Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nepodceňujte tento varovný signál pre ochorenia pečene!

reklama:
Nepodceňujte tento varovný signál pre ochorenia pečene!
Nepodceňujte tento varovný signál pre ochorenia pečene! Foto: www.freepik.com

S príchodom chladných mesiacov sa mnohí z nás stretávajú so zvýšenou únavou, ktorú je ťažké prekonať. Dlhodobé vyčerpanie a nezáujem o akékoľvek aktivity môžu naznačovať vážnejší problém. Tento stav môže byť spôsobený tým, ako sa náš organizmus snaží prispôsobiť chladnému počasiu. Je však dôležité nezanedbávať signály, ktoré by mohli naznačovať, že naša pečeň nefunguje optimálne, čo je kľúčové pre udržanie energetickej rovnováhy.

Únava a nedostatok fyzickej či psychickej energie sú bežné, avšak ak sa z nich stanú dlhodobé problémy, môže to byť varovný znak. Niekedy stačí upraviť pracovné zaťaženie, viac sa vyspať a zamerať sa na zdravú stravu. Problém nastáva, keď únava prerastie do stavu, kedy sa cítime neschopní hýbať, riešiť bežné úlohy alebo vykonávať jednoduché činnosti. Často podceňujeme tento stav, čo môže byť fatálna chyba, keďže môže indikovať závažnejšie zdravotné ťažkosti, vrátane problémov s pečeňou. „Pečeň zohráva zásadnú úlohu v spracovaní krvi z tráviaceho traktu predtým, než sa rozšíri do zvyšku tela. Okrem spracovania živín tiež metabolizuje lieky a chemikálie z potravín, čím ich pripravuje na účinné využitie v organizme. Udržanie zdravej pečene je preto nevyhnutné pre celkové zdravie,“ vysvetľuje MUDr. Michal Lazák.

Únava ako indikátor porúch pečene

Rôzne faktory môžu prispieť k únave, a jedným z nich môže byť aj narušená funkcia pečene, ktorá je kľúčová pre detoxikáciu organizmu. Keď pečeň nefunguje správne, hromadia sa v tele toxíny, čo vedie k rôznym zdravotným problémom. „Pečeň je neustále vystavovaná toxickým látkam z prostredia, metabolizmu a nezdravej stravy. Ak sú jej kapacity preťažené, dochádza k poškodeniu pečeňových buniek. Počiatočné prejavy poškodenia pečene sú často nevýrazné, zahŕňajúce únavu a nejasné tráviace ťažkosti,“ dodáva odborník.

Varovný signál pre ochorenia pečene

Únava môže byť tiež prvým znakom ochorení pečene, ako je nealkoholová steatóza, známa aj ako nealkoholické tukové ochorenie pečene. Toto ochorenie patrí medzi najčastejšie zdravotné problémy dnešnej doby, pričom jeho výskyt v západných krajinách sa odhaduje na 17-46 % dospelej populácie, uvádza MUDr. Jan Šťovíček. Závažnosť tohto ochorenia sa môže ľahko prehliadnuť, pretože jeho príznaky sa v počiatočných fázach často neprejavujú. „Pretrvávajúca únava by mala byť vždy dôvodom na vyšetrenie u lekára, aby sa vylúčilo možné ochorenie pečene alebo iné závažné zdravotné problémy,“ varuje MUDr. Lazák.

Prevencia a zmena životného štýlu

Prevencia a liečba únavy spojené s pečeňou by sa mali zameriavať predovšetkým na zmenu životného štýlu. Dôležité je mať vyváženú stravu, ktorá obsahuje dostatok ovocia, zeleniny a celozrnných produktov. Z jedálnička by mali byť vylúčené alebo obmedzené tučné a vyprážané pokrmy, spracované potraviny a potraviny s vysokým obsahom cukru. Nevyhnutné je tiež vzdať sa alkoholu a iných škodlivých látok. Na druhej strane, určité potraviny môžu pozitívne vplývať na zdravie pečene a pomáhať pri detoxikácii organizmu. Medzi tieto potraviny patrí olivový olej, cesnak, orechy, avokádo, čučoriedky a tučné ryby ako losos a makrela.

Olivový olej a avokádo sú skvelé pre pečeň, pretože obsahujú zdravé tuky a antioxidanty, ktoré chránia pečeňové bunky pred poškodením a podporujú ich regeneráciu. To vedie k zníženiu hladiny tuku v pečeni a zníženiu zápalových procesov..

reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané

Monika Rybárová
Autor Dátum 5. novembra 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zena.sita.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.