Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
  • Žena
  • Články
  • Zdravie
  • Nebezpečný čierny kašeľ opäť naberá na sile: Prečo by sme ho na Slovensku nemali podceňovať?

Nebezpečný čierny kašeľ opäť naberá na sile: Prečo by sme ho na Slovensku nemali podceňovať?

reklama:
Čierny kašeľ sprevádzajú neznesiteľné záchvaty kašľa
Čierny kašeľ sprevádzajú neznesiteľné záchvaty kašľa Foto: depositphotos.com

Pred niekoľkými rokmi si mnohí mysleli, že čierny kašeľ (známy aj ako dávivý kašeľ) je už len nepríjemnou spomienkou z histórie. Dnes však patrí k najrozšírenejším infekčným ochoreniam naprieč celým svetom a podľa odborných odhadov ním ročne ochorie 20 až 40 miliónov ľudí. Z nich 200- až 300-tisíc každý rok tomuto ochoreniu podľahne. Na Slovensku bol začiatkom tohto roka potvrdený prvý prípad úmrtia spojeného s čiernym kašľom a podľa viacerých indícií počet nakazených rastie závratným tempom aj u nás.

Najčastejšie príznaky: nezmierniteľný kašeľ a dusenie

Základný prejav čierneho kašľa, ktorý spôsobuje baktéria Bordetella pertussis, je silný, nekončiaci kašeľ. Človek sa často dusí, kašeľ sa ešte zintenzívňuje a neraz končí aj zvracaním. Tento rok bolo podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) v januári hlásených takmer tritisíc prípadov čierneho kašľa. Slovenskí odborníci dokonca pripúšťajú, že do konca roka by sa mohlo zaznamenať až desaťtisíc prípadov. Najviac sú ohrození tínedžeri vo veku 15 až 19 rokov, no hneď za nimi nasledujú bábätká mladšie ako jeden rok.

Baktéria prežije aj niekoľko dní na povrchu predmetov

Spomínaná baktéria Bordetella pertussis je mimoriadne agresívna a životaschopná. Na predmetoch dokáže prežiť aj niekoľko dní. Šíri sa teda nielen vzduchom (kvapôčkovou cestou pri kašľaní či kýchaní), ale aj kontaktom či dotykom s kontaminovaným povrchom. „Táto baktéria vylučuje viacero toxínov, pričom najznámejší je pertusový toxín (PTX). Ten oslabuje činnosť neutrofilov – bielych krviniek zodpovedných za prvotnú imunitnú odpoveď organizmu,“ vysvetľuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu z biotechnologického laboratória Natures.

V praxi to znamená, že Bordetella pertussis dokáže na určitý čas paralyzovať imunitný systém. Aj keď sa biele krvinky k zdroju infekcie napokon dostanú, stretávajú sa s ďalšími toxínmi a odolným biofilmom. Ten bráni imunitným bunkám – neutrofilom či makrofágom – preniknúť priamo k baktérii a účinne ju zlikvidovať. V dôsledku toho je kašeľ nesmierne silný, dávivý a prakticky sa ho nedá zbaviť.

Prečo je čierny kašeľ taký nebezpečný?

Spomenuté toxíny vyvolávajú v dýchacích cestách opuch, čo zhoršuje dýchanie. Paralyzované riasinky v dýchacích cestách neodvádzajú hlieny, a tie sa hromadia v hrdle, priedušnici či prieduškách. To ešte viac zintenzívňuje záchvaty kašľa, ktoré sa nezriedka končia zvracaním. Baktéria navyše spôsobuje apoptózu imunitných buniek, čiže ich samovoľné „zničenie zvnútra“.

Ako následok môžu vzniknúť rôzne komplikácie, napríklad zápal stredného ucha, zápal pľúc, hypoxia (nedostatok kyslíka v tele) a v krajných prípadoch dokonca zastavenie dýchania či smrť.

Ako prebieha ochorenie a aké sú prvé varovné signály?

Čierny kašeľ je rizikom pre akúkoľvek vekovú kategóriu. Najohrozenejší sú však novorodenci a dojčatá, tehotné ženy, seniori a ľudia so zníženou imunitou. Prvé príznaky môžu pripomínať bežný zápal horných dýchacích ciest: mierne zvýšená teplota, začínajúca nádcha, pokašliavanie. Už o pár dní neskôr, zvyčajne medzi 5. a 10. dňom, však teploty ustúpia, no kašeľ naberá nebezpečne silný charakter. Človek má pocit, že sa nedokáže nadýchnuť, a pri prudkom vdychu vzniká typický zvuk pripomínajúci hlas kohúta. Kašeľ sa často končí vykašľávaním hustého hlienu alebo vracaním.

Dlhá inkubačná doba a zdĺhavá liečba

Inkubačná doba ochorenia sa pohybuje medzi 7 až 21 dňami. V počiatočných štádiách je človek vysoko infekčný – najmä počas prvých dvoch týždňov. Pokiaľ ide o liečbu, zväčša sa nezaobídete bez návštevy lekára a antibiotík. Bežné lieky na kašeľ proti čiernemu kašľu spravidla nezaberajú, pretože nie sú navrhnuté na tak agresívnu infekciu.

Keďže baktéria výrazne oslabuje imunitný systém, je dôležité podporiť ho doplnkami s imunostimulačným účinkom. „Odporúčajú sa najmä mikronizované beta-glukány, ktorých častice sú dostatočne malé (pod 60 mikrometrov), aby sa dokázali dostať cez črevnú stenu až do krvi. Tam pomáhajú aktivovať imunitné bunky v celom organizme,“ vysvetľuje ďalej Ing. Adrián Doboly.

Prevencia v rukách vakcinácie a podpory imunity

Dlhodobo najlepšou obranou pred čiernym kašľom zostáva očkovanie. Deti na Slovensku ho majú zahrnuté v povinnom očkovacom kalendári (v priebehu prvého pol roka života, neskôr v 5. a 10. roku). Plná ochrana sa však vytvára zhruba pol roka po poslednej dávke. Budúce mamičky, najmä v treťom trimestri, by sa mali nechať preočkovať, aby ochránili aj svoje novonarodené dieťa.

Tehotné ženy a ľudia pracujúci s deťmi alebo seniormi by rozhodne nemali zanedbať preočkovanie každých 10–15 rokov. Cena vakcíny sa u dospelých môže pohybovať okolo niekoľkých desiatok eur, niektoré zdravotné poisťovne však na ňu prispievajú a pre deti je, samozrejme, plne hradená.

Ako pomôcť organizmu pri obrane

Podporiť organizmus možno viacerými spôsobmi. Mgr. Pavla Horáková, vedúca online poradne Lekáreň.sk, odporúča kombináciu vitamínov C, D, selénu a zinku, ktoré pomáhajú správnemu fungovaniu imunitného systému. „Deťom môžete podať aj prípravky typu Preventan či Imunostim, ktoré sú navrhnuté práve na posilnenie obranyschopnosti. Z prírodných doplnkov sú to napríklad echinacea, hliva či rakytník,“ vysvetľuje.

Okrem doplnkov a očkovania treba dbať aj na staré známe základy hygieny – pravidelné umývanie rúk, dostatočné vetranie priestorov a vyhýbanie sa priamemu kontaktu s chorými ľuďmi. V komunitách, kde sa pohybuje veľa ľudí (napríklad školy, pracoviská či športové kluby), zohráva dôsledná hygiena a rýchla izolácia chorých zásadnú úlohu pri zabránení šírenia infekcie.

Nezabúdajme: čierny kašeľ je tu stále

Acelulárna vakcína, ktorá sa v súčasnosti používa na Slovensku, je síce menej reaktívna, no aj tak je potrebné po rokoch pristúpiť k preočkovaniu, aby sa ochrana pred čiernym kašľom obnovila. Či už patríte medzi rodičov malých detí, staráte sa o seniorov, pracujete v školskom zariadení alebo čakáte bábätko, očkovanie môže predstavovať zásadný krok k zníženiu rizika prenosu tejto choroby.

Čierny kašeľ netreba podceňovať. Hoci u niekoho môže mať relatívne mierny priebeh, pre veľkú časť populácie, najmä pre tých najzraniteľnejších, môže byť mimoriadne nebezpečný. Dôkladná prevencia, včasná diagnostika a podpora imunity sú najlepšou cestou k tomu, aby sme toto ochorenie udržali čo najďalej od seba aj od svojich blízkych.

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Autor Dátum 1. apríla 2025

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.