Osteoporóza postihuje okolo 800 tisíc ľudí, najmä ženy po menopauze. Avšak, kvôli životnému štýlu a dedičným faktorom môže zasiahnuť aj mladšie osoby a mužov. Ide o ochorenie, ktoré sa charakterizuje poklesom kostnej hmoty a zvýšeným rizikom zlomenín. Prvé symptómy môžu zostať dlho bez povšimnutia, preto je dôležité mať na pamäti túto tichú hrozbu a včas ju diagnostikovať.
Osteoporóza, známa ako „tichý zlodej kostí“, má svoj dôvod. Rovnako ako zvýšený cholesterol či krvný tlak, ani osteoporóza zvyčajne nebolí, pokiaľ nenastanú závažnejšie komplikácie. Mnohí tak žijú roky s neliečenou osteoporózou, čo môže vážne ovplyvniť kvalitu ich života alebo dokonca skrátiť jeho trvanie. Pre starších a oslabených jedincov môže byť zlomenina kostí smrteľná, pretože často vedie k zápalu pľúc v dôsledku obmedzeného pohybu. Osteoporóza nie je novým civilizačným problémom; postihla dokonca aj Karola IV., ktorý zomrel na zápal pľúc po zlomení krčka stehennej kosti pri páde z koňa.
Dôležitosť včasnej diagnostiky osteoporózy
„Osteoporóza je vážne metabolické ochorenie, ktoré sa netýka len starších ľudí. Rednutie kostí zvyšuje riziko zlomenín aj pri menších úrazoch. Po dosiahnutí veku 65 rokov sa pravdepodobnosť osteoporotických zlomenín zvyšuje až na 40 %. Ochorenie však nebolí, a preto pacienti často nemajú žiadne varovné signály. Preto je kľúčové, aby sa rednutie kostí odhalilo včas,“ hovorí MUDr. Jiří Zdražil zo Združenia praktických lekárov. V Česku sa s osteoporotickou zlomeninou stretne každá tretia žena a každý piaty muž. „Na komplikácie spojené so zlomeninou krčka zomiera viac žien než na rakovinu krčka maternice, maternice a vaječníkov dokopy,“ dodáva MUDr. Zdražil.
Nepozorované príznaky osteoporózy
Osteoporóza je nebezpečná najmä preto, že príznaky si ľudia často nevšimnú. Môže sa prejaviť ako bolesť v oblasti chrbta alebo postupným zakrivením chrbtice. Postupne sa zmenšuje výška postavy alebo sa deformuje kostra a na ochorenie sa často príde až pri prvých zlomeninách.
Faktory prispievajúce k osteoporóze
U žien po menopauze dochádza k poklesu estrogénu, hormónu, ktorý je kľúčový pre ochranu kostí. U mužov je situácia podobná, avšak príčinou je nedostatok testosterónu. Okrem toho zohráva dôležitú úlohu aj úbytok vápnika v kostiach. U dospelého človeka sa nachádza asi kilogram vápnika, z čoho 99 % je uložených v kostiach. Pokiaľ sa zníži hladina vápnika v krvi, telo si ho vezme z kostí, čo vedie k ich rednutiu, krehkosti a zvýšenému riziku úrazov. Preto je nevyhnutné pravidelne dopĺňať vápnik v odporúčaných množstvách, ktoré pre dospelých nad 50 rokov činí 1200 až 1500 mg denne.
„Takmer 78 % žien po menopauze v Českej republike podľa prieskumov nedosahuje ani minimálny denný príjem 1300 mg vápnika. Okrem vápnika sú pre prevenciu osteoporózy dôležité aj iné minerály ako zinok, ktorý podporuje rast a hojenie kostí, alebo meď, ktorá je potrebná na väzbu kolagénu a elastínu,“ upozorňuje doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., vedúci Osteocentra Fakultnej nemocnice Plzeň-Bory. Rovnako dodáva, že pre optimálne vstrebávanie vápnika zo čriev sú potrebné aj vitamíny, predovšetkým vitamíny D a K2. Dôležitú úlohu v rozvoji osteoporózy zohráva aj životný štýl, najmä sedavé zamestnanie, nevyvážená strava a nedostatok pohybu.
Diagnostika osteoporózy
O tom, či je potrebné podrobiť sa vyšetreniu na špecializovanom pracovisku, rozhodne praktický lekár, ktorý vykoná odber krvi. Ten určí celkový zdravotný stav pacienta a zmeria hladiny dôležitých minerálov, ako aj krvný obraz a iné parametre, ktoré umožňujú zhodnotiť proces novotvorby a odbúravania kostného tkaniva. Hustotu kostí určí vyšetrenie denzitometrom. Tento prístroj využíva nízkodávkové röntgenové žiarenie, ktoré preniká kosťou a meria jej hustotu (t.j. množstvo minerálov, najmä vápnika v kostiach). Výsledkom je hodnota, ktorá ukazuje, či sú kosti zdravé, oslabené, alebo už majú osteoporózu. Denzitometria je bezbolestná, trvá maximálne 20 minút a plne ju hradia zdravotné poisťovne. Od minulého roka môžu vyšetrenia kostí pomocou denzitometru vykonávať aj školení praktickí lekári a gynekológovia.
Rady lekárov k prevencii osteoporózy
„Odporúčam pacientom, aby zvýšili fyzickú aktivitu, trávili viac času na slnku a užívali doplnky minerálov, vápnika, vitamínu D a bielkovín. Pri osteoporóze sa tiež často nasadzuje antiresorpčná liečba, ktorá má za cieľ znížiť aktivitu osteoblastov, ktoré odbúravajú kostnú hmotu. Ak je rednutie kostí dôsledkom iného ochorenia alebo jeho liečby, pacienti sú odovzdávaní špecialistom,“ dodáva praktický lekár MUDr. Ivo Procházka.