- Žena
- Články
- Zdravie
- Imunita a jej súvislosť s črevným zdravím. Keď sú črevá v poriadku, produkujú hormón šťastia!
Imunita a jej súvislosť s črevným zdravím. Keď sú črevá v poriadku, produkujú hormón šťastia!
Je známe, že imunita sa významne odvíja od zdravia našich čriev. Osvojte si zdravé návyky a integrujte ich do svojej každodennej rutiny – môžu vám pomôcť udržať črevný mikrobióm v rovnováhe. Tento krok nielenže zlepší vašu náladu, ale aj uľahčí proces chudnutia a pomôže vám vyhnúť sa mnohým chorobám.
Črevný mikrobióm hrá kľúčovú úlohu v mnohých biologických procesoch, od metabolizmu po imunitnú odpoveď. Odborníci odhadujú, že približne 70 % nášho imunitného systému sa nachádza v črevách. Zatiaľ čo škodlivé baktérie môžu narušiť obranyschopnosť organizmu, prospešné mikroorganizmy prispievajú k ochrane proti patogénom a infekciám. Vyvážený mikróbiom, ktorý je bohatý na rôzne prospešné baktérie, zásadne podporuje prirodzenú schopnosť tela brániť sa ochoreniam. Mikroorganizmy žijúce vo vašich črevách majú zásadný vplyv na vaše dlhodobé zdravie. Nerovnováha mikrobiómu je spájaná s výskytom mnohých chronických ochorení, ako sú diabetes 2. typu, kardiovaskulárne ochorenia, obezita a rôzne autoimunitné alebo zápalové stavy.
Mikrobióm ako náš druhý mozog
Črevný mikrobióm je často označovaný ako „druhý mozog“, pretože ovplyvňuje rôzne telesné procesy, vrátane metabolizmu, a dokáže komunikovať s naším hlavným mozgom. Keď je mikrobióm v nerovnováhe, môže vysielať signály do mozgu, čo môže viesť k problémom ako úzkosť, depresia či podráždenosť. Spojenie medzi črevami a mozgom je sprostredkované blúdivým nervom, ktorý umožňuje obojsmernú komunikáciu. To znamená, že stav psychiky má priamy vplyv na zdravie čriev a naopak.
Zdravé črevá a pozitívna nálada
Niektoré mikroorganizmy v črevách prispievajú k produkcii hormónov, ako je serotonín a dopamín, ktoré sú zásadné pre našu psychickú pohodu. Pokiaľ máte v mikrobiome menej týchto prospešných baktérií, váš organizmus produkuje menej hormónov, ktoré pozitívne ovplyvňujú vašu náladu a zvládanie stresu. Ako teda podporiť zdravé zloženie a funkciu črevného mikrobiómu?
Zaraďte do jedálnička fermentované potraviny
Zdravá rovnováha mikroorganizmov, ktoré efektívne spracovávajú potravu, je kľúčová pre správne vstrebávanie živín a pravidelné vyprázdňovanie. „Pre podporu prospešných baktérií, ktoré zabraňujú tráviacim problémom, je dobré konzumovať fermentované potraviny, kyslé mliečne výrobky a dostatok zeleniny. Dôležitý je aj príjem vlákniny, ktorý by mal byť minimálne 30 g denne,“ upozorňuje odborník na výživu.
Obmedzte príjem alkoholu
Alkohol má negatívny vplyv na prospešné črevné baktérie, ktoré sú nevyhnutné na správne trávenie, imunitu a celkové zdravie. Môže narušiť mikrobiálnu rovnováhu a podporiť nadmerný rast škodlivých baktérií, čo môže viesť k tráviacim problémom a zápalom. Jedinou výnimkou môže byť červené víno, ktorého umiernená konzumácia môže vďaka obsahu polyfenolov prospieť rastu prospešných mikroorganizmov.
Aktívny životný štýl
Akýkoľvek pohyb je skvelým spôsobom, ako podporiť ako duševnú, tak fyzickú pohodu a zdravie črevného mikrobiómu. Snažte sa pravidelne cvičiť – či už ide o aeróbne aktivity, naťahovanie, jogu, beh alebo prechádzky. Fyzická aktivita zlepšuje pohyb čriev, podporuje pravidelné vyprázdňovanie a zvyšuje prekrvenie, čím zaisťuje lepší prísun kyslíka a živín do čriev a vytvára tak priaznivé podmienky na rast prospešných baktérií.
Pozor na cukor a umelé sladidlá
Pokiaľ sa nevyhnete sladkostiam či sladeným nápojom, alebo sa snažíte použiť umelé sladidlá, aby ste sa vyhli priberaniu, vášmu črevnému mikrobiómu to práve neprospieva. Vysoká konzumácia cukru a umelých sladidiel môže narušiť rovnováhu a rast črevných baktérií. Snažte sa obmedziť sladené nápoje, dezerty, čokoládu a priemyselne spracované potraviny, ktoré obsahujú konzervanty, dochucovadlá a farbivá.
Zaradením týchto návykov do vášho života môžete pozitívne ovplyvniť zdravie svojich čriev a celkovú pohodu.