Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Žena
  • Články
  • Zdravie
  • Nápoj, ktorý vám môže pomôcť zbaviť sa zubného kameňa a povlaku: Účinkuje prekvapivo dobre a takmer nič nestojí

Nápoj, ktorý vám môže pomôcť zbaviť sa zubného kameňa a povlaku: Účinkuje prekvapivo dobre a takmer nič nestojí

reklama:
Citrón pomôže pri zubnom kameni
Citrón pomôže pri zubnom kameni Foto: depositphotos.com

Radi by ste si obnovili belosť svojich zubov a popritom sa doma jednoduchým spôsobom zbavili zubného kameňa? Možno vás zaujme starý trik, ktorý sa často spomína v rôznych diskusiách o domácej dentálnej hygiene – kloktanie citrónovej vody. Je to lacné, bežne dostupné a viacerí ľudia naň nedajú dopustiť. Všetko však treba robiť s rozumom, najmä ak ide o zdravie a kvalitu našich zubov.

Základná starostlivosť nesmie chýbať

Hneď na úvod je dôležité pripomenúť, že pokiaľ ide o zdravý a pekný úsmev, musia nás sprevádzať dve kľúčové činnosti:

  1. Dôsledné denné čistenie zubov (vrátane používania medzizubnej kefky či zubnej nite).
  2. Pravidelné kontroly u zubára a dentálnej hygieničky.

Ak tieto zásady dodržiavame, väčšinou sa vyhneme komplikáciám spojeným so zubným povlakom či kazmi. Napriek tomu sa môže stať, že aj pri poctivej starostlivosti sa vám na zuboch začne hromadiť zubný kameň alebo viditeľný povlak. Ešte predtým, než navštívite profesionálnu dentálnu hygienu, môže byť zaujímavé vyskúšať domáci prostriedok – práve kloktanie citrónovej vody.

Čo je zubný kameň a prečo nás trápi

Zubný kameň vzniká stvrdnutím zubného povlaku, ktorý sa nám na sklovine ukladá na dennej báze. Ak ho včas neodstránime, časom sa mení na tvrdú usadeninu, ktorú obyčajný kefkový „dril“ nezdolá. Vtedy je nutné navštíviť dentálneho hygienika, ktorý ju odstráni špeciálnymi nástrojmi alebo ultrazvukom.

Preto stále hľadáme možnosti, ako predchádzať tvorbe zubného kameňa – a jednou z nich môže byť práve oplachovanie úst citrónovou vodou ako prírodnou ústnou vodou.

Kloktanie citrónovej vody: Ako na to?

Mnoho ľudí tvrdí, že citrónová voda dokáže:

  • redukovať tvorbu povlaku,
  • zmeniť pH v ústach,
  • a vďaka tomu obmedziť prostredie vhodné pre baktérie.

Ako túto metódu vyskúšať správne, aby sme si sklovinu ešte viac nepoškodili?

  1. Vytlačte šťavu z polovice citróna a zmiešajte ju so pohárom vody.
  2. Kloktať by ste mali maximálne 20 – 30 sekúnd, potom tekutinu vypľujte.
  3. Okamžite si ústa dôkladne vypláchnite čistou vodou, aby ste neutralizovali kyslosť a zmyli zvyšky citrónu.
  4. Používajte túto metódu maximálne dvakrát do týždňa, nie častejšie!

Pozor na kyselinu a abrazívne látky

Napriek tomu, že sa citrón považuje za prírodný prostriedok, jeho nadmerné používanie môže byť nebezpečné práve pre zubnú sklovinu. Kyselina citrónová dokáže sklovinu narušiť alebo oslabiť, keďže je pomerne agresívna. Z toho dôvodu sa tiež neodporúča kombinovať citrónovú vodu s jedlou sódou, ktorá je síce často propagovaná ako domáce bielidlo zubov, ale je zároveň abrazívna a môže spôsobiť ešte väčšie oslabenie skloviny.

Ak máte citlivé zuby alebo problém so zubnou sklovinou, je vždy dobré najprv osloviť svojho zubára či dentálneho hygienika, ktorí môžu zhodnotiť, či je táto metóda pre vás vhodná, alebo vám odporučia neinvazívnejší spôsob starostlivosti.

Čo na to výskum?

Možno sa pýtate, či existujú aj vedecké podklady k tomuto tvrdeniu. V jednom výskume sa práve sledoval efekt kloktania citrónovou vodou na množstvo povlaku na zuboch, ako aj na samotné pH v ústach.

Štúdia zahŕňala 60 detí vo veku piateho ročníka, ktoré vedci rozdelili do dvoch skupín:

  • prvá skupina používala citrónovú vodu s 10 % obsahom kyseliny citrónovej,
  • druhá kloktala iba obyčajnú, čistú vodu.

V závere testu vedci posudzovali tzv. “debris index”, čo je ukazovateľ množstva usadenín povlaku a nečistôt na zuboch. U detí, ktoré kloktali citrónovú vodu, sa index znížil z priemernej hodnoty 2,7 na 1,05, čo znamená výrazne čistejšie zuby než predtým. Oproti tomu deti s bežnou vodou nezaznamenali také zjavné zlepšenie.

Aký vplyv má citrónová voda na pH slín?

Zaujímavým postrehom zo spomínanej štúdie bolo aj zvýšenie pH slín. Sliny, ako prirodzená súčasť dutiny ústnej, chránia naše zuby tým, že stabilizujú a vyrovnávajú pH. Pokiaľ je však pH príliš nízke (kyslé), prispieva to k oslabovaniu skloviny a zvyšuje riziko zubného kazu.

Po použití citrónovej vody stúplo pH u detí z hodnoty 4,6 na 6,8, čo je v neutrálnejšom pásme (približne okolo 7). Pri deťoch, ktoré používali iba vodu, zostalo pH v slinách takmer nezmenené. Tento výsledok poukazuje na to, že citrónová voda môže viesť k úprave kyslého prostredia v ústach do priaznivejšieho rozmedzia.

Tu však opäť treba zdôrazniť, že častý a nekontrolovaný kontakt zubov s kyselinou citrónovou môže viesť k pozvoľnému poškodeniu skloviny. Preto aj odborníci, ktorí uznávajú prospešnosť citrónovej vody pri znižovaní povlaku či vyrovnávaní pH, súčasne upozorňujú, že je potrebné používať ju obozretne.

Súhrn a odporúčania

Citrónová voda sa dá považovať za jeden z možných podporných pomocníkov pri boji so zubným povlakom a nepríjemným zápachom z úst. Isté vedecké poznatky naznačujú, že môže:

  • znížiť tvorbu povlaku,
  • napomôcť úprave pH v ústnej dutine do neutrálnejšieho stavu.

Aby ste však predišli negatívnemu vplyvu kyseliny na sklovinu, kloktajte ňou len krátko a nepridávajte ďalšie abrazívne alebo kyslé látky (napríklad spomínanú jedlú sódu). Následne ústa hneď vypláchnite čistou vodou. Ak ste milovníkmi citrónových nápojov, zvážte tiež, či si tieto nápoje po dopití zľahka nezriedite ešte vodou alebo si ústa nevypláchnete, aby ste znížili priamy kontakt kyseliny s povrchom zubov.

Napriek tomu však najrýchlejšiu a overenú cestu k zníženiu rizika zubného kazu a kameňa predstavujú:

  • každodenné čistenie zubov kvalitným kefkou (ideálne aj medzizubnou),
  • používanie dentálnej nite alebo medzizubných kefiek,
  • pravidelné prehliadky u vášho zubára,
  • profesionálna dentálna hygiena raz či dvakrát ročne podľa potrieb a stavu vášho chrupu.

Aj keď domáce metódy môžu čiastočne pomôcť, nikdy by nemali nahradiť odbornú starostlivosť, ktorá je pri prevencii zubného kameňa a ochorení ďasien zásadná. Ak si teda chcete udržať biely, zdravý úsmev a zároveň predísť nepríjemnej bolesti, vsádzajte predovšetkým na dôkladnú dennú starostlivosť a profesionálne kontroly. Všetko ostatné, vrátane citrónovej vody, môže byť len šikovným doplnkom, ktorý vášmu úsmevu poskytne ďalšiu pomocnú ruku – ak ho používate opatrne a s mierou.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Autor Dátum 16. marca 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.