Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Med je poklad ľudového liečiteľstva

reklama:
Med obsahuje širokú paletu prospešných účinkov na zdravie
Med obsahuje širokú paletu prospešných účinkov na zdravie Foto: depositphotos.com

Med predstavuje vzácny včelí dar, ktorý si ľudia už po stáročia cenia nielen pre jeho prirodzene sladkú chuť, ale aj pre širokú paletu prospešných účinkov na zdravie. Pôsobí ako prírodné antibiotikum, napomáha hojeniu rán, dokáže likvidovať baktérie a navyše významne podporuje imunitný systém. V porovnaní s mnohými inými sladidlami je považovaný za to najhodnotnejšie, čo si môžeme dopriať.

Každý by mal mať „svojho včelára“

Tak ako je bežné, že každý z nás má svojho lekára, bolo by ideálne, keby sme všetci mali aj „svojho včelára“, ktorý nám dodáva spoľahlivý a kvalitný med. Toto odporúčanie presadzujú napríklad rumunskí vedci z Ústavu pre výskum a vývoj včelích produktov – práve im sa podarilo získať výťažok z propolisu, ktorý sa v Rumunsku stal registrovaným liekom. Podobne sa však apiterapia, čiže terapia založená na včelích produktoch, rozvíja nielen v Rumunsku, ale aj vo Francúzsku či v Spojených štátoch amerických.
V USA dokonca výskumníci na univerzite v Saint Louis dospeli k záveru, že melitín (toxín obsiahnutý vo včeľom jede) má istý vplyv na redukciu vírusu HIV. Nám laikom, ktorí sa nezameriavame na špecializovaný výskum, však postačí fakt, že med je cenný zdroj vitamínov (A, D, K, E), minerálnych látok (napríklad horčík, kremík, vápnik, železo) a obsahuje aj bielkoviny a aminokyseliny. Vďaka tomu všetkému sa med považuje za elixír zdravia a dlhovekosti, ktorý si môžeme vychutnať prakticky denne.

Med si cenili už starí Rimania

Hoci lekári objavili protizápalové účinky medu a jeho schopnosť pôsobiť ako prírodné antibiotikum až na začiatku 20. storočia, v ľudovej medicíne sa využíval od nepamäti. Starodávne lekárske záznamy opisujú med ako univerzálny liek vhodný pre ľudí každého veku. Naši predkovia ho používali pri kašli a rôznych zápaloch dýchacích ciest – stačilo ho pridať do bylinkového čaju alebo do teplého mlieka.
Tiež bol v obľube ako prírodná pomoc pri žalúdočných vredoch, chudokrvnosti, nespavosti, nervozite, plynatosti či zápche. Starí Rimania zase tvrdili, že med by mal byť neoddeliteľnou súčasťou stravy každého športovca, pretože prispieva k lepšiemu výkonu svalov a srdca. Obsah glukózy a fruktózy v mede totiž predstavuje rýchly zdroj energie, ktorý organizmus môže takmer okamžite zužitkovať.

Dlhodobo uvoľňované enzýmy

Jednou z fascinujúcich vlastností medu je, že prospešné látky (vrátane enzýmov) sa z neho do tela uvoľňujú postupne – pokojne aj niekoľko mesiacov či rokov. Ide napríklad o enzýmy ako invertáza, diastáza či glukóza oxidáza, ktoré v mede prirodzene vznikajú vďaka včelám a následne môžu podporovať rôzne biologické pochody v ľudskom organizme.
Avšak treba pamätať na to, že pri vysokej teplote sa enzýmy ničia. Ak si radi osladíte horúci čaj práve medom, rátajte s tým, že pri teplotách nad 50 °C sa časť enzýmov vytráca. Vedci zistili, že ak dáte med do skutočne veľmi horúceho nápoja, môžete prísť až o 10 percent jeho enzýmov a ďalších dôležitých látok. Hoci to nemusí byť dramatický pokles, určite stojí za zváženie, či do čaju nepridať o lyžičku medu navyše, alebo radšej čakať, kým nápoj trochu vychladne.

Prečo je med pre nás výnimočný

  1. Posilňuje prirodzenú obranyschopnosť: Obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú telu lepšie zvládať útoky baktérií i vírusov.

  2. Lieči a hojí rany: Vďaka antibakteriálnym vlastnostiam sa med po stáročia využíval na obklady rán a popálenín.

  3. Zdroj vitamínov a minerálov: Nájdeme v ňom vitamíny A, D, K, E a minerály ako horčík, kremík, vápnik či železo.

  4. Pomoc pri dýchacích ťažkostiach: Tradične sa pridáva do bylinkových čajov alebo teplého mlieka, najmä pri problémoch s hornými dýchacími cestami.

  5. Zlepšuje výkon: Vďaka obsahu glukózy a fruktózy poskytuje rýchlu energiu, čo oceňovali už športovci v starovekom Ríme.

Ako si uchovať liečivú silu medu

  • Neskladujte v chladničke: Medu prospieva skôr suché prostredie a bežná izbová teplota.

  • Sladenie teplých nápojov: Ak chcete zachovať maximum prospešných látok, nechajte nápoj vychladnúť na približne 50 °C a až potom pridajte med.

  • Vyberajte kvalitný produkt: Najlepšou voľbou je vždy med od overeného včelára – získate tak istotu, že produkt nebol nesprávne zahrievaný, riedený alebo inak upravovaný.

Med je skutočným pokladom ľudového liečiteľstva, ktorý nám poskytuje nielen príjemnú sladkú chuť, ale aj mnohé zdravotné benefity. Či už si ho dáte do bylinkového čaju, natriete na chlieb alebo využijete pri drobných rankách, doprajete svojmu telu spektrum cenných látok, ktoré ho posilnia a regenerujú. Nenechajme sa preto odradiť vyššou cenou kvalitného včelieho medu – práve tá môže v mnohých prípadoch odrážať jeho pravú hodnotu a prírodnú silu.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Autor Dátum 27. apríla 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.