Babské rady proti nachladnutiu. Vyskúšajte ich!
Kto aspoň raz ročne neprekoná nádchu, akoby ani nežil. Toto zdanlivo banálne ochorenie, ktoré sa šíri kvapôčkovou infekciou, zvyčajne nie je životu nebezpečné, ale je veľmi nepríjemné. Slziace oči, upchatý a podráždený nos, pálenie v nosohltane, nepríjemný hlas a bolesť hlavy sú len niektoré zo symptómov, ktoré nás môžu potrápiť. Aj keď sa vraví, že neliečená nádcha trvá týždeň a liečená sedem dní, to, ako tento čas prežijete, závisí len na vás.
Nádcha sa môže nepríjemne prejaviť u každého z nás. Namiesto okamžitého behu do lekárne po lieky sa oplatí vyskúšať niektoré osvedčené domáce rady, ako je napríklad kombinácia cibule a medu, ktorá je nielen účinná, ale aj chutná. Tieto tradičné metódy môžu urýchliť proces uzdravovania a čerpajú z múdrosti našich predkov, ktorí dobre vedeli, že príroda je mocná liečiteľka a vedeli, ako využiť to, čo im poskytovala.
1. Hydratácia je kľúčová
Prvým krokom je dbať na dostatočný príjem tekutín, ktorý pomôže vášmu organizmu v boji proti infekcii a zároveň posilní vašu imunitu. Medzi obľúbené možnosti patrí bylinkový čaj, najmä harmančekový, ktorý má protizápalové účinky. Po miernom vychladnutí je skvelé ho osladiť medom, čím zvýšite jeho dezinfekčný účinok. Harmančekový čaj môžete tiež inhalovať – pripravte si silný výluh, nalejte ho do misky, nakloňte sa nad ňu s uterákom a inhalujte. Skvele vám uvoľní dutiny.
2. Teplá kúpeľ pre uvoľnenie
Horúca para dokáže úžasne uľaviť upchatému nosu. Naložte sa do horúcej vane a postupne zvyšujte teplotu vody, ktorá môže dosiahnuť až 42 stupňov. Môžete pridať olej z borovice, eukalyptu alebo tymiánu, aby ste zvýšili účinok. Po tejto kúpeli sa schovajte do postele a prikryte sa teplou perinou na aspoň pol hodinu. Tým vytvoríte príjemné teplo, ktoré pomôže zničiť vírusy.
Ak nemáte vaňu, môžete si do teplej vody ponoriť ruky po lakte a nohy do inej nádoby. Nezabudnite poprosiť niekoho, aby vám prilieval horúcu vodu, čo najviac zvládnete. To pomôže uvoľniť nos a skutočne to účinkuje! Po takejto kúpeli je dobré zostať v teple; babičky mali rady teplé vlnené ponožky.
3. Silný domáci vývar
Ak máte čas, pripravte si silný kurací vývar. Ten nielenže uvoľní nos, ale aj posilní vaše telo v boji proti vírusom.
4. Zvýšte príjem vitamínu C
Okrem vývaru nezabudnite na zvyšovanie príjmu vitamínu C. Hoci sa zdá jednoduchšie užívať tabletky, nezabudnite na čerstvé ovocie a zeleninu, ktoré posilnia účinok umelých doplnkov.
5. Slaná voda pred spaním
Ak máte ťažkosti s dýchaním pred spaním, skúste slanú vodu. Táto metóda je skvelá aj na kloktanie, čím pomáha nielen nosohltanu, ale aj na dezinfekciu hrdla. Slanú vodu môžete použiť do nosa vo forme spreja, alebo si pripraviť soľnú sprchu – jednu nosovú dierku upchajte a druhou vdychujte slaný roztok.
6. Spánok je základ
Ak je to možné, choďte spať skôr a ráno sa nikam neponáhľajte. Kvalitný odpočinok je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete pre rýchle uzdravenie spraviť.
7. Zbavte sa hlienov
Ak vám nádcha spôsobila nadmerné hromadenie hlienov, skúste potraviny, ktoré ich pomáhajú vylučovať. Jedným z účinných prostriedkov je cibuľový med – pripravíte ho tak, že nakrájate menšiu cibuľu a zmiešate ju s tromi lyžicami medu. Nechajte zmes odstáť a potom užívajte po malých dávkach.
8. Posilňujte imunitu
V posledných rokoch sa vo výžive zameriavame aj na hlivu ustricovú, ktorá obsahuje množstvo dôležitých vitamínov a minerálov. Je známa svojimi protivírusovými, antibakteriálnymi a protizápalovými účinkami. Glukany, ktoré sa v nej nachádzajú, výrazne aktivujú imunitný systém, čo pomáha v boji proti mikroorganizmom a nádorom.
Hlivu je možné využiť aj pri prevencii a liečbe infekcií, či už sú vírusového, bakteriálneho alebo plesňového pôvodu. Kombinovaním hlivy s vitamínom C a probiotikami dosiahnete výrazné zvýšenie celkovej obranyschopnosti organizmu.
9. Zázvor a jeho blahodarné účinky
Obľúbeným nápojom posledných rokov je zázvorový čaj, ktorý nielenže zahrieva, ale obsahuje aj množstvo liečivých látok. Zázvor môžete nakrájať alebo nastrúhať a zaliať horúcou vodou (približne 90 °C). Sladíte ho medom.
10. Chren s medom ako účinná prevencia
Chren s medom sa odporúča ako výborná prevencia pri menších dávkach a vo väčších množstvách je účinný počas choroby, pretože chren má prirodzené antibiotické účinky. Čerstvý koreň chrenu olúpte, nastrúhajte a zmiešajte s rovnakým množstvom medu. Túto zmes užívajte po lyžičkách počas dňa.
11. Surový cesnak na podporu imunity
Na posilnenie imunity je skvelé aj konzumovať surový cesnak. Avšak buďte opatrní, pretože jeho nadmerné množstvo môže podráždiť váš žalúdok a spôsobiť, že sa vám budú ľudia vyhýbať. Cesnak je vynikajúce antibiotikum s protizápalovými účinkami, ale môže zvyšovať prekrvenie žalúdka, takže opatrne s jeho množstvom.