Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako vyzerá dokonalé ženské telo? Zistili sme, čo mužov naozaj priťahuje

reklama:
Plnšie ženské krivky sú u mužov viac vítané
Plnšie ženské krivky sú u mužov viac vítané Foto: depositphotos.com

Existuje vôbec univerzálny ideál ženskej postavy, ktorá by sa páčila každému mužovi na svete? Sme zvyknutí vidieť na titulných stranách magazínov vychudnuté modelky s dokonalými proporciami, a predsa sa v niektorých krajinách považujú za krásne ženy s výrazne plnšími krivkami. Či už si predstavíte krehkú dievčinu, alebo „krv a mlieko“, dôležitý je najmä správny pomer pása a bokov. Práve ten je pre mnohých pánov synonymom príťažlivosti. A hoci módne trendy sa každú dekádu menia, muži v reálnom svete často preferujú niečo úplne iné než to, čo vidíme v časopisoch. V nasledujúcich riadkoch si rozoberieme, ako sa menil ideál ženskej krásy v rôznych kultúrach a časoch, prečo niektorí muži milujú plné krivky, zatiaľ čo iní preferujú drobnejšie postavy, a vysvetlíme si, prečo je sebavedomie ženy omnoho dôležitejšie než číslo na váhe.

Kde sa preferujú kypré tvary a prečo?

V niektorých častiach Afriky je napríklad dodnes vysoko cenená žena s objemnými krivkami. Dôvodom je spoločenské presvedčenie, že oblé tvary sú symbolom krásy a plodnosti, ako aj dostatku jedla. Konkrétnym príkladom je Mauritánia, kde sa budúce nevesty zámerne vykrmujú, aby si ich tamojší muži ešte viac vážili – väčšie poprsie, širšie boky či faldíky na bruchu sú považované za jasný dôkaz blahobytu a zdravia ženy. V iných kútoch sveta by však tá istá postava mohla byť vnímaná odlišne. Kultúra, prostredie a rodinné zvyklosti teda výrazne ovplyvňujú to, čo daná spoločnosť vníma ako ideálne.

Macaté stehná alebo útly driečik? Všetko závisí od doby

Pohľad na ženskú krásu sa historicky menil aj v západnom svete. V 50. rokoch 20. storočia sa preslávila Marilyn Monroe, ktorá sa stala nesmrteľným sexsymbolom: bola ženská, mala krivky a jej postava zďaleka nepripomínala súčasné modelky. O pár desaťročí neskôr však prišla Twiggy so svojou útlučkou, chlapčensky pôsobiacou siluetou a spustila trend extrémnej štíhlosti. Na prelome 90. rokov sa objavili dievčatá typu Kate Moss, ktoré pripomínali živú reklamu na hladovanie a módny priemysel začal opäť vyzdvihovať vychudnuté telá. Zdá sa teda, že diktát ideálu krásy preskakuje z jedného extrému do druhého – ale v skutočnom živote muži často vnímajú krásu úplne inak než dizajnéri na mólach.

Pevné krivky sú „in“, ale nemusia byť vychudnuté

Keď som kedysi medzi známymi a kolegami robila malý prieskum, zistila som, že väčšine mužov sa páči štíhlejšia postava s tvarom presýpacích hodín – čiže pekný pomer užšieho pása a oblejších bokov. Ak je k tomu aj plnší dekolt, je to pre nich často „bonus“. Nie každý to však vníma rovnako. Existujú muži, ktorým sa páčia dlhé nohy a menšie prsia, iní preferujú väčší zadok, a ďalšej skupine je vzhľad ženy skoro ľahostajný, pokiaľ to neprekračuje hranice extrémov (napríklad 150 kg). Čo sa však opakovalo najčastejšie, bola podmienka pevnosti. „Môže byť aj plnšia, hlavne nech to nie je také roztrasené,“ povedal mi jeden z kamarátov. Nech už má žena pár kíl navyše, alebo je v norme, dôležité je, aby bola spevnená – muži jednoducho nepodporujú úplnú „rozkysnutosť“.

Kelly Brook ako majiteľka najdokonalejších kriviek?

Podľa výskumu z Texaskej univerzity je najbližšie k „vedecky dokonalým“ proporciám postava modelky a herečky Kelly Brook. Má výšku 168 cm a jej miery sú 99 – 63 – 91 (poprsie – pás – boky). Hoci sa v dnešných meradlách nedá označiť za úplne chudú, vyniká výraznými, prirodzene plnými krivkami, z ktorých vedci aj mnohí muži šalejú. Tento príklad potvrdzuje, že ideálna ženská krása nemusí znamenať konfekčnú veľkosť 34 ani kosti trčiace spod trička.

Základné trendy, ktoré pretrvávajú, vyzerajú zhruba takto:

  1. Prirodzenosť: Mnohí muži uprednostňujú prirodzený vzhľad – a to nielen v tvári, ale aj na tele. Extrémny mejkap, umelé pery či obrovské silikónové prsia nie sú zárukou úspechu, ako by sa mohlo zdať. Práve naopak, môže byť pre nich oveľa atraktívnejší úprimný úsmev, iskra v očiach či čistá pleť, než pätorka implantátov.
  2. Zdravie a vitalita: Mužov priťahuje najmä zdravá a energická postava. To neznamená, že žena musí byť kostnatá, ide skôr o primeranú kombináciu svalov a určitého množstva tuku. Takýto vzhľad sa dosahuje najmä vyváženou stravou, pravidelným pohybom (kardio, silový tréning) a psychickou pohodou.
  3. Pomer pása a bokov: V mnohých štúdiách sa spomína, že muži reagujú na výrazný rozdiel medzi obvodom pása a bokov. Postava, ktorá pripomína presýpacie hodiny, často pôsobí najviac žensky a priťahuje pozornosť. Muži sa však rôznia – jedni sú tzv. „horňáci“ a iní „dolňáci“, no mnohí sa zhodujú na tom, že pekne tvarované boky a zadok sú veľké plus.
  4. Sebavedomie: Nech už má žena akékoľvek miery, dôležité je, ako ich nosí. Ak sa cíti dobre vo vlastnej koži, vyžaruje z nej istota a charizma, ktoré mnohokrát zatienia i drobné nedostatky. Väčšine mužov vadí skôr neustále sebaľutovanie, sťažovanie sa na váhu a odopieranie si jedla – než samotný „špek“ na bruchu.
  5. Individuálne preferencie: Napokon platí, že každý muž má iný vkus formovaný vlastnou výchovou, prostredím či vzormi z detstva. To, čo sa jednému zdá dokonalé, môže druhý vnímať úplne inak.

Zdravý prístup k vlastnému telu prináša viac než len „dobrý vzhľad“

Napokon si treba uvedomiť, že okrem samotného zovňajšku je zásadná vyrovnanosť a spokojnosť so sebou. Aj keď ženy pochopiteľne chcú vyzerať príťažlivo, nemalo by to byť spojené s večným stresom z jedla alebo nízkym sebavedomím. Ak sa žena zdravo stravuje, venuje sa pohybu, stará sa o svoje telo i myseľ, bude žiariť nielen navonok, ale predovšetkým zvnútra. A toto je často presne to, čo pôsobí na mužov magneticky.

Človeku by ani nenapadlo, že počas histórie ľudia dokázali pre skrášlenie tela podstúpiť tie najbizarnejšie praktiky. Príkladom môže byť viazanie nôh v starovekej Číne či vykrmovanie neviest v spomínanej Mauritánii. Dnešná doba ponúka plastické operácie, rôzne kozmetické procedúry a radikálne diéty. Všetko je to síce voľba každého jednotlivca, avšak čím viac sa človek dokáže zmieriť so svojou prirodzenou krásou a podporiť ju zdravým životným štýlom, tým lepší pocit z nej bude mať.

Zhrnutie: krása je ako jedlo – každý má rád niečo iné

Môžeme to prirovnať k obľúbenému jedlu: Niekto si pochutí na makovej buchte, iný zbožňuje tú s lekvárom, a oboje sú rovnako dobré. Je to len otázka osobných preferencií. Rovnako je to s mužmi a ženskými krivkami. V konečnom dôsledku sa oplatí usilovať skôr o zdravý a aktívny život než o naháňanie sa za extrémnou štíhlosťou či naopak zbytočné prejedanie. Pár kíl navyše ešte nikomu neublížilo, ak sa vďaka nim cítite šťastne a stále máte dostatok vitality a sebadôvery.

Myslite na to, že najväčším lákadlom je aj tak ženské sebavedomie a vnútorná pohoda. Kto by stál o krásnu, no večne rozladenú a nespokojnú partnerku? Krása je do veľkej miery subjektívna a mení sa v závislosti od doby, kultúry či vkusu. Hoci odborníci z rôznych univerzít skúmajú, čo považuje väčšina ľudí za najpríťažlivejšie, nejestvuje jedna univerzálna šablóna. Dobrou správou pre všetky ženy je, že ideál krásy sa dá naplniť v mnohých podobách. Hlavná podmienka je, aby ste sa vo svojej koži cítili dobre práve vy.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Autor Dátum 29. marca 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.