Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Na čo všetko pomôžu huby? Prečítajte si ich zdravotné výhody!

reklama:
Na čo všetko pomôžu huby? Prečítajte si ich zdravotné výhody!
Na čo všetko pomôžu huby? Prečítajte si ich zdravotné výhody! Foto: depositphotos.com

Keď sa objavia, vyrazíme do najbližšieho lesa a blúdime ním, kým nenaplníme košík hubami. Slováci majú k hubárčeniu naozaj blízko. No čo nám okrem radosti z objavovania tieto darčeky prírody vlastne ponúkajú?

Predovšetkým obsahujú cennú vlákninu, ktorá sa líši od tej v zelenine, ovocí a obilninách. Približne 26 % z nej je nerozpustné a okolo 1 % je rozpustné. Navyše sú plné vitamínov a minerálov a majú zanedbateľné množstvo kalórií. To určite nie je zanedbateľné. Huby sú totiž aj výborným spôsobom, ako obohatiť naše jedlá.

Jednou z najdôležitejších zložiek, ktorú huby poskytujú, sú betaglukány. Tieto látky, pričom hliva ustricová je najznámejším príkladom, sú známe tým, že znižujú hladinu cholesterolu a podporujú imunitu. Nečakajte však, že tieto účinné látky získať len častou konzumáciou húb. Lepších výsledkov dosiahnete užívaním potravinových doplnkov s vysokým obsahom týchto zložiek.

Okrem betaglukánov nájdeme v hubách aj rôzne vitamíny, najmä zoskupenia B, ako riboflavín a niacín, spolu s kyselinou listovou, vitamínmi E a K, a niektoré huby obsahujú aj vitamín D. Určité druhy sú cenené pre prítomnosť triterpenoidov, ktoré pôsobia protizápalovo.

Nízka hladina sodíka a naopak, vyšší obsah draslíka v hubách prispieva k znižovaniu krvného tlaku. Selén, ktorý je silným antioxidantom, v kombinácii s vitamínom E, pomáha organizmu zbavovať sa škodlivých voľných radikálov.

Huby môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín: na jedlé, nejedlé, jedovaté a liečivé, ktoré nemusia byť jedlé. Okrem toho ich môžeme klasifikovať na huby, ktoré zbierame v prírode a na tie, ktoré pestujeme (napríklad šampiňóny, hliva ustricová a šitake).

Zaujímavé liečivé huby

Leskokôrka lesklá:

Táto nejedlá huba je známa pre svoje široké liečivé účinky a už po stáročia sa využíva najmä v Ázii, najmä v Číne, Kórei a Japonsku. V Číne sa extrakt z tejto huby, pripravený macerovaním vo víne, používa na liečbu bronchitídy, vysokého krvného tlaku, poruch obehu a chronickej nespavosti, ako aj pri menštruačných ťažkostiach a problémoch s prostatou.

Húževnatec jedlý (šitake):

Po šampiňónoch je šitake najrozšírenejšou jedlou hubou, ktorá bola donedávna známa najmä v čínskej a japonskej kuchyni. Hovorí sa, že ho konzumácia prispieva k dlhému a zdravému životu Japoncov. V kuchyni má veľmi široké uplatnenie.

Hliva ustricová:

Túto lahodnú jedlú hubu si môžete vypestovať aj doma, aj keď najjednoduchšie ju kúpite. V prírode ju môžete nájsť od septembra do novembra, niekedy aj v zime. Rada rastie na listnáčoch a občas aj na ihličnanoch. Môžete ju nájsť na živých stromoch, ale aj na padlých kmeňoch a pňoch bukov, javorov, líp, jelšiach a topoľov. Obvykle rastie vo veľkých skupinách, niekedy ho husté trsy pokrývajú celé kmene.

Hľuzovky:

Tieto vzácne huby žijú v symbióze s koreňmi rôznych stromov, ako sú duby, buky, brezy, liesky, smreky, habre a topole. Najdrahšie huby na svete, ktoré môžu niekoľko tenkých hobliniek premeniť obyčajné miešané vajcia na delikatesu, nájdete okrem známych oblastí v Taliansku, Francúzsku a Chorvátsku aj na Slovensku. Ich zbieranie je však prísne regulované a zakázané.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 9. októbra 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.