Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo sa deje v tele pri infekčnom ochorení?

reklama:
Čo sa deje v tele pri infekčnom ochorení?
Čo sa deje v tele pri infekčnom ochorení? Foto: www.freepik.com

Keď organizmus príde do kontaktu s patogénmi, dochádza k aktivácii imunitného systému. Ale aké procesy sa pritom skutočne odohrávajú?

Imunitný systém je našou ochranou pred vonkajšími a vnútornými škodlivinami, a jeho úlohou je udržiavať integritu tela. Tvorí ho množstvo rôznych buniek a látok, ktoré reagujú na patogény rôznymi spôsobmi – niektoré ich priamo ničia, iné spúšťajú signály varujúce pred nebezpečenstvom. Môžete sa stretnúť s pojmami ako makrofágy, lymfocyty a podobne. Nasledujúce informácie vám pomôžu objasniť, čo tieto termíny znamenajú.

Typy imunitného systému

  1. Nešpecifická (vrodená) imunita

Tento typ imunity je prítomný už pred narodením a na každý patogén reaguje rovnako – nemá schopnosť ich rozlišovať ani si pamätať predchádzajúce stretnutia. Jej hlavnou výhodou je rýchlosť reakcie, ktorú dokáže aktivovať takmer okamžite. Sem patrí aj prirodzená ochranná bariéra tela, ako je koža alebo sliznice.

  • Bunková zložka:
    • Fagocyty: bunky, ktoré pohlcujú pevné častice.
    • Makrofágy: tiež fungujú na princípe pohlcovania, ale sú špecializované na odstránenie poškodených buniek.
    • NK bunky (natural killers): bunky, ktoré môžu priamo ničiť patogény alebo vysielať signály na spustenie ďalších imunitných reakcií.
  • Humorálna zložka:
    • Interferóny: bielkoviny, ktoré zvyšujú odolnosť okolitých buniek voči napadnutiu.
    • Komplement: skupina bielkovín, ktoré sa navzájom aktivujú a podporujú boj proti patogénom.
  1. Špecifická imunita

Tento typ imunity sa rozvíja až po narodení a jeho základy sú dané geneticky. V priebehu života sa vyvíjajú a diferencujú imunitné bunky, pričom si pamätajú patogény. Špecifická imunita úzko súvisí s nespecifickou imunitou a spolupracuje s ňou.

  • Bunková zložka:
    • T-lymfocyty: bunky bielej krvnej línie, ktoré sa diferencujú v thymu. Tieto bunky si pamätajú predchádzajúce infekcie, čo vedie k rýchlej a účinnej obrane pri opätovnom kontakte.
    • B-lymfocyty: vznikajú v kostnej dreni a ich finálnym štádiom sú plazmatické bunky, ktoré produkujú protilátky.
  • Humorálna zložka:
    • Protilátky: bielkoviny viažúce sa na špecifické antigény, pričom existuje niekoľko tried, ako IgG, IgA a ďalšie.
    • Cytokiny: peptidy, ktoré slúžia na signalizáciu a komunikáciu medzi imunitnými bunkami.

Celkovo, po kontakte s cudzorodou látkou sa vo vašom tele aktivuje množstvo procesov, od syntézy rôznych látok po odstraňovanie odumretých buniek. Tieto procesy vyžadujú veľké množstvo energie a živín, ktoré môžeme získať stravou. Akým spôsobom teda stravovať, aby sme telu pomohli v boji proti chorobe?

Čo telo potrebuje počas choroby?

  1. Odpočinok a kvalitný spánok

Ak vás už len čítanie o imunitnom systéme vyčerpalo, predstavte si, ako unavené musí byť vaše telo, keď mobilizuje všetky tieto mechanizmy na boj proti infekcii. Keď cítite, že sa blíži choroba, je dôležité podriadiť sa potrebám organizmu a nezapínať sa ďalšími aktivitami.

Aj keď sa môže zdať, že jeden tréning alebo večierok s alkoholom neublíži, môže to mať zlý dopad. Keď sa vaše telo bráni množeniu patogénov, odvádzate jeho energiu na regeneráciu svalov alebo metabolizáciu alkoholu, zatiaľ čo vírusy sa vesele množia. Odloženie fyzickej námahy môže pomôcť zamedziť rozvoju choroby v plnej miere.

  1. Dostatok tekutín

Optimálne pitie je základom zdravia, avšak pri chorobe je hydratácia ešte dôležitejšia. Metabolizmus a obranné reakcie vyžadujú dostatok tekutín, ktoré je potrebné pravidelne dopĺňať. Dostatok vody zabezpečuje, že všetky procesy môžu prebiehať správne a podporuje funkciu buniek.

Najmä pri horúčke alebo hnačkových ochoreniach je hydratácia absolútne kľúčová, pretože hrozí dehydratácia. Ak môžete prijímať jedlo, ideálne sú voda a nesladené čaje. V prípade, že sa nedokážete stravovať, voľte nápoje s elektrolytmi. K dispozícii sú aj rehydratačné roztoky, ako je Kulíšek, ktoré sú veľmi užitočné pri ťažkých hnačkách a zvracaní.

  1. Dostatočný príjem energie a živín

Ak ste zvyknutí na aktívny životný štýl, môžete mať dojem, že pri chorobe nemáte žiadny energetický výdaj, a preto by ste nemali veľa jesť, aby ste nepribrali. Opak je však pravdou – procesy, ktoré prebiehajú v tele, vyžadujú energiu, ktorú telo čerpá zo stravy alebo uložených zásob. Zvyčajne sa najprv vyčerpáva glykogén a až potom bielkoviny. Preto je dôležité nezanedbávať príjem stravy, pretože telo začne čerpať energiu z vlastných svalov.

V prípade krátkodobých ochorení je odporúčané stravovať sa tak, ako ste zvyknutí, a zamerať sa na kvalitné potraviny s dostatkom živín. Každý organizmus reaguje inak, a preto nie je možné presne určiť, o koľko sa potreba energie zvyšuje, najmä pri rôznych ochoreniach. Pri horúčke napríklad platí, že zvýšenie telesnej teploty o 1 °C zvyšuje metabolický obrat o 10–12,5 %.

Aké potraviny a živiny sú najvhodnejšie pri chorobe?

  1. Sacharidy

Ak nemáte obmedzenia v strave, snažte sa dodržiavať zásady zdravého stravovania, teda konzumovať komplexné sacharidy bohaté na vlákninu. Pri obmedzenom pohybe môžu vaše črevá zlenivieť, a vláknina pomáha udržiavať pravidelnú činnosť.

Ak však máte ťažkosti a dokážete prijať len málo jedla, sústreďte sa na jednoduché sacharidy, ktoré nezaťažujú tráviaci trakt a dodajú energiu. Ideálne sú ovocné šťavy, zrelé ovocie a sladené nápoje. Pridajte aj elektrolyty, ako už bolo spomenuté.

  1. Bielkoviny

Choroba je stresová situácia pre telo a to môže viesť k rozkladu svalovej hmoty. Aby ste svaly udržali a podporili boj s infekciou, je dôležité prijímať kvalitné bielkoviny z mäsa, vajec, mliečnych výrobkov alebo strukovín. Odporúča sa kombinovať rastlinné bielkoviny s obilninami pre plnohodnotné aminokyselinové spektrum.

  1. Tuky

Tuky sú významným zdrojom energie a nemali by sa zanedbávať ani počas choroby. Zamerajte sa na zdravé nenasycené mastné kyseliny, ktoré nájdete v rastlinných olejoch a rybách. Niektoré štúdie naznačujú, že omega-3 mastné kyseliny môžu byť prospešné pri infekčných ochoreniach, avšak je dôležité dodržiavať odporúčané dávky.

  1. Polievky a vývary

Polievky a silné vývary spájajú všetky vyššie uvedené body – zabezpečujú hydratáciu, elektrolyty, zeleninu, bielkoviny a sacharidy. Navyše sú veľmi chutné a obľúbené.

  1. Zázvor a cesnak

Cesnak a zázvor sú známe svojimi antimikrobiálnymi a antivírusovými účinkami. Zázvor môže tiež pomôcť pri nevoľnosti, takže je to skvelá kombinácia pre podporu zdravia počas choroby.

  1. Ovocie a zelenina

Čerstvé ovocie a zelenina sú bohaté na vitamín C, ktorý je dôležitý v období choroby. Namiesto citrónov sa zamerajte na žltú, oranžovú alebo červenú papriku, ktorá obsahuje oveľa viac vitamínu C než citrusy.

  1. Morské ryby

Morské ryby sú bohaté na bielkoviny, nenasýtené mastné kyseliny a vitamín D, čo sú živiny, ktoré sú pri chorobe veľmi prospešné. Ak ich podávate so zeleninou a sacharidmi, vytvoríte vyvážené a chutné jedlo.

  1. Kvasené potraviny

Kvasené potraviny obsahujú probiotické kultúry, ktoré sú prospešné pre črevný mikrobióm a tým aj pre imunitný systém. Ak si chcete pripraviť vlastné kvasené výrobky, existuje množstvo receptov na fermentovanú zeleninu.

  1. Fermentované mliečne výrobky

Tieto výrobky sú dobrým zdrojom bielkovín, vápnika a vitamínu D, a v fermentovanej forme prospievajú črevnej mikroflóre. Jogurty a kefíry sú ideálnou voľbou.

Záver

Choroba predstavuje pre organizmus náročný boj s patogénmi, a preto je dôležité poskytnúť mu potrebnú energiu, nevystavovať ho zbytočnej námahe a dostatočne ho hydratovať. Pri krátkodobých ochoreniach nie je vhodné znižovať príjem energie, ale naopak, sústrediť sa na kvalitné potraviny bohaté na bielkoviny, zdravé tuky, vitamíny D a C, a protizápalové látky.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. novembra 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.