
- Žena
- Články
- Zdravie
- Crohnova choroba: Nielen črevá, ale aj oči, pokožka a kĺby môžu trpieť. Spoznajte jej mimoriadne príznaky
Crohnova choroba: Nielen črevá, ale aj oči, pokožka a kĺby môžu trpieť. Spoznajte jej mimoriadne príznaky

Crohnova choroba patrí medzi chronické zápalové ochorenia, ktoré najčastejšie postihujú tráviaci trakt. Hoci si mnohí pod týmto ochorením predstavia najmä problémy s črevami, realita je omnoho zložitejšia. Zápal, ktorý Crohnova choroba spôsobuje, sa totiž nemusí obmedzovať iba na tráviaci systém – často zasahuje aj do iných oblastí tela. Aké varovné signály môžu naznačovať, že nejde len o obyčajné zažívacie ťažkosti?
Crohnova choroba – čo to vlastne je?
Ide o chronický zápalový stav, ktorý môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu – od ústnej dutiny až po konečník. Príznaky bývajú rôznorodé – časté hnačky, bolesti brucha, úbytok na hmotnosti, únava, ale aj znížená chuť do jedla. Choroba často prebieha vo vlnách – obdobia zlepšenia sa striedajú s fázami zhoršenia. Liečba preto musí byť komplexná a prispôsobená každému pacientovi individuálne.
Len málo ľudí však tuší, že Crohnova choroba môže spôsobovať aj tzv. mimotráviace príznaky, ktoré sa prejavujú na miestach, ktoré s tráviacim systémom zdanlivo vôbec nesúvisia.
Časté a bolestivé afty ako prvý signál
Jedným z najčastejších mimotráviacich prejavov sú afty – drobné, ale veľmi nepríjemné vriedky na sliznici úst. Objavujú sa najmä na jazyku, ďasnách či vnútornej strane líc a môžu spôsobovať výrazné bolesti, ktoré sťažujú jedenie aj rozprávanie. V niektorých prípadoch sa zápal v ústach prejaví aj začervenaním, opuchom alebo citlivosťou. Zaujímavosťou je, že tieto problémy môžu byť dokonca prvým náznakom Crohnovej choroby – skôr než sa objavia tráviace ťažkosti.
Zápal spojiviek a iné očné komplikácie
Ďalším častým prejavom mimo tráviaci trakt je zápal spojiviek (konjunktivitída). Tento stav postihuje tenkú sliznicu, ktorá pokrýva bielko oka a vnútornú stranu viečok. U ľudí s Crohnovou chorobou sa môže objaviť ako súčasť autoimunitnej reakcie. Typickými príznakmi sú začervenané oči, svrbenie, slzenie, citlivosť na svetlo či pocit „piesku v očiach“. V niektorých prípadoch môže ísť o varovanie, že ochorenie je aktívne a je potrebné upraviť liečbu.
Bolesť a stuhnutosť kĺbov
Crohnova choroba môže zasahovať aj do pohybového aparátu. Kĺbové bolesti či zápaly sú pomerne častým sprievodným javom. Najčastejšie bývajú postihnuté kolená, členky alebo zápästia. Zápal kĺbov vedie k bolesti, opuchu a obmedzenej pohyblivosti. Niekedy ide o priamy dôsledok aktívneho zápalu v črevách, inokedy o samostatný autoimunitný proces. Ak sa problémy s kĺbmi opakujú alebo zhoršujú, je dôležité, aby pacient informoval svojho lekára – môže to signalizovať zmenu v priebehu ochorenia.
Pokožka ako zrkadlo vnútorného zápalu
Aj pokožka vie dať najavo, že telo zápasí s chronickým zápalom. Medzi typické kožné prejavy Crohnovej choroby patrí erythema nodosum – bolestivé, červené uzlíky, ktoré sa najčastejšie objavujú na prednej strane nôh. Ďalším závažným kožným ochorením je pyoderma gangrenosum, ktoré sa prejavuje bolestivými vriedkami a vredmi, často ťažko liečiteľnými. Obe tieto dermatologické ťažkosti sú znakom toho, že v tele prebieha intenzívny zápal, ktorý si vyžaduje cielenú liečbu a často aj spoluprácu s dermatológom.
Problémy s pečeňou a žlčníkom
Zápal neobchádza ani pečeň a žlčník. U pacientov s Crohnovou chorobou sa môžu objaviť poruchy funkcie pečene, zápaly žlčových ciest, žltačka či ochorenia žlčníka. Tieto komplikácie môžu byť spôsobené jednak samotným ochorením, ale aj dlhodobým užívaním liekov. V niektorých prípadoch môže dôjsť k tzv. primárnej sklerotizujúcej cholangitíde – vážnemu zápalu žlčových ciest. Preto je dôležité pravidelne sledovať pečeňové testy a funkciu tráviaceho systému ako celku.
Komplexný prístup je nevyhnutný
Crohnova choroba je komplexné ochorenie, ktoré nepostihuje len črevá. Jej mimotráviace prejavy môžu byť rovnako závažné a ovplyvniť každodenný život pacienta. Od bolestivých áft cez očné problémy, bolesti kĺbov, kožné ochorenia až po komplikácie s pečeňou – všetky tieto symptómy si vyžadujú dôkladnú diagnostiku, individuálnu liečbu a pravidelné kontroly. Včasné rozpoznanie mimotráviacich príznakov môže výrazne pomôcť pri znižovaní celkového zápalu a zlepšení kvality života pacienta.
Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov a viete, že máte Crohnovu chorobu, neodkladajte konzultáciu so špecialistom. A ak naopak podobné ťažkosti zažívate dlhodobo bez diagnózy, možno práve ony naznačujú, že by ste mali podstúpiť vyšetrenie.