Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Lásku si zaslúži každý. Aj dôchodcovia!

reklama:
Láska kvitne v každom veku
Láska kvitne v každom veku Foto: depositphotos.com

Životom overená pravda hovorí, že láska a túžba po blízkosti nepoznajú vekové obmedzenia. Najnovšie vedecké poznatky pritom jednoznačne potvrdzujú, že aj človek v pokročilom veku môže prežívať hlboké city, nachádzať si nových priateľov či partnerov a spoznávať pocit skutočnej lásky. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to, prečo je láska v seniorskom veku dôležitá, aké stereotypy ju často sprevádzajú a čo môžu starší ľudia urobiť, aby v sebe opäť prebudili nádej nájsť spriaznenú dušu.

Kvitne v každom veku

Túžba po láskyplnej blízkosti, objatí či nežnom pohladení sa netýka len mladých. Mnohé výskumy potvrdzujú, že intimitu a sexuálnu náklonnosť môžu prežívať ľudia v každom období života. Zdraví jedinci, ktorí nepodliehajú stereotypom, sú totiž schopní rovnako intenzívne vnímať vzájomnú empatiu aj vo vyššom veku. Svet sa postupne mení a čoraz viac ľudí sa po päťdesiatke, šesťdesiatke, ba dokonca aj po sedemdesiatke udržuje vo vynikajúcej fyzickej a psychickej kondícii, čo im otvára brány k novým vzťahom a zážitkom.

Niekto má to šťastie, že si lásku nájde už v mladosti a prežije s ňou celý život bok po boku až do konca. Iní zas dlhé roky zotrvávajú v manželstve či partnerstve zo zvyku, hoci city medzičasom vyprchali a každý žije tak trochu pre seba. Aj takíto partneri môžu byť naoko spolu, no v skutočnosti sa cítia unavení, mrzutí a osamelí. Na druhej strane sú ľudia, ktorí po päťdesiatke či šesťdesiatke zažijú rozvod alebo stratu partnera a zostanú sami. Niektorí sa navždy uzavrú do seba, ale stále väčšia skupina sa rozhodne postaviť osudu a skúsiť nájsť novú životnú lásku. A spolu s ňou aj nový dôvod na radosť.

Zázračná sila dotykov

Základnou ľudskou potrebou je cítiť prítomnosť inej živej bytosti, vnímať jej teplo, nehu a záujem. Dotyky, objatia, pohladenia či pritúlenie k druhej osobe prinášajú do života liečivú a upokojujúcu silu. Mnohí ovdovení alebo osamelo žijúci seniori, ktorí už nechcú alebo nevedia, ako sa opäť zoznamovať, prenesú časť svojej lásky na domácich miláčikov. To im však nikdy celkom nenahradí hlbší a plnohodnotný vzťah s iným človekom.

Britská psychologička Natalie Bowlingová z Londýnskej univerzity Goldsmiths vysvetľuje, že dotyk je často podceňovanou, no pritom mimoriadne dôležitou formou komunikácie a kontaktu. Vyzdvihuje, že ľudská pokožka je najväčším orgánom ľudského tela a práve dotyky milovaných osôb v nej dokážu vyvolať skutočný zázrak – znižujú napätie, zlepšujú náladu a z dlhodobého hľadiska odstraňujú pocit osamelosti. Naopak, chronický nedostatok fyzickej blízkosti môže viesť k depresiám a postupnému vzdávaniu sa.

Vedomie láskyplného dotyku si pritom, podľa odborníkov, nesieme už z maternice. Dieťa, ktoré prichádza na svet, je vďaka objatiu matkiných orgánov od prvej chvíle akoby „naprogramované“ na to, aby cítilo náklonnosť a bezpečie. Ak mu tieto základné potreby chýbajú, môže to brániť rozvoju láskavosti, vrelosti, otvorenosti k iným a schopnosti vytvárať úprimné citové putá.

Uzdravujúca sila blízkosti

Viacero tímov výskumníkov z rôznych kútov sveta sa v posledných rokoch pokúšalo zmerať, aké konkrétne účinky na našu psychiku a telo majú objatia, masáže či iné formy dotykov. Profesor Michael Banissy, sociálny neurológ na Londýnskej univerzite Goldsmiths, publikoval knihu s názvom Kedy sa dotýkame, kde zhrnul doterajšie zistenia z oblasti psychológie, sociológie, neurovied, epigenetiky a dokonca aj kvantovej fyziky.

Z jeho výskumov jednoznačne vyplýva, že fyzický kontakt nám pomáha rozvíjať silné sociálne väzby a celkovo výrazne zlepšuje duševnú rovnováhu. Zároveň priaznivo pôsobí na krvný obeh a imunitný systém. Banissy upozorňuje aj na to, že ak človek cíti nedostatok dotykov, môže to zvyšovať úzkosť a stres. Ľuďom, ktorí sú veľmi nesmelí alebo aj z iných dôvodov nevstupujú do intímnych interakcií, radí aspoň masáž – aj tá sa považuje za pozitívnu formu fyzického kontaktu, ktorá prináša čiastočnú úľavu a dobrý pocit.

Nebáť sa znovu zamilovať

Mnohí starší ľudia majú k novému vzťahu ambivalentný postoj. Boja sa, že sa v ich veku už nepatrí hľadať lásku; prípadne ich trápia zdravotné problémy, pokles sebavedomia alebo rôzne pochybnosti o svojom vzhľade či atraktivite. Vzťahová koučka Jo Hemmingsová zdôrazňuje, že netreba hádzať flintu do žita len preto, že sa človek cíti byť starší a menej zaujímavý. Ak sa človek v pokročilom veku odhodlá znovu otvoriť srdce, môže ho čakať nesmierne obohacujúce obdobie. Dokonca vo veku, keď sa o ňom zvykne hovoriť, že všetko pekné už má za sebou.

Hemmingsová pripomína, že jednou z výhod neskoršej lásky je vyzretejší pohľad na partnerstvo. Väčšina seniorov už veľmi dobre vie, čo od vzťahu očakáva, a na druhej strane ich netlačí povinnosť zakladať rodinu alebo rýchlo riešiť iné existenčné otázky. Majú tak priestor, aby sa zamerali na hlbší emočný súlad a skutočne spoznali hodnoty toho druhého.

Zároveň varuje pred unáhlenými rozhodnutiami, napríklad ak sa niekto pokúsi nájsť nového partnera hneď po bolestivom rozchode alebo úmrtí životného druha. Je dôležité dopriať si čas na vysporiadanie sa so stratou, aby si človek neprenášal staré vzorce a nevyriešené problémy do nového vzťahu.

Vytýčte si jasné hranice

V ére internetu je dnes už bežné, že sa dokonca aj seniori pokúšajú zoznámiť prostredníctvom online aplikácií či rôznych webových zoznamiek. Pre niekoho to môže byť stresujúca predstava: odoslať svoju fotografiu neznámemu človeku, písať si s ním a neskôr sa s ním prípadne aj stretnúť. Iní ľudia sa radšej spoliehajú na osobné stretnutia v reálnom živote – vyhľadávajú spoločenské aktivity, senior kluby, výlety či podujatia, kde sa môžu stretnúť s podobne naladenými rovesníkmi.

Ak však žijete izolovane, nemáte veľa rodiny či priateľov, prípadne už nemáte chuť chodiť po spoločenských akciách, môže byť online zoznámenie najrýchlejšou cestou. Koučka Jo Hemmingsová radí požiadať priateľa či priateľku o pomoc – aby vás odfotili na profil, pomohli vám nastaviť profil na zoznamke a upraviť jeho text tak, aby vám vyniklo to dobré, čo vo vás je. Ľudia vo vyššom veku mávajú totiž zbytočne sklony seba podceňovať či byť k sebe príliš kritickí.

Manželský poradca Andrew G. Marshall v podcaste Smysluplný život zase kladie dôraz na to, aby si človek pred samotným zoznamovaním ujasnil, aký typ vzťahu hľadá, a stanovil si hranice, čo je preňho prijateľné a čo už nie. Zároveň odporúča nemať prehnané očakávania od prvého stretnutia – ideálne je dohodnúť si kávu, ktorá sa dá v prípade nesympatie dopiť rýchlo, a vyhnúť sa zdĺhavým večeriam s niekým, kto vám zrejme nesadne.

Nevzdávajte sa po prvých pokusoch

Veľkou chybou, na ktorú seniori pri online zoznamovaní často narážajú, je stráviť priveľa času nekonečnými písanými rozhovormi. Namiesto toho, aby si skrátili cestu k reálnemu stretnutiu, si s potenciálnymi partnermi len dlho a do hĺbky dopisujú. To môže spôsobiť, že sa človek unaví, prípadne začne mať pocit, že celé hľadanie je stratené.

Andrew G. Marshall dôrazne radí čo najskôr sa presunúť z mailových správ či chatov k telefonátu alebo video hovoru. Hlas totiž dokáže prezradiť oveľa viac o povahe a nálade človeka, než akékoľvek písmená na obrazovke. No najlepšie je, prirodzene, osobné stretnutie. Preto, ak prvé zoznamovanie online neprinesie okamžitý úspech, netreba to hneď vzdať. Niekto sa v tom nájde, inému môže byť tento spôsob nepríjemný, a tak sa radšej vráti k tradičnej forme zoznamovania, napríklad cez známych, záujmové krúžky či výlety pre seniorov.

Dôležité je vyhýbať sa náhleniu: lásku a vzťah nemožno silou-mocou „pretlačiť“. Ak vám prvé alebo aj druhé pokusy nevyjdú, skúste na chvíľu od online sveta odísť a venovať sa aktivitám, ktoré máte radi – prechádzkam, cestovaniu, čítaniu či tvorivým činnostiam. Často sa stane, že práve vtedy, keď prestaneme kŕčovito hľadať, sa do našich ciest pripletie niekto zaujímavý.

Neskoré lásky slávnych osobností

Odveká skúsenosť hovorí, že láska môže prísť v akomkoľvek veku a často vo chvíli, keď ju najmenej čakáme. Dokazuje to životný príbeh mnohých známych umelcov, spisovateľov a skladateľov, ktorí sa zamilovali „na staré kolená“.

Anglický romanopisec a dramatik John Galsworthy už pred vyše sto rokmi tvrdil, že „láska nemá vek ani hranice a nepozná smrť“. Legendou sa stal napríklad príbeh nemeckého básnika Johanna Wolfganga Goetha, ktorý sa vo svojich sedemdesiatich dvoch rokoch zahľadel do sedemnásťročnej Ulriky von Levetzow. Podrobnosti o tejto láske nájdete vo viacerých literárnych rozboroch aj v článkoch venovaných Goetheho tvorbe a životu.

Ešte výraznejšie (a možno i tragickejšie) stopy po sebe zanechal moravský hudobný skladateľ Leoš Janáček. Kým mal cez šesťdesiat, zamiloval sa do o tridsaťsedem rokov mladšej Kamily Stösslovej. Táto vášnivá, hoci zrejme neopätovaná láska, ho inšpirovala k novým dielam a pomohla mu prekonať tvorivú krízu. Jeho nadšenie však netrvalo naveky. Kamila prišla na Janáčkovo naliehanie v roku 1928 za ním na Hukvaldy, no skladateľ vtedy už ako 74-ročný ochorel na ťažký zápal pľúc a zakrátko zomrel na zlyhanie srdca.

Podobne aj český filmový režisér Jiří Menzel, nositeľ Oscara, spoznal svoju životnú lásku v pokročilom veku – mal už 66 rokov, keď stretol budúcu manželku Olgu Kelymanovú, ktorá bola od neho mladšia o desiatky rokov. Dlhý čas žil ako presvedčený starý mládenec, no napokon zistil, že pravé šťastie môže prísť hoci aj v čase, keď by to už mnohí vzdali.

Prečo je dotýkanie také prospešné

  1. Hormonálna rovnováha
    Pri vzájomnom dotyku, objatiach či nežných prejavoch náklonnosti sa v tele uvoľňujú hormóny ako serotonín, oxytocín, vasopresín či dopamín, ale aj rastový hojivý hormón. Tieto látky podporujú dobrú náladu a znižujú vnímanie bolesti.

  2. Posilnenie imunity
    Pravidelné objatia, pohladenia a bozky aktivujú vnútorné mechanizmy tela, ktoré pomáhajú odbúravať stres. Zároveň imunitný systém funguje lepšie a efektívnejšie sa vyrovnáva s rôznymi choroboplodnými zárodkami.

  3. Harmonizácia vzťahov
    Dotyky prehlbujú partnerskú a rodinnú blízkosť. Ak napríklad ranné pozdravy alebo večerné privítania doplníme o pevné objatie, upevníme vzájomné citové väzby. Aj v kruhu rodiny môžu objatia a bozky pomôcť vytvárať láskavejšiu atmosféru.

  4. Redukcia stresu a krvného tlaku
    Dotyky majú blahodarný vplyv na psychiku aj kardiovaskulárny systém. Vedia stlmiť stresové hormóny, ako sú kortizol, adrenalín či noradrenalín, a tak prispievajú k zmierneniu napätia a predchádzajú či pomáhajú pri liečbe civilizačných ochorení.

Záver

Láska a partnerský vzťah sú pre ľudskú bytosť dôležité v akomkoľvek životnom štádiu. Ani vo vyššom veku sa netreba uspokojiť s pocitom, že nám už neprináleží cítiť radosť z nového vzplanutia či z objatia druhej osoby. Ak vás láka predstava nového vzťahu, no obávate sa, že je to už neskoro alebo nevhodné, môžete brať ako inšpiráciu príbehy slávnych osobností, ktoré dokazujú, že aj po šesťdesiatke či sedemdesiatke môže láska priniesť silné emócie a dokonca naštartovať tvorivú silu či ozdravenie tela i duše.

Nie je dôležité, či sa rozhodnete zoznámiť osobne, počas spoločných aktivít, cez priateľov alebo zvolíte modernejší spôsob – online zoznamky. Podstatné je pochopiť, že nikdy nie je neskoro na nový začiatok a že dotyky, objatia či nežnosti môžu nielen zahriať pri srdci, ale skutočne zlepšiť aj naše fyzické zdravie. Vek je iba číslo. Láska a blízkosť si na čísla nepotrpia.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Autor Dátum 29. marca 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.