Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Žena
  • Články
  • Zdravie
  • Dva týždne bez cvičenia? Pozor, vaše telo to pocíti najmä na bruchu a chrbte!

Dva týždne bez cvičenia? Pozor, vaše telo to pocíti najmä na bruchu a chrbte!

reklama:
Ak vynecháte cvičenie, doplatí na to vaše brucho a chrbát
Ak vynecháte cvičenie, doplatí na to vaše brucho a chrbát Foto: depositphotos.com

Najbližšie dva týždne návšteva fitness centier neprichádza do úvahy. Možno si hovoríte, že to predsa nie je nič dramatické. Čo však takéto prerušenie znamená pre vaše telo? Ak sa rozhodnete úplne prestať cvičiť a pohyb obmedzíte na minimum, mali by ste rátať s tým, že ako prvé to pocítia svaly na bruchu a chrbte. Strata kondície a bolesti chrbtice sú najčastejšie problémy, ktoré vás môžu prekvapiť.

Našťastie, stále existujú spôsoby, ako sa udržať v kondícii. A nemusíte sa pritom nijako zvlášť trápiť.

Vonku cvičiť môžete – a mali by ste!

Aj keď sú fitness centrá momentálne zatvorené, pobyt v prírode vám nikto nezakazuje. Práve teraz je vhodný čas využiť pohyb na čerstvom vzduchu na maximum. Ak ste predtým pravidelne chodili trénovať do posilňovne, pokúste sa túto aktivitu nahradiť aspoň pravidelnou hodinovou prechádzkou. Skvelou možnosťou je tiež domáce cvičenie alebo beh, ktorý vám pomôže udržať kondíciu, ktorú ste si dlhodobo budovali.

Fitness trénerka a odborníčka na výživu Mária Dvorská radí: „Pokiaľ nie ste rozhodnutí, či si zvoliť kratší intenzívny beh alebo dlhšiu prechádzku, určite odporúčam radšej tú prechádzku. Je to aktivita, ktorá menej zaťažuje kĺby, a zároveň efektívne podporuje kondíciu a spaľovanie tukov.“

Chrbát sa prihlási o slovo ako prvý

Keď zo dňa na deň prestanete pravidelne športovať, vaše telo sa vám veľmi rýchlo ozve. Zanedbanie fyzickej aktivity sa totiž ako prvé prejaví oslabením chrbtových a brušných svalov. S tým súvisí nielen estetický problém ochabnutého brucha, ale aj bolesti chrbta. „Ak sa prestanete hýbať úplne, veľmi rýchlo prídete o časť svalovej hmoty, ktorú ste tak dlho budovali. Navyše pokles kondície môže mať za následok bolesti chrbtice, ktoré súvisia práve s oslabením stredovej časti tela,“ upozorňuje trénerka.

Ak už teraz pociťujete bolesti chrbta, najlepšou voľbou je zamerať sa na špeciálne cviky, ktoré posilňujú hlboký stabilizačný systém tela. Vhodné sú cvičenia odporúčané fyzioterapeutmi, vďaka ktorým si udržíte správne držanie tela aj bez návštevy fitness centra. Dôležité je nevzdať sa pohybu úplne. „Stačí aj hodinka aktivity denne, ako je rýchla chôdza, jogging alebo domáce posilňovanie. Vaše telo to bez väčších problémov zvládne,“ dodáva Dvorská.

Pozor na pravidlo dvojnásobku

V období, keď máte obmedzený prístup k pravidelnému tréningu, sa oveľa väčší dôraz kladie aj na zdravú a vyváženú stravu. Zabudnite na myšlienky typu „teraz sa môžem pokojne prejedať, všetko potom rýchlo napravím“. V skutočnosti platí tzv. pravidlo dvojnásobku – telo totiž potrebuje približne dvakrát tak dlhý čas na zotavenie, ako trvalo vaše prerušenie športovej aktivity.

Ak sa navyše necháte uniesť a priberiete počas pauzy nejaké to kilo navyše, proces návratu k pôvodnej forme sa ešte predĺži a nebude vôbec jednoduchý. Nezabúdajte, že priberanie neovplyvňuje len vzhľad, ale aj celkové fyzické zdravie a psychickú pohodu.

Motivácia ako najcennejší spojenec

Je tu však ešte jedna vec, ktorú by ste určite nemali podceňovať – vaša motivácia. Sami dobre viete, ako dlho vám trvalo, kým ste sa naučili pravidelne športovať a zdravý životný štýl sa stal vašou súčasťou. Krátkodobá prestávka môže túto motiváciu výrazne oslabiť alebo dokonca úplne narušiť. Návrat späť do formy a opätovné vybudovanie zdravej rutiny potom môže trvať niekoľko týždňov či mesiacov.

Trénerka preto odporúča nepodľahnúť lenivosti, aj keď vám mozog možno našepkáva, že je to len chvíľkový oddych. „Samozrejme, občasné krátke prestávky sú pre telo nevyhnutné a prospešné. No každý sám najlepšie vie, kedy je to skutočne potrebná regenerácia a kedy len pohodlnosť. Keď totiž podľahnete lenivosti, často sa dostavia aj výčitky svedomia. A tie nikomu nepomôžu, práve naopak, ešte viac vás spomalia,“ uzatvára Dvorská.

Aby ste tomu predišli, snažte sa nájsť pohyb, ktorý vás skutočne baví. Vtedy si ho zamilujete, a zároveň budete motivovaní pokračovať ďalej. Telo aj hlava sa vám potom odvďačia výbornou formou a skvelou náladou.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Autor Dátum 4. mája 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.