Riziko poškodenia pľúc sa v posledných rokoch dostalo do popredia kvôli pandémii covid-19, ale existuje viacero spôsobov, ako si pľúca chrániť. Aj keď nie je možné úplne eliminovať všetky riziká, správnym prístupom môžeme výrazne zlepšiť ich odolnosť. V tomto článku sa dozviete, ako sa o pľúca starať, aby fungovali optimálne.
Pojem „dych“ je neodmysliteľne spojený so životom. Ak sú naše pľúca v dobrej kondícii, aj náš život bude zdravší a plnohodnotnejší. Zameriame sa na niekoľko jednoduchých, ale účinných tipov, ktoré pomôžu zachovať zdravie pľúc.
Zdravý životný štýl a pohyb
Keď hovoríme o zdravých pľúcach, nezačneme iba pri fajčení, hoci je to najzjavnejší faktor, ktorý ovplyvňuje ich zdravie. Fajčenie je síce najväčší nepriateľ, ale dôležitú úlohu zohráva aj iný typ znečistenia vzduchu, ako je dym z nezabezpečených krbov, alebo pasívne fajčenie. Negatívny vplyv na pľúca má aj nadváha.
Strava s vysokým obsahom tukov vedie k zápalom a ukladaniu tuku do pľúcnych tkanív, čo zhoršuje dýchanie. Niektoré potraviny môžu spôsobiť nadmerné zahlienenie, čo následne komplikuje správne fungovanie dýchacieho systému. K tomu všetkému by sme mali venovať pozornosť aj pravidelnému pohybu, ktorý podporuje silu pľúc a celkové zdravie. Okrem toho sa nevyhneme ani špecifickým cvičeniam zameraným na zlepšenie kapacity pľúc.
Cvičenie pre zdravšie pľúca
Skúste nasledujúce cvičenie na zlepšenie dýchania: Sadnite si vzpriamene, no bez podopretia. Začnite dýchať pomaly cez nos a ruky si položte na hrudník a brucho. Snažte sa naplniť pľúca vzduchom tak, že sa hrudník nezväčší, ale zamerajte sa na bránicu. Pri správnom dýchaní sa brucho začne zväčšovať. Pomaly vydychujte ústami a zopakujte asi 6 až 10 krát počas 10 minút. Cvičte každý deň a za mesiac si všimnete zlepšenie.
Tento typ cvičenia vám nielen zlepší kapacitu pľúc, ale tiež prinesie výhody ako lepšie okysličenie organizmu a efektívnejšie odstraňovanie metabolických odpadov. Okrem toho klesne váš tep a krvný tlak. Zároveň pomáha aj na zníženie stresu. Okrem týchto cvičení nezabúdajte na pravidelný pohyb, ako prechádzky na čerstvom vzduchu či mierny šport.
Strava pre optimálnu funkciu pľúc
Pre zdravé pľúca je dôležité aj správne stravovanie. Potraviny bohaté na antioxidanty, ako sú ovocie a zelenina s obsahom vitamínu C a E, sú skvelou voľbou. Zelenina ako špenát, rajčiny a citrusy by nemali chýbať v žiadnej strave. Rovnako prospešné sú aj ryby, ako losos, tuniak, či sardinky, ktoré pomáhajú zmierniť zápaly a podporujú zdravie dýchacích ciest. Naopak, obmedzte konzumáciu spracovaných potravín a mliečnych výrobkov, ktoré môžu zvyšovať zahlienenie. Je tiež vhodné obmedziť slnečnicový a repkový olej a namiesto nich voliť olivový olej, ktorý má množstvo zdraviu prospešných účinkov.
Prevencia je najlepšia ochrana
Ideálne je, ak začnete venovať pozornosť svojim pľúcam už v mladšom veku. Samozrejme, nikdy nie je neskoro na zmenu. Každý rok bez fajčenia a s pohybom je krokom správnym smerom. Aj ak sa už objavia nejaké problémy, nikdy nie je neskoro na zmenu životného štýlu. Dokonca aj pri vážnych ochoreniach, ako je chronická obštrukčná pľúcna choroba (CHOPN), môže dôjsť k zlepšeniu, ak sa postaráte o svoju životosprávu. Tento problém postihuje v Európe približne 10 % populácie, a preto je veľmi dôležité venovať sa prevencii.