Pozitívne myslenie prináša mnohoraké výhody – nielenže nám dokáže spríjemniť každodenný život, ale zároveň môže pôsobiť aj ako prirodzená prevencia rôznych ochorení. Podľa vedcov z Michiganskej univerzity sa ľuďom s optimistickým prístupom k životu znižuje riziko vzniku mozgovej mŕtvice. Čím je človek pozitívnejšie naladený, tým menšia je pravdepodobnosť, že ho táto závažná zdravotná komplikácia postihne.
Štúdia, ktorá priniesla zásadné zistenia
Dôkazy pochádzajú zo štúdie, ktorá bola zverejnená v prestížnom odbornom časopise Stroke. Výskumníci sledovali viac ako 6 000 účastníkov starších 50 rokov. Všetci boli pri začiatku štúdie v dobrej zdravotnej kondícii. Počas dvoch rokov od spustenia výskumu však zaznamenali 88 prípadov mozgovej mŕtvice. Analýza výsledkov ukázala, že títo pacienti dosahovali nižšie skóre v testoch zameraných na úroveň optimizmu. Inými slovami, čím bolo u nich pozitívne naladenie slabšie, tým vyššie bolo riziko postihnutia mŕtvicou.
Optimistom pomáha aj silnejšia imunita
Už dávnejšie odborníci upozorňovali na priaznivé účinky optimizmu na celkový zdravotný stav. Dlhodobé výskumy potvrdili, že optimisticky naladení ľudia vykazujú odolnejší imunitný systém, majú nižšie riziko srdcových ochorení a v prípade poranení sa im rany hoja rýchlejšie. Najnovšie zistenia doktora Erica Kima, hlavného autora uvedenej štúdie, tak pridávajú do zoznamu zdravotných výhod ďalšiu významnú položku: nižšiu náchylnosť na cievnu mozgovú príhodu.
Mozgová mŕtvica ako vážny problém
Cievna mozgová príhoda patrí v rozvinutých krajinách k najčastejším príčinám chorobnosti a dlhodobej invalidity. V mnohých prípadoch, vrátane Slovenska, figuruje aj medzi najčastejšími príčinami úmrtí. Na Slovensku postihne ročne až 40-tisíc ľudí. Keďže ide o tak rozšírený a obávaný problém, každá nová informácia o možnostiach prevencie má veľkú hodnotu.
Vysvetlenie: prečo je optimizmus taký dôležitý
Lekári a psychológovia ponúkajú dve hlavné príčiny, prečo optimizmus zohráva dôležitú úlohu v prevencii mozgovej mŕtvice. Po prvé, ľudia s pozitívnym postojom majú väčší sklon dôslednejšie sa starať o svoje zdravie. Snažia sa venovať pravidelnému pohybu, zdravo sa stravujú a vyhýbajú sa zlozvykom, ako je fajčenie či nadmerná konzumácia alkoholu. Po druhé, na telesné funkcie pôsobia aj emócie a psychický stav. Depresia môže organizmus dlhodobo oslabovať, zatiaľ čo pozitívne naladenie podporuje procesy, ktoré dokážu človeka chrániť.
Lepšie vyhliadky na uzdravenie
Okrem toho, že dobrá nálada pôsobí preventívne, prináša aj lepšie výsledky v rámci liečby. Skôr uskutočnené výskumy potvrdili, že pacienti s mozgovou mŕtvicou alebo srdcovým infarktom, ktorí vykazovali vyššiu mieru optimizmu, sa počas rehabilitácie zotavovali rýchlejšie. Ďalším dôležitým faktorom je podpora rodiny a priateľov: priaznivé sociálne prostredie dokáže proces hojenia a návratu do bežného života výrazne urýchliť.
Tieto zistenia ukazujú, že starať sa o svoje duševné zdravie a rozvíjať pozitívny prístup nie je len frázou z motivačných príručiek. Ide o skutočný, vedecky podložený spôsob, ako pomôcť sebe i svojmu organizmu predchádzať závažným ochoreniam. A ak napriek tomu k ochoreniu dôjde, pozitívna myseľ môže významne uľahčiť priebeh liečby a rekonvalescenciu.
Záver
Optimizmus ako prevencia proti mozgovej mŕtvici, silnejší imunitný systém a rýchlejšie hojenie rán – to všetko sú prínosy, ktoré by sme nemali prehliadať. Ak si udržiavate veselú náladu, nielenže si spríjemňujete život v prítomnosti, ale výrazne investujete aj do svojho budúceho zdravia. Preto sa oplatí vyhľadávať dôvody na radosť, obklopiť sa pozitívnymi ľuďmi a pestovať si duševnú pohodu ako jeden zo základných pilierov kvalitného života.