Ľudské telo je milovníkom pravidelnosti. Ak sa naučíte pravidelne robiť niečo prospešné pre svoje zdravie a veríte, že vám to pomôže, výsledky sa čoskoro určite dostavia. Obdobie menopauzy patrí medzi životné fázy, ktoré prinášajú mnohým ženám množstvo nepríjemností. Našťastie existujú spôsoby, ako tieto príznaky prirodzene zmierniť. Medzi tie najjednoduchšie a zároveň najefektívnejšie patrí fytoterapia, čiže využívanie liečivej sily bylín. Ak sa s nimi ešte len zoznamujete, začnite s levanduľou a valeriánou (kozlíkom lekárskym).
Prečo sa oplatí dôverovať bylinkám?
Rastlinná liečba je mimoriadne šetrný a prirodzený spôsob, ako telu pomôcť prekonať hormonálne a fyzické zmeny, ktoré menopauzu sprevádzajú. Výhodou fytoterapie je to, že podporuje prirodzenú schopnosť organizmu prispôsobiť sa. Okrem toho niektoré rastliny obsahujú látky nazývané izoflavóny. Tie sa v tráviacom trakte premieňajú na zlúčeniny podobné ženským hormónom – estrogénom. Preto sa označujú aj ako fytoestrogény a predstavujú bezpečnejšiu alternatívu hormonálnej substitučnej liečby. Ich najbohatším prírodným zdrojom je sója.
Ktoré byliny pomáhajú najviac?
Podľa Hany Marčišovej, aromaterapeutky a bylinkárky, sú pre ženy v menopauze ideálne rastliny, ktoré majú schopnosť upokojovať nervový systém a odbúravať stres a podráždenosť. „Výbornými pomocníkmi sú najmä medovka lekárska, levanduľa, valeriána a ľubovník bodkovaný,“ radí odborníčka.
Významnými zdrojmi prírodných fytoestrogénov sú potom ďatelina lúčna, pupalka dvojročná či sladké drievko. Ak vás trápia nepríjemné návaly horúčavy alebo nadmerné potenie, siahnite po šalvii. Veľmi účinný je aj pupalkový olej, čerstvý fenikel a spomínaná sója, ktoré dokážu výrazne upraviť hormonálnu nerovnováhu.
Ďalšími výbornými pomocníkmi sú napríklad ženšen sibírsky a výťažky z ginkgo biloba (ginka dvojlaločného). Tieto rastliny vďaka obsahu flavonoidov, terpénov a ginkolidov dokážu rozširovať zúžené cievy a zlepšiť prekrvenie celého tela. Vhodné sú tiež komplexné prírodné prípravky, napríklad s obsahom ploštičníka strapcovitého alebo žihľavy.
Aká forma užívania bylín je najlepšia?
Tu vždy záleží najmä na vašich osobných preferenciách. Väčšina odborníkov odporúča tradičné formy ako bylinné čaje, tinktúry alebo relaxačné kúpele. Netreba však podceňovať ani pozitívne účinky vonných olejov a esencií, ktoré pôsobia relaxačne a terapeuticky na celkový stav organizmu.
Ak preferujete skôr jednoduchú cestu, môžete využiť bylinkové doplnky vo forme tabliet. Tieto prípravky majú tú výhodu, že sú často doplnené aj o ďalšie dôležité látky, napríklad vápnik a vitamín D, čím zároveň chránia pred vznikom osteoporózy. V tabletách môžete nájsť napríklad pupalku, ľubovník, ďatelinu či výťažky zo sóje.
Nafukovanie brucha a éterické oleje
Pri problémoch s nafukovaním brucha sú účinné éterické oleje získané z korenia. Obľúbené značky ponúkajú účinné esencie, najmä badyán, rasca, koriander a fenikel. Tieto oleje najlepšie pôsobia zvonka – stačí ich primiešať do kvalitného rastlinného oleja (napr. mandľový či olivový) a jemne si s ním masírovať bruško, prípadne si pripraviť relaxačný kúpeľ.
Zlepší Bachova terapia náladu?
Bachove kvetové esencie sú obľúbeným spôsobom, ako harmonizovať emočný stav a výrazne zlepšiť náladu, čo pozitívne ovplyvní aj fyzickú stránku. Pre ženy v menopauze existuje špeciálna esencia „Menopauza“, ktorá okrem iného obsahuje výťažky z orecha kráľovského, brestu alebo smrekovca. Pomáha zvládať návaly horúčavy, upravuje spánok a zmierňuje výkyvy nálad. Užívajú sa jednoducho: 4 kvapky pod jazyk, štyrikrát denne alebo rozpustené vo vode.
Bylinná pomoc pri nočnom potení
Na tento nepríjemný problém je výborný šalviový čaj. Ten má navyše priaznivý vplyv na trávenie a znižuje nadúvanie. Denne sú vhodné tri šálky, pričom poslednú by ste si mali dať približne hodinu pred spaním. Sušenú šalviu kúpite bežne v lekárni vo forme vrecúšok.
Pomoc pri vaginálnej suchosti
Pri suchosti intímnych partií pomáha aloe vera, šalvia alebo extrakt z olív. Ako doplnková starostlivosť sa odporúča panthenol na regeneráciu či kyselinu mliečnu, ktorá udržuje zdravé pH a chráni pred zápalmi. Ak už došlo k poškodeniu sliznice, vhodná je kyselina hyalurónová, napríklad v prípravku Cicatridina.
Migréna a zelený čaj s klinčekmi
Pri prvých príznakoch migrény skúste zelený čaj s klinčekmi, škoricou a citrónovou šťavou. Úľavu prinesie aj studený obklad pripravený zo soli a ľadu. Dlhodobou prevenciou migrénových bolestí je pravidelný pohyb, ako beh, rýchla chôdza alebo bicyklovanie. Výskumy potvrdili, že už po 6 týždňoch pravidelnej aktivity sa počet migrénových záchvatov môže výrazne znížiť, a to až o polovicu.
Vďaka pravidelnosti a dôvere v prírodu môžete aj vy zvládnuť menopauzu ľahšie a príjemnejšie.