You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.
  • Žena
  • Články
  • Zdravie
  • Trápi vás drsná pokožka na rukách a stehnách? „Kuracia koža“ sa dá zmierniť – pomôže správna starostlivosť aj úprava stravy

Trápi vás drsná pokožka na rukách a stehnách? „Kuracia koža“ sa dá zmierniť – pomôže správna starostlivosť aj úprava stravy

reklama:
Keratóza pilaris - ochorenie pokožky, ktoré sa dá zvládnuť
Keratóza pilaris - ochorenie pokožky, ktoré sa dá zvládnuť Foto: depositphotos.com

Spozorovali ste na hornej časti rúk, stehien alebo na zadku drobné, drsné hrbolčeky pripomínajúce pokožku ošklbanej sliepky? Nejde o nič výnimočné – s veľkou pravdepodobnosťou ide o keratózu pilaris, bežne nazývanú aj kuracia koža. Hoci toto ochorenie kože nie je nebezpečné ani nákazlivé, vie poriadne potrápiť a znížiť sebavedomie. Dobrou správou však je, že aj keď ho nemožno úplne vyliečiť, existuje viacero spôsobov, ako jeho prejavy výrazne zmierniť.

Vyzerá ako akné, no príčina je inde – za všetko môže keratín

Keratóza pilaris je pomerne častý problém, ktorý sa objavuje hlavne počas puberty – podobne ako akné. Kým však pri akné hrá hlavnú úlohu nadbytočný maz a baktérie, pri keratóze ide o nadmernú produkciu keratínu, ktorý upcháva vlasové folikuly. Na postihnutých miestach sa vytvárajú drobné, hrubé výstupky, ktoré môžu mať farbu kože, byť začervenané alebo pri tmavšej pleti dokonca hnedé.

Presná príčina tohto ochorenia nie je zatiaľ známa, no často sa predpokladá genetická predispozícia. A hoci neexistuje liek, ktorý by keratózu úplne odstránil, správna starostlivosť o pokožku a zmeny v životnom štýle môžu priniesť viditeľné zlepšenie.

Pravidelný peeling, hydratácia a teplo ako kľúč k hladšej pokožke

Ak chcete keratózu dostať pod kontrolu, je dôležité pokožku pravidelne zbavovať odumretých buniek. Pomôcť môžu jemné peelingy – mechanické aj chemické (napríklad s obsahom kyseliny mliečnej alebo salicylovej). S peelingom to však nepreháňajte, aby ste pokožku zbytočne nedráždili.

Účinným pomocníkom môže byť aj saunovanie či návšteva parného kúpeľa, najmä počas zimných mesiacov, keď sa keratóza často zhoršuje. Vlhké teplo pomáha pokožku zmäkčiť, čo uľahčuje prirodzené odlupovanie zrohovatených buniek.

A čo je absolútny základ? Hydratácia, hydratácia a ešte raz hydratácia. Ľudia trpiaci keratózou majú často aj sklon k suchej pokožke či atopickému ekzému. Preto dermatológovia odporúčajú telové mlieka s obsahom močoviny (urey), ktoré zvláčňujú a obnovujú kožnú bariéru. Krém je vhodné aplikovať aj viackrát denne – už po týždni používania môžete spozorovať zjemnenie pokožky a ústup drsnosti.

Zamerajte sa na stravu a pitný režim

Okrem vonkajšej starostlivosti má veľký význam aj to, čo jete a pijete. Pri keratóze sa odporúča obmedziť alebo úplne vylúčiť priemyselne spracované potraviny, ktoré obsahujú množstvo prídavných látok a konzervantov. Taktiež môže pomôcť dočasné vysadenie alergénov, ako sú lepok, laktóza či sója – ideálne pod dohľadom odborníka.

Nezabúdajte ani na dostatok tekutín – namiesto sladených a sýtených nápojov siahnite po čistej vode alebo nesladených čajoch. Zdravá, vyvážená strava a pitný režim podporujú celkový stav pokožky a môžu výrazne ovplyvniť priebeh ochorenia.

Psychika a „kuracia koža“ – súvis, ktorý netreba podceňovať

Aj keď je keratóza pilaris medicínsky neškodná, jej dopad na psychickú pohodu človeka býva často výrazný. Ľudia sa za drsnú pokožku hanbia, vyhýbajú sa oblečeniu s krátkym rukávom či plavkám a cítia sa neisto.

Zvlášť nebezpečné je, ak človek začne pupienky vytláčať alebo škrabať – tým si nielen zhorší stav pokožky, ale hrozí aj zápal a zjazvenie. V niektorých prípadoch môže ísť až o psychickú poruchu známu ako dermatilománia – nutkavé poškodzovanie vlastnej kože. Vtedy je vhodné vyhľadať pomoc psychológa.

Alternatívne riešenia: Autoimunitný protokol

Pre ľudí, ktorí sú ochotní experimentovať a hľadajú hlbšie príčiny problému, sa ako účinný prístup ukazuje tzv. autoimunitný protokol (AIP). Ide o špeciálny stravovací režim, pri ktorom sa na niekoľko týždňov (zvyčajne 6 až 12) vysadia všetky potenciálne zápalové potraviny a alergény. Následne sa opatrne zavádzajú späť a pozoruje sa, ako telo – a najmä pokožka – reaguje. Tento prístup je najlepšie absolvovať pod dohľadom výživového poradcu alebo lekára.

Záver: Keratóza pilaris síce nepredstavuje zdravotné riziko, no dokáže výrazne ovplyvniť kvalitu života. Aj keď neexistuje zázračný liek, správnou kombináciou jemnej starostlivosti o pokožku, zdravého životného štýlu a trpezlivosti možno dosiahnuť viditeľné zlepšenie. Každé telo reaguje inak – no dobrá správa je, že v mnohých prípadoch sa keratóza s vekom prirodzene zmierni alebo úplne ustúpi.

Ak vás však stav pokožky trápi psychicky, nehanbite sa vyhľadať odbornú pomoc – starostlivosť o duševné zdravie je rovnako dôležitá ako tá o pleť.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Autor Dátum 10. júla 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.