Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Najčastejšie zdravotné problémy spôsobené stresom

reklama:
Najčastejšie zdravotné problémy spôsobené stresom
Najčastejšie zdravotné problémy spôsobené stresom Foto: depositphotos.com

V dnešnej hektickej dobe sa stres stal neoddeliteľnou súčasťou života. Neustály tlak, vysoké nároky a rýchle životné tempo môžu mať negatívny vplyv nielen na našu psychiku, ale aj na telesné zdravie. Pozrime sa na tri najčastejšie zdravotné problémy, ktoré dlhodobý stres spôsobuje.

1. Úbytok dôležitých živín

Pre správne fungovanie organizmu je nevyhnutné, aby mal dostatočný prísun vitamínov a minerálov. Pri chronickom strese sa však ich hladina v tele rýchlo vyčerpáva, čo môže viesť k rôznym komplikáciám.

Jednou z najviac ohrozených látok je horčík. Tento minerál je nevyhnutný pre udržanie nervovej rovnováhy, svalových funkcií a tvorbu proteínov. Ak ho máme v tele nedostatok, môžeme pociťovať zvýšenú podráždenosť, svalové kŕče a problémy so sústredením. Stres taktiež negatívne ovplyvňuje hladinu vitamínov skupiny B, ktoré sú dôležité pre energetický metabolizmus, zdravie srdca a emocionálnu stabilitu. Ich nedostatok môže viesť k bolestiam hlavy, úzkosti či problémom so spánkom.

Preto je dôležité počas stresových období dbať na pestrú stravu a zabezpečiť si dostatočný príjem týchto živín, prípadne zvážiť doplnky výživy.

2. Trvalá únava a vyčerpanosť

Dlhodobé vystavenie stresu môže viesť k neustálej únave, ktorá nezmizne ani po dostatočnom odpočinku. Tento stav býva často spojený s vyčerpaním nadobličiek, ktoré regulujú tvorbu stresových hormónov ako kortizol a adrenalín. Ak je telo neustále pod tlakom, tieto hormóny sa vylučujú vo veľkom množstve, čo spôsobuje, že organizmus je neustále v stave pohotovosti a vyčerpania.

Dlhodobá únava môže viesť k oslabeniu imunitného systému, hormonálnej nerovnováhe a zhoršeniu celkovej kondície. Aby ste predišli týmto problémom, je dôležité zaradiť do svojho života techniky na zvládanie stresu, ako je meditácia, pravidelný pohyb, dostatok spánku a venovanie času aktivitám, ktoré vám prinášajú radosť.

3. Zažívacie problémy a ochorenia tráviaceho systému

V posledných rokoch odborníci zaznamenali, že stres môže negatívne ovplyvňovať činnosť tráviaceho systému. Aj keď sa za hlavné príčiny problémov so žalúdkom, žlčníkom či pečeňou považuje nesprávna strava a nezdravý životný štýl, dlhodobý stres môže byť rovnako nebezpečný.

Negatívne emócie, ako hnev, úzkosť či frustrácia, môžu narušiť prirodzené procesy trávenia, čo môže viesť k páleniu záhy, zápche, syndrómu dráždivého čreva alebo zápalovým ochoreniam tráviaceho traktu. Preto je dôležité nielen upraviť svoj jedálniček, ale aj naučiť sa spracovávať stres zdravým spôsobom, napríklad cez relaxačné techniky, fyzickú aktivitu alebo psychoterapiu.

Ako sa brániť negatívnym vplyvom stresu?

Dlhodobý stres môže vážne poškodiť zdravie, no existujú spôsoby, ako jeho dopady minimalizovať. Dôležité je venovať sa pravidelnej fyzickej aktivite, dbať na vyváženú stravu a nájsť si čas na oddych. Psychická pohoda je rovnako dôležitá ako fyzické zdravie, preto je dobré venovať sa aktivitám, ktoré vám pomáhajú uvoľniť sa a regenerovať.

Nezabúdajte, že vaše zdravie je prioritou a je potrebné sa oň starať každý deň.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 31. januára 2025
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.