Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa vyrovnať so žiarlivosťou medzi súrodencami?

reklama:
Ako sa vyrovnať so žiarlivosťou medzi súrodencami?
Ako sa vyrovnať so žiarlivosťou medzi súrodencami? Foto: depositphotos.com

Žiarlivosť medzi deťmi je úplne prirodzená, najmä keď do rodiny príde nový člen. Staršie dieťa môže pociťovať, že stráca pozornosť rodičov a začne sa cítiť ohrozené príchodom nového súrodenca.

Ak máte druhé dieťa, nie je prekvapením, že sa všetka pozornosť teraz sústredí na novorodenca. Mamička bude vyčerpaná, unavená a možno nebude mať dostatok síl na to, aby sa plne venovala staršiemu dieťaťu. Ako pomôcť staršiemu súrodencovi zvládnuť tento veľký krok a udržať harmóniu v rodine?

Pripravte staršie dieťa na nového súrodenca ešte pred narodením

Pred príchodom novorodenca je dobré začať zapájať staršie dieťa do príprav. Môžete ho požiadať, aby vám pomohlo s výberom oblečenia alebo hračiek pre bábätko. Dôležité je vysvetliť mu, čo všetko sa zmení, a uistiť ho, že jeho úloha v rodine bude aj naďalej veľmi dôležitá. Môžete sa s ním hrať aj hru, kde bude predstavovať „tretieho rodiča“, ktorý sa bude starať o bábätko.

Dajte mu priestor na vyjadrenie svojich pocitov

Keď sa bábätko narodí, je dôležité, aby staršie dieťa malo možnosť vyjadriť svoje pocity, aj keď sú negatívne. Môže byť smutné, naštvané alebo zmätené – neodsudzujte ho, ale skúste porozumieť tomu, čo prežíva. Ak sa staršie dieťa začne správať nepriateľsky k novorodencovi, nevyčítajte mu to, ale skôr sa mu pokúste vysvetliť, čo sa deje, a prejavujte mu dostatok lásky a pozornosti.

Vyhradzujte si čas len pre staršie dieťa

Žiarlivosť môže prameniť aj z pocitu, že staršie dieťa je na druhej koľaji. Snažte sa každý deň venovať aspoň chvíľu len jemu. Nemusí to byť nič veľké, stačí, ak si spolu prečítate knihu, pôjdete na krátku prechádzku alebo sa zahráte jednoduchú hru. Dôležité je, aby malo dieťa pocit, že stále má v rodine svoje nezastupiteľné miesto.

Zapojte ho do každodennej starostlivosti o bábätko

Aby sa staršie dieťa cítilo ako dôležitý člen rodiny, zapojte ho do drobných úloh súvisiacich so starostlivosťou o novorodenca. Môže vám podávať plienky, pomáhať s výberom oblečenia pre bábätko alebo ho ukladať do postieľky. Pochváľte ho za každú jeho pomoc a ukážte mu, ako veľmi si jeho prínos vážite.

Podporujte vzťah medzi súrodencami

Urobte všetko pre to, aby deti mali príležitosti tráviť čas spolu. Čítanie rozprávok, spievanie piesní, alebo jednoduché spoločné hry môžu pomôcť budovať pozitívny vzťah medzi nimi. Povzbudzujte staršie dieťa, aby ukázalo svojím mladším súrodencom obľúbené hračky, alebo mu rozprávalo príbehy. Z roly „učiteľa“ sa môže cítiť silné a dôležité, čo napomáha vytváraniu pekného vzťahu medzi súrodencami.

Zachovajte trpezlivosť a spravodlivosť

Zmena rodinnej dynamiky je pre dieťa veľkým stresom a akceptovanie nových okolností si môže vyžadovať čas. Ak staršie dieťa začne vyžadovať pozornosť negatívnym správaním, zachovajte pokoj a buďte dôslední. Namiesto trestania sa snažte zistiť, čo stojí za jeho správaním, a hľadajte spôsob, ako mu pomôcť vyrovnať sa s novou situáciou. Uistite sa, že spravodlivo pristupujete ku všetkým deťom a neuprednostňujete jedno pred druhým.

Pripomínajte mu, že ho stále milujete

Staršie dieťa potrebuje jasne pocítiť, že je stále milované a dôležité, aj keď sa v rodine objavil nový súrodenec. Objímajte ho, dávajte mu pocit podpory a často mu pripomínajte, že je rovnako dôležitou súčasťou rodiny ako predtým.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 4. januára 2025
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.