoré dokážu v ľudskom tele stimulovať procesy riadené hormónmi.
Na čo sa používa
Alchemilka sa osvedčila najmä pri riešení rôznych ženských ťažkostí. Tehotné ženy by sa jej však mali vyhýbať (najmä v skorých štádiách tehotenstva) a nie je vhodná ani pre ľudí so zvýšenou zrážanlivosťou krvi či s nedostatkom železa.
Vďaka svojim sťahujúcim účinkom a schopnosti tonizovať pokožku je súčasťou kozmetických prípravkov na vyhladenie pleti, zmiernenie celulitídy a strií. Zároveň sa pridáva do kloktadiel a výplachov ústnej dutiny pri krvácaní ďasien. Alchemilkový čaj sa tiež odporúča pri tráviacich problémoch, ako sú zápal žalúdka, plynatosť či hnačky, a pomáha aj pri liečbe zápalov horných dýchacích ciest.
Čaj pri menštruácii aj po pôrode
Najčastejšie sa alchemilka užíva vo forme čaju, ktorý môže pomôcť pri rôznych gynekologických ťažkostiach: bolestivej, nepravidelnej alebo veľmi silnej menštruácii, zápaloch či výtoku. Po pôrode napomáha rýchlejšiemu hojeniu maternice a spevneniu panvového dna. V neskoršom období pomáha pri zmierňovaní prejavov klimaktéria.
Ako si čaj pripraviť? Jednoducho zalejte hrsť sušenej alchemilky litrom vriacej vody a nechajte ju približne desať minút lúhovať. Pite dva šálky denne, prednostne nalačno, aby sa účinné látky dobre vstrebali.
Tip na olej a masť z alchemilky
Bylinkárka Linda Mahelová odporúča využiť alchemilku aj vo forme oleja či masti, ktoré pomáhajú pri starostlivosti o pleť a pokožku tela.
-
Masť na vypnutie pokožky
Rozpustite bambucké maslo a pridajte doň hrsť kvitnúcej vňate alchemilky. Jemne ju povarte asi 20 minút na nízkom ohni, následne sceďte a prelejte do uzatvárateľných téglikov. Táto masť dokáže pomôcť s vyhladením a spevnením pleti, minimalizovaním celulitídy a strií.
-
Alchemilkový olej
Nechajte čerstvo nazbieranú vňať mierne zavadnúť (predídete tak rýchlejšiemu kazeniu oleja). Potom bylinku zalejte kvalitným, za studena lisovaným rastlinným olejom a nechajte ju macerovať na svetlom mieste dva až štyri týždne. Po macerácii sceďte obsah do tmavej fľaše. Olej môžete používať na masáže tváre, dekoltu alebo na problematické partie postihnuté pomarančovou pokožkou.
Zhrnutie:
Alchemilka, kedysi známa najmä vďaka ranným kvapkám rosy na svojich listoch, je dnes obľúbenou bylinou pre svoje fytohormóny, triesloviny aj ďalšie hodnotné látky. Dôležité je zbierať ju vo voľnej prírode, nie jej okrasnú záhradnú verziu. Či už ju použijete na prípravu čaju, oleja alebo masti, môže priniesť úľavu pri ženských ťažkostiach, pomôcť pri starostlivosti o pleť a podporiť celkové zdravie.