Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Žena
  • Články
  • Zdravie
  • Emočné prejedanie: Ako zastaviť túžbu po sladkom a tučnom a schudnúť bez drastických diét

Emočné prejedanie: Ako zastaviť túžbu po sladkom a tučnom a schudnúť bez drastických diét

reklama:
Zastavte túžbu po jedle a prestaňte sa prejedať
Zastavte túžbu po jedle a prestaňte sa prejedať Foto: depositphotos.com

Máte pocit, že stále niečo jete, aj keď vlastne hlad vôbec nemáte? Zdá sa vám, že vaše telo samo túži po sladkostiach, čipsoch alebo kaloricky bohatých jedlách, keď ste pod stresom, unavení či znudení? Za tento jav môže niečo, čo odborníci nazývajú emočné prejedanie. Ide o stav, kedy jedlom nezaženieme skutočný hlad, ale nepríjemné pocity, ako sú stres, smútok, hnev či nuda. Dôsledkom sú potom kilá navyše, ktorých sa nedá zbaviť len klasickými diétami.

Prečo stres „liečime“ sladkosťami a mastnými jedlami?

Kedysi dávno ľudia jedli iba preto, aby prežili. Dnes je situácia úplne iná – jedlo často slúži ako prostriedok útechy, úľavy a psychického uvoľnenia. Je to jednoduché: keď cítime stres alebo úzkosť, mozog okamžite vyšle signál, že potrebuje rýchlu energiu. Telo automaticky siaha po tom, čo mu ju dodá čo najskôr – teda po cukroch a tuku. Zelenina či chudé mäso síce zasýtia, ale nevyvolajú okamžitý pocit uspokojenia. Účinok sladkostí je však len krátkodobý, a keď odznie, pocit stresu sa vráti ešte intenzívnejšie.

Emočné jedenie: problém, ktorý trápi čoraz viac ľudí

Odhaduje sa, že emočné prejedanie trápi približne 4 až 6 percent žien vo veku od 25 do 45 rokov. Podľa odborníkov sa však tento problém stáva čoraz rozšírenejším, a týka sa aj mnohých mužov. Kým predtým na zvládanie nadváhy stačili výživové tabuľky a kalorické prepočty, dnes je nutné riešiť hlavne psychickú stránku problému. Moderní odborníci na výživu preto často zdôrazňujú, že bez znalosti psychológie sa úspešne schudnúť už prakticky nedá.

Pacienti s emočným jedením často dobre vedia, čo je zdravé a čo nie. Ich problém však spočíva v neschopnosti zvládnuť emócie a vnútorné napätie, kvôli ktorým siahnu po nezdravom jedle. Preto je dôležité pochopiť vlastnú psychiku a začať riešiť príčinu, nie len následok.

Ako ovládnuť svoje chute na sladké a tučné? 3 účinné kroky

Našťastie existujú techniky, ktoré vám pomôžu zvládnuť emočné jedenie bez drastických obmedzení:

1. krok: Zapisujte si, kedy a prečo vás prepadnú chute

Prvým krokom je priznať si, že nejete z hladu, ale kvôli emóciám. Začnite si pravidelne zapisovať, kedy a v akej situácii máte najväčšie chute na sladké či slané pochúťky. K zápisom pridajte aj svoje pocity: boli ste vystresovaní, smutní, znudení alebo nahnevaní?

Podľa odborníkov na výživu často jeme preto, že v skutočnosti cítime hlad po láske, uznaní, pokoji alebo úspechu. Keď človek je v emočnom napätí, telo navyše potravu spracováva inak a dochádza k rýchlejšiemu ukladaniu tuku. Preto sa naučte rozpoznať tieto situácie včas.

Ku každému negatívnemu pocitu, ktorý vedie k prejedaniu, si hneď vytvorte zdravšiu alternatívu – krátku prechádzku, telefonát blízkej osobe, obľúbenú hudbu alebo inú príjemnú aktivitu.

2. krok: Vizualizujte si seba samých ako štíhlych a spokojných

Po spoznaní spúšťačov emočného jedenia prichádza čas nastaviť sa pozitívne. Zabudnite na nereálne predsavzatia typu „schudnem desať kilogramov za pár týždňov“ – tie vás len zbytočne stresujú. Namiesto toho pravidelne relaxujte a predstavujte si seba samých ako zdravých, štíhlych a spokojných ľudí.

Skvelou pomôckou je technika progresívnej relaxácie, pri ktorej uvoľníte svaly a predstavíte si príjemné prostredie, napríklad pláž, kde sa cítite dobre. Venujte sa tejto aktivite pravidelne a snažte sa sami seba vidieť pozitívne, bez kritiky. Týmto spôsobom si vybudujete novú motiváciu, ktorá pomôže zvládnuť stresové situácie bez sladkostí.

3. krok: Naučte sa techniku dychových cvičení, ktoré potlačia chute

Posledným krokom je naučiť sa zvládnuť stres rýchlo a efektívne pomocou jednoduchých dychových cvičení. Keď sa ocitnete v stresovej situácii, skúste dychové cvičenie „5 sekúnd nádych – 5 sekúnd výdych“. Dýchajte hlboko a pokojne, pričom svoju pozornosť zamerajte na tlkot srdca. Táto jednoduchá technika vám pomôže prekonať nutkanie jesť zo stresu či nervozity. Výhodou je, že ju môžete využiť kdekoľvek – v práci, v obchode, na úrade či doma.

Pomoc profesionálov pri riešení emočného jedenia

Ak máte pocit, že svoje emočné prejedanie nezvládnete sami, je vhodné vyhľadať pomoc odborníkov, ktorí majú skúsenosti nielen s výživou, ale aj s psychológiou. Existujú kurzy chudnutia, ktoré pracujú práve na tom, aby ste jedlo prestali spájať s emóciami. V zahraničí sa dokonca využívajú programy, ktoré pracujú na princípe mentálneho chudnutia s využitím relaxácie či alternatívnych terapií.

Keď spoznáte vlastné emócie a naučíte sa ich zvládať, získate nielen zdravšiu váhu, ale aj vyrovnanejší a spokojnejší život. Zbaviť sa emočného jedenia totiž znamená aj zbaviť sa nadbytočného stresu a nájsť nový spôsob, ako žiť zdravšie a spokojnejšie.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Autor Dátum 3. mája 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.