Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Je to angína? Čo robiť, keď dieťa bolí v krku?

reklama:
Je to angína? Čo robiť, keď dieťa bolí v krku?
Je to angína? Čo robiť, keď dieťa bolí v krku? Foto: www.freepik.com

Angína je zápal mandlí a nosohltana, ktorý môže mať rôzne príčiny – najčastejšie ju vyvolávajú vírusy, ale môže ju spôsobiť aj bakteriálne infekcie.

Medzi typické príznaky angíny patria zväčšené, začervenané a opuchnuté mandle, ktoré môžu byť pokryté bielym alebo žltým povlakom. Deti trpia bolesťami v krku, majú problémy s prehĺtaním, môžu mať zachrípnutie, horúčku a zväčšené mandle na oboch stranách krku. Niektoré deti tiež pociťujú bolesti bruška, nevoľnosť, bolesti hlavy alebo stuhnutosť krku. U dojčiat je bakteriálna angína vzácna, častejšie sú vírusové zápaly u detí starších ako jeden rok, ktoré sa prejavujú nechutenstvom, mrzutosťou, slinením, plačom pri prehĺtaní a horúčkou.

Ak dieťa trpí opakovanými angínami, odporúča sa vyšetriť celú rodinu. Ak je príčina infekcie bakteriálna, lekár nasadí antibiotiká, ktoré by sa mali užívať aspoň desať dní, aj keď príznaky ustúpia. U vírusovej angíny sa liečba zameriava na zmiernenie príznakov.

Angína môže viesť k niekoľkým závažným komplikáciám. Najčastejšie sa zápal mandlí rozšíri do okolitých tkanív a môže spôsobiť problémy s dýchaním, napríklad v podobe spánkového apnoe. Ďalej môže infekcia postihnúť hlbšie vrstvy mandlí a vyvolať tonzilárnu celulitídu. Pokiaľ sa zápal nelieči, môže vzniknúť peritonzilárny absces. U streptokokovej angíny, ktorá nie je správne liečená, sa zvyšuje riziko vzniku závažnejších ochorení, ako je reumatická horúčka alebo zápaly obličiek.

Čo sa týka odstránenia mandlí, uvažuje sa o ňom najmä v prípade, že dieťa prekoná viac ako sedem angín za rok alebo pokiaľ zväčšené mandle spôsobujú problémy s dýchaním a prehĺtaním. K operácii sa pristupuje aj vtedy, ak na mandliach vznikne absces, ktorý neustupuje ani po antibiotikách. Optimálny vek na odstránenie mandlí je medzi 3. a 5. rokom. U detí s oslabenou imunitou, u ktorých sa angíny opakujú, môže byť indikované odstránenie mandlí alebo iný chirurgický zásah.

V niektorých prípadoch sa môže u detí vyvinúť nosičstvo streptokokov – baktérie sa v mandliach vyskytujú, aj keď dieťa nemá žiadne príznaky. Tento problém je častejší u detí s vyššou imunitnou odpoveďou. Vedci v súčasnosti tiež skúmajú vzťah medzi streptokokovou infekciou a vzácnou neuropsychiatrickou poruchou známou ako PANDAS, ktorá môže u detí vyvolať obsedantno-kompulzívne poruchy alebo tiky.

Ako pomôcť dieťaťu pri angíne?

Pokiaľ má dieťa angínu, je dôležité postupovať podľa odporúčania lekára. Dôležitý je dostatok odpočinku a spánku, čo napomáha zotaveniu.

Deti by mali piť dostatok tekutín, aby sa predišlo dehydratácii a bolesti v krku.

Teplé nápoje, ako je bylinný čaj, vývar alebo voda s medom, pomôžu uľaviť od bolesti.

U starších detí je možné použiť soľné kloktadlo, ktoré zmierni podráždenie v krku.

Zvlhčovanie vzduchu v miestnosti, napr. mokrými uterákmi na kúrenie, je tiež užitočné.

Pokiaľ dieťa pociťuje silnú bolesť alebo horúčku, je potrebné použiť lieky vhodné pre jeho vek, ktoré pomôžu zmierniť nepohodlie a zabránia ďalším komplikáciám.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. novembra 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.