Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ájurvéda uzdraví trávenie a zjemní zmysly

reklama:
Ájurvéda dokáže uzdraviť trávenie
Ájurvéda dokáže uzdraviť trávenie Foto: depositphotos.com

Ak sa v oblasti zdravého životného štýlu vyznáte aspoň trochu, určite ste už počuli o ájurvéde. Táto starobylá indická náuka má mnoho podôb, no jednou z jej základných myšlienok je dosiahnuť rovnováhu v tele a v mysli prostredníctvom správneho stravovania, režimu dňa a vhodných rituálov. Hoci sa ájurvéda na prvý pohľad môže javiť ako komplikovaná, v skutočnosti sa dá začleniť do života pomerne jednoducho – hlavne ak chcete vyladiť svoje trávenie a naučiť sa lepšie vnímať vlastné telo.

Nie je to diéta v klasickom zmysle slova, skôr ide o komplexnú životnú filozofiu a výživový smer. Vyžaduje si istý čas na štúdium a porozumenie základných princípov, preto je užitočné, ak vás niekto do ájurvédskeho spôsobu stravovania zasvätí. Môže to byť výživový poradca špecializujúci sa na ájurvédu, prípadne môžete absolvovať kurz ájurvédskeho varenia alebo si aspoň zaobstarať kuchársku knihu, ktorá vám pomôže pochopiť praktické stránky tejto metódy.

Ájurvéda je vhodná najmä pre tých, ktorí sa neboja experimentovať a majú chuť učiť sa niečo nové v kuchyni. Naopak, ak varenie veľmi neobľubujete, ste dlhodobo vystresovaní či považujete jedlo skôr za nevyhnutnosť ako za pôžitok, pravdepodobne vám tento systém stravovania nebude vyhovovať.

Základný princíp

Podľa ájurvédy je základom dosiahnutia optimálnej hmotnosti a dostatku energie uzdravenie trávenia a rozhýbanie metabolizmu. Podstatou je, aby váš organizmus dokázal dokonale spracovať všetko, čo zjete – len tak z potravín získate dôležité živiny a premeníte ich na energiu bez nadbytočného ukladania tukových zásob. Ak je trávenie narušené, telo nedokáže potravu zužitkovať a často sa v ňom začnú hromadiť škodlivé látky. V takom prípade zlyhávajú aj čistiace mechanizmy organizmu a my začneme priberať alebo pociťovať rôzne tráviace ťažkosti.

Ájurvéda používa na označenie metabolizmu pojem agni – takzvaný „tráviaci oheň“. Ak je agni príliš slabý, v tele sa môžu hromadiť toxíny a zároveň môže chýbať dostatok životne dôležitých živín. Slabé agni býva spojené s množstvom alergií, oslabenou imunitou a môže viesť až k vážnym zdravotným problémom, ako je obezita, artritída, cukrovka, vysoký krvný tlak, zvýšený cholesterol alebo respiračné ochorenia.
Preto je v ájurvéde prvoradé, aby váš tráviaci oheň horel „tak akurát“ – teda aby ste potraviny vedeli stráviť, získať z nich energiu a zároveň nezaťažovať telo toxickými zvyškami. Pomôckou pri posudzovaní je vnímanie vlastného hladu.

Podľa slov ájurvédskej lekárky Martiny Ziskovej môže človek rozpoznať slabý tráviaci oheň práve cez rôzne podoby hladu. Ak máte neustále chuť jesť, prípadne podvedomú túžbu stále niečo zobkať, prípadne hlad cítite len zriedka či v nepravidelných intervaloch, značí to nerovnováhu. V ideálnom stave sa hlad ozýva pravidelne a najsilnejší býva na poludnie, keď je slnko najvyššie. Vtedy by aj obed mal byť najväčším jedlom dňa – a zároveň by ste sa po ňom mali cítiť nabití energiou, ktorá vám vydrží štyri až šesť hodín. Ak vás hlad prepadne skôr, môže to znamenať, že ste jedlo zjedli príliš narýchlo alebo nebolo dostatočne výživné.

Ájurvéda zvyčajne odporúča jesť trikrát denne – ráno, na obed a večer. Trend piatich či viacerých menších jedál za deň, ktorý sa u nás udomácnil zo západných výživových smerov, môže podľa tejto filozofie preťažovať trávenie. Telo nedostane priestor na oddych a nedokáže zažiť pocit skutočnej sýtosti ani poriadne spracovať už prijatú potravu.

Ako na to

Základom ozdravenia trávenia je predovšetkým eliminácia rôznych stimulantov, medzi ktoré patria káva, cigarety, energetické nápoje a alkohol. Každý z nich totiž vychyľuje tráviaci oheň z rovnováhy a pri každodennom užívaní môže spôsobiť dlhodobé tráviace ťažkosti. Rovnako dôležité je vytvoriť si pravidelný režim jedenia dvakrát až trikrát denne, v rovnakom čase. Dbajte na to, aby ste nikdy nevynechávali obed – ten by mal byť v pokojnom prostredí a ideálne medzi 12. a 14. hodinou.

Jedlo podľa ájurvédy v žiadnom prípade neznamená, že musíte začať kupovať exotické suroviny. Práve naopak – odporúča sa uprednostňovať lokálne a sezónne potraviny. Mali by byť čo najčerstvejšie a najmenej priemyselne spracované. Najlepšie je variť si sami a mať pri tom na pamäti, že jedlo by malo byť v prvom rade chutné. Jedine tak naplní svoj účel a vyživí nielen telo, ale aj myseľ.

Čo mať doma

V ájurvéde hrá kľúčovú úlohu korenie, ktoré podporuje stráviteľnosť potravín a zlepšuje vstrebávanie živín. Vyhnite sa však klasickým priemyselne vyrábaným zmesiam plným soli a umelých prísad. Namiesto toho siahnite po jednodruhovom korení, ktoré je oveľa koncentrovanejšie a dokáže pôsobiť takmer ako liek. Vďaka intenzívnym esenciálnym látkam umocňuje a usmerňuje tráviaci oheň agni. K základným ájurvédskym koreninám patria najmä rímska rasca, koriander a kari (prípadne kurkuma či zázvor).

Nápoje

Optimálny denný príjem tekutín závisí od vašej konštitúcie, zdravotného stavu a fyzickej aktivity. Ájurvéda však odporúča pripraviť si K2F čaj na posilnenie tráviaceho ohňa. Môžete ho popíjať pred jedlom, počas neho alebo kedykoľvek v priebehu dňa.

Ako na to?
Zmiešajte rímsku rascu, koriander a fenikel v pomere 1 : 1 : 1. Na jeden hrnček vody (približne 250 ml) použite jednu lyžičku tejto zmesi. Varte 3 až 5 minút, sceďte a pite ešte teplé. Vďaka silnej aróme a špecifickej chuti budete mať nielen blahodarný pocit v žalúdku, ale podporíte aj lepšie trávenie a celkovú rovnováhu organizmu.

Ájurvéda tak prináša ucelený prístup k zdraviu, ktorý sa nesústredí len na kalórie či rýchle schudnutie, ale na dlhodobé pôsobenie na tráviaci systém a vnútornú harmóniu. Zlepšené trávenie vám v konečnom dôsledku môže pomôcť cítiť sa ľahšie, mať viac energie a získať hlbší vnem vlastného tela a jeho potrieb. Ak vás táto filozofia láka, neváhajte siahnuť po kvalitnej literatúre alebo navštíviť kurz ájurvédskeho varenia, kde sa naučíte variť s koreninami a potravinami tak, aby ste podporili svoj vnútorný oheň a cítili sa vitálnejšie nielen po fyzickej, ale aj po duševnej stránke.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Autor Dátum 26. apríla 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.