Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

 Bylinky počas tehotenstva? Buďte opatrné pri ich výbere

reklama:
 Bylinky počas tehotenstva? Buďte opatrné pri ich výbere
 Bylinky počas tehotenstva? Buďte opatrné pri ich výbere Foto: www.freepik.com

Bylinné preparáty sú často považované za šetrné a bezpečné, pretože sú prírodného pôvodu. Mnohé ženy ich užívajú počas tehotenstva na doplnenie tekutín, ako alternatívu čiernej kávy alebo čaju, na podporu zdravej gravidity, ako aj na zmiernenie rôznych ťažkostí spojených s tehotenstvom. V tomto článku sa pozrieme na najvhodnejšie bylinky a na tie, ktorým by sa tehotné ženy mali vyhýbať.

Základné rady pre používanie bylín v tehotenstve

Pri užívaní byliniek v tehotenstve je dôležité pamätať na to, že mnohé z nich spadajú do kategórie doplnkov stravy. Na rozdiel od farmaceutických liekov, ktoré prechádzajú prísnymi klinickými testami, pre bylinky nie je k dispozícii dostatočný počet dôkazov o ich bezpečnosti. Väčšina bylinných prípravkov sa opiera o tradície a historické použitie, avšak mnohé bylinky môžu mať silné účinky, ktoré by mohli predstavovať riziko pre matku a plod, ako napríklad vyvolanie kontrakcií maternice, čo môže viesť k predčasnému pôrodu alebo potratu, zvýšenie krvného tlaku, alebo spôsobiť vrodené chyby.

Odporúčania pre tehotné ženy

Tehotné ženy, ktoré sa rozhodnú zaradiť bylinky do svojej stravy, by mali byť veľmi opatrné pri ich výbere. Odporúča sa piť bylinkové čaje v obmedzenom množstve, maximálne 1 až 2 šálky denne, a vyhýbať sa dlhodobému užívaniu tých istých čajov. Exotické zmesi, ktoré môžu obsahovať menej známe bylinky, by mali byť tiež vylúčené. Ak má tehotná žena pochybnosti o zložení konkrétneho produktu, je rozumné poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom.

Bylinky, ktoré sú bezpečné a tie, ktorým sa vyhnúť:

Bezpečné bylinky v tehotenstve

Medzi bylinky, ktoré sú považované za bezpečné počas tehotenstva, patria jahody, kalina, maliník, púpava, skorocel, čučoriedkové listy, čučoriedky a brusnice. Ako korenie sa odporúča používať cesnak, tymian a rozmarín.

Bylinky s obmedzeným užívaním

Niektoré bylinky, ako medovka, mäta, harmanček či zázvor, sa môžu užívať, ale len v obmedzených množstvách.

Bylinky, ktorým je lepšie sa vyhnúť

Existuje množstvo byliniek, ktorým by sa tehotné ženy mali vyhýbať. Medzi najznámejšie patrí fenikel, zeler, petržlenová vnať, šalvia, škorica, tymian, majorán a aloe vera (až na to, že v kozmetike je ho použitie bezpečné). Taktiež sa nedoporučuje užívať odvary z prvosienky, mučenky, anízu, borievky, ligurčeka, sedmokrásky, divozelu, sladkého drievka, eukalyptu (môže sa používať zvonka) brezy, ženšenu sibírskeho, rebríčka, pískavice a klinčeky. Mnohé z týchto byliniek môžu mať silné diuretické účinky alebo vyvolávať kontrakcie maternice, a niektoré môžu obsahovať látky, ktoré spôsobujú nevoľnosť a zvracanie.

Je dôležité, aby tehotné ženy dôkladne zvážili používanie bylín a konzultovali akékoľvek otázky so svojím lekárom, aby zabezpečili zdravie svoje a svojho dieťaťa.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 12. októbra 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.