Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Alzheimerova choroba: Ako ovplyvňuje náš mozog?

reklama:
Alzheimerova choroba: Ako ovplyvňuje náš mozog?
Alzheimerova choroba: Ako ovplyvňuje náš mozog? Foto: www.freepik.com

Alzheimerova choroba postihuje približne 24 miliónov ľudí po celom svete a stále neexistuje účinný liek, ktorý by ju dokázal vyliečiť. Táto závažná neurodegeneratívna porucha pomaly ničí náš mozog, čo vedie k výrazným zmenám v pamäti a kognitívnych schopnostiach. Ako sa však táto choroba vyvíja v našom mozgu a čo sa deje s našimi bunkami, keď na ňu ochorieme?

Alzheimerova choroba sa často začína veľmi nenápadne. Na začiatku si ľudia možno len všimnú drobné problémy, ako zabudnuté meno alebo miesto. S postupujúcim časom však dôjde k výraznému zhoršeniu mentálnych funkcií, ktoré sa dotknú nielen našej mysle, ale aj telesných schopností. Tento pomalý proces odhaľuje, aká je choroba nevyspytateľná a neľútostná.

Aké zmeny prebiehajú v mozgu?

Keď Alois Alzheimer objavil abnormálne výrastky v mozgu pri pitve svojich pacientov, ešte nevedel, že ide o kľúčový faktor tejto zákernej choroby. Tieto výrastky sú známe ako amyloidné plaky, čo sú hromady beta-amyloidných proteínov, ktoré sa v mozgu neustále zhlukujú. Tieto proteíny sú škodlivé a majú tendenciu sa lepiť, čím vznikajú usadeniny, ktoré narúšajú normálnu činnosť nervových buniek. Keď sa tieto plaky šíria, zasahujú do komunikácie medzi neurónmi a zhoršujú ich funkciu.

Okrem amyloidných plakov sú ďalším charakteristickým znakom Alzheimerovej choroby neurofibrilárne spleti. Tieto spleti vznikajú z tau proteínov, ktoré normálne pomáhajú udržiavať stabilitu mikrotubulov v nervových bunkách. Avšak pri Alzheimerovej chorobe sa tieto proteíny odtrhávajú od mikrotubulov a začínajú sa hromadiť, čím sa vytvárajú zhluky, ktoré poškodzujú bunkové funkcie a prispievajú k postupnému zlyhávaniu mozgu.

Zdravý mozog má schopnosť udržiavať čistotu vďaka mikrogliálnym bunkám, ktoré sa starajú o odstránenie metabolického odpadu počas spánku. U pacientov s Alzheimerovou chorobou však tieto bunky nie sú schopné efektívne vykonávať svoju čistiacu funkciu, čo spôsobuje hromadenie toxických látok v mozgu. Tento neodstránený odpad môže poškodiť mozgové bunky a prispieť k ich degenerácii.

Kritický moment: Bod zlomu

Vedci identifikovali určité okamihy, ktoré predstavujú rozhodujúci zlom v rozvoji Alzheimerovej choroby. Tento bod nastáva, keď sa v mozgu nahromadí toľko toxických látok a odpadu, že spustí deštruktívny proces. Tieto látky spôsobujú, že sa vytvárajú neurofibrilárne spleti, ktoré vyvolávajú zápalové reakcie, problémy v cievach a nakoniec aj smrť nervových buniek. V tejto fáze choroby dochádza k výraznému zhoršeniu pamäti, ktoré už má veľký dopad na každodenný život pacienta.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 13. novembra 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.