Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Echinacea by v domácej lekárničke nemala chýbať

reklama:
Echinacea by nemala chýbať v žiadnej domácnosti
Echinacea by nemala chýbať v žiadnej domácnosti Foto: depositphotos.com

Echinacea, ktorú v slovenčine poznáme ako echinaceu či trepatu purpurovú, pochádza pôvodne zo Severnej Ameriky. V minulosti ju s obľubou využívali už starí americkí Indiáni, ktorí ju nazývali „slnečný oblúk“. Verili v jej silu pri ošetrovaní povrchových rán, štípancov od hmyzu aj po uštipnutí hadom. Vďaka mnohým účinným látkam – napríklad glykoproteínom, polysacharidom, flavonoidom a esenciálnym olejom – echinacea podporuje prirodzenú schopnosť organizmu brániť sa voči vírusom a baktériám.

Prírodná vzpruha pre imunitný systém

Vedecké štúdie, ktoré sa uskutočňovali už od konca 19. storočia, potvrdili viacero pozitívnych účinkov echinacey na ľudské zdravie. Ak túžite posilniť imunitný systém či rýchlejšie prekonať bežné prechladnutie, táto rastlina predstavuje ideálneho pomocníka. V zimnom období, keď sa častejšie stretávame so zvýšenou chorobnosťou, je echinacea výbornou prevenciou aj prírodným „liekom“ na prechladnutie, chrípku či iné virózy. Jej jedinečná kombinácia účinných látok stimuluje napríklad lymfocyty (typ bielych krviniek), ktoré dokážu likvidovať pôvodcov infekcií v tele a zároveň si vytvárať protilátky.

Široké spektrum účinkov a prírodné antibiotikum

Echinacea neúčinkuje iba ako „bojovník“ proti vírusom – vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam pomáha aj pri bakteriálnych infekciách. Niektorí lekári ju dokonca odporúčajú ako doplnok pri liečbe bronchitídy, zápalov močových ciest, ale i pri infekciách uší. Okrem toho môže byť užitočná pri bolestiach zubov či zápaloch ďasien. Pred jej užívaním by sa však mali mať na pozore ľudia s alergiami, s astmou alebo tehotné a dojčiace ženy. V takýchto prípadoch je vhodné poradiť sa najskôr s ošetrujúcim lekárom.

Zázračné obklady na rany a ďalšie kožné ťažkosti

Jednou z výhod echinacey je jej široké využitie nielen vo forme čajov, kvapiek či sirupov na vnútorné použitie, ale aj na vonkajšie ošetrovanie. Na obklady a natieranie je vhodná napríklad pri rezných ranách, popáleninách, pri kŕčových žilách, lupienke, herpese, rôznych kožných infekciách alebo ekzémoch. Práve v týchto prípadoch sa často využívajú maste a tinktúry z echinacey, ktoré zakúpite v lekárňach či bylinkárňach.

Ako si pripraviť echinaceu doma?

Okrem hotových výrobkov z lekárne alebo obchodu s bylinkami môžete echinaceu pestovať aj vo vlastnej záhrade. Pôvod má síce v Severnej Amerike, no dobre sa jej darí aj v našich zemepisných šírkach. Jej purpurové kvety sú nielen ozdobou záhonov, ale po správnom spracovaní vám môžu poslúžiť ako surovina na čaje či tinktúry. Pri príprave domácich bylinných produktov je však nevyhnutné dodržiavať overené receptúry a hygienické zásady.

Echinacea v Európe a začiatok vedeckého skúmania

Do Európy sa táto pozoruhodná rastlina dostala zhruba na prelome 17. a 18. storočia. Najprv sa využívala najmä v homeopatii, no výraznejší vedecký záujem o ňu prišiel začiatkom 19. storočia v Nemecku. Doktor Meyer, inšpirovaný vedomosťami indiánskeho kmeňa Póníov, využil echinaceu pri vývoji takzvaného „Meyerovho čističa krvi“. Práve táto skutočnosť ešte viac podporila výskum a rozšírila povedomie o pozitívnych účinkoch rastliny.

Prečo by echinacea nemala chýbať ani u vás doma?

Ak často trpíte na opakované prechladnutia, zápaly horných dýchacích ciest či iné bežné infekcie, echinacea môže byť výborným doplnkom klasickej liečby aj prevencie. Stimuluje vlastné obranné mechanizmy tela, a tým skracuje rekonvalescenciu. Zároveň môže poslúžiť ako pomoc pri kožných problémoch, kde pomáha upokojiť postihnuté miesta.

Nezabúdajte však, že tak ako pri každej inej byline, aj pri echinacee platí zásada primeraného a rozumného používania. Je vždy dobré zvážiť zdravotný stav a prípadné rizikové faktory, ako sú alergie či iné zdravotné obmedzenia. Ak váhate, poraďte sa radšej so svojím lekárom.

Vďaka schopnosti naštartovať imunitu, antibakteriálnym účinkom aj hojeniu povrchových rán si echinacea právom zaslúži miesto v nejednej domácej lekárničke. Či už ju budete užívať vo forme tinktúr, čajov alebo mastí, môže sa stať spoľahlivým pomocníkom pri prevencii aj liečbe bežných ochorení. Stačí s ňou narábať zodpovedne a dávať pozor na zdravotné riziká u citlivých osôb. Ak teda hľadáte rastlinný prostriedok, ktorý ponúka skutočne široké spektrum využitia, echinacea je určite správnym kandidátom.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Autor Dátum 27. apríla 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.