Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Chcete posilniť svoju imunitu? Stavte na správny pitný režim!

reklama:
Svoju imunitu si budujete aj pravidelným prísunom tekutín, hlavne vody
Svoju imunitu si budujete aj pravidelným prísunom tekutín, hlavne vody Foto: depositphotos.com

Každý deň čelíme množstvu vírusov a baktérií, ktoré sa snažia narušiť našu imunitu a oslabiť organizmus. Jednoduchým a zároveň veľmi efektívnym spôsobom, ako posilniť prirodzenú obranyschopnosť svojho tela, je správny a pravidelný pitný režim. Dostatočným prísunom tekutín umožníte telu priebežne sa detoxikovať, čo výrazne posilní vašu imunitu a zároveň vás ochráni pred bežnými problémami spojenými s nedostatkom vody. Reč je napríklad o nepríjemných bolestiach hlavy, chronickej únave, podráždenosti alebo problémoch s koncentráciou.

Koľko tekutín denne by ste mali prijať?

Všeobecne zaužívaným pravidlom býva odporúčanie vypiť denne aspoň 2,5 litra tekutín. Avšak presnejší výpočet, ktorý lepšie odráža individuálne potreby každého z nás, hovorí o približne 35 ml tekutiny na 1 kg telesnej hmotnosti. Napríklad žena s hmotnosťou 65 kg by tak mala za deň vypiť asi 2,1 litra tekutín.

Vedeli ste však, že ľudský organizmus dokáže časť potrebnej vody vyprodukovať sám? Ide o tzv. metabolickú vodu, ktorej množstvo sa pohybuje v rozmedzí 0,5 až 1 liter denne, v závislosti od vašej telesnej hmotnosti a fyzickej aktivity. Túto metabolicky vzniknutú vodu môžete odpočítať od celkovej dennej potreby tekutín. Pre našu vzorovú ženu teda ostáva nevyhnutné prijať zhruba 1,6 litra vody denne, čo je výrazne menej ako často propagovaných 2,5 litra.

Pri stanovovaní potrebného množstva tekutín však nezabúdajte, že do celkového denného príjmu vody sa zarátava aj tekutina prijatá z potravy, najmä z ovocia a zeleniny.

Ako správny pitný režim ovplyvňuje imunitu?

Správne hydratované telo znamená dostatočne riedku krv, ktorá ľahšie prúdi a účinnejšie zásobuje orgány kyslíkom a živinami. Vďaka tomu sa zlepšuje celkové fungovanie organizmu a znižuje sa záťaž na srdcovo-cievny systém.

Hydratácia taktiež významne ovplyvňuje trávenie a črevnú mikroflóru, ktorá zohráva kľúčovú rolu pri tvorbe imunitných buniek. Dostatočný príjem tekutín predchádza zápche, podporuje správnu činnosť čriev a zabezpečuje optimálne prostredie pre zdravé baktérie, ktoré chránia pred infekciami.

Ako správne dodržiavať pitný režim počas dňa?

Dôležité je nielen množstvo, ale aj pravidelnosť príjmu tekutín. Najlepšie je začať hneď ráno – veľký pohár vody nalačno pomôže naštartovať metabolizmus a doplniť minerály, ktoré telo v noci spotrebovalo. Vďaka tomu budete nielen lepšie fungovať, ale aj vyzerať sviežejšie.

Nečakajte, kým dostanete smäd. Pocit smädu už totiž signalizuje, že váš organizmus prišiel o 2 až 5 % tekutín, čo môže byť dosť zaťažujúce. Praktickou pomôckou je vždy mať pri sebe fľašu s vodou, ktorú si počas dňa priebežne dopĺňate. Pohár vody na pracovnom stole či doma na viditeľnom mieste tiež pomáha pripomínať pravidelný prísun tekutín.

Ktoré nápoje sú vhodné pre kvalitný pitný režim?

Je dôležité si uvedomiť, že nie všetky tekutiny sa do pitného režimu započítavajú rovnako. Napríklad káva a čierny čaj síce obsahujú vodu, avšak zároveň pôsobia močopudne, teda paradoxne vaše telo dehydratujú. Po ich vypití by ste mali doplniť tekutiny navyše.

Ideálnou voľbou ostáva čistá voda. Voda z vodovodu je v slovenských podmienkach veľmi kvalitná, pravidelne kontrolovaná a absolútne bezpečná. Ak vám však vadí jej mierne chlórová príchuť, zaobstarajte si filtračnú kanvicu, ktorá dokáže z vody odstrániť nielen chlór, ale aj prípadné nečistoty, ťažké kovy či vodný kameň.

Dobrou alternatívou sú tiež rôzne bylinné či ovocné čaje, ktoré nielen hydratujú, ale aj prospievajú organizmu svojimi pozitívnymi účinkami na zdravie. Pri ovocných džúsoch a šťavách buďte však opatrní – kvôli vysokej kyslosti môžu podráždiť žalúdok. Najlepšie je preto džúsy riediť vodou minimálne v pomere 1:2.

Tipy, ako si spríjemniť dodržiavanie pitného režimu

Každá zmena, aj keď je pozitívna, sa zo začiatku môže zdať náročná či nepríjemná. Aby ste vydržali pri svojom novom návyku čo najdlhšie, je dôležité si ho nejakým spôsobom spríjemniť alebo sa naň tešiť. Skúste si napríklad kúpiť atraktívnu, dizajnovú fľašu, s ktorou bude dodržiavanie pitného režimu zábavnejšie.

Navyše čistú vodu môžete obohatiť o rôzne príchute – čerstvé bylinky ako mäta či bazalka, plátky citróna alebo limetky, prípadne rôzne sezónne ovocie. Skvelou voľbou sú aj jahody, ktoré dodajú vode príjemnú chuť a zároveň pôsobia esteticky lákavo, čo vás ešte viac motivuje dodržiavať svoj nový pitný režim.

Správna hydratácia je jednoduchý krok, ktorým môžete výrazne ovplyvniť svoju imunitu a celkové zdravie. Skúste to a výsledky na seba určite nenechajú dlho čakať!

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Autor Dátum 4. mája 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.